ویروس HPV علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان اچ پی وی

ویروس HPV,ویروس اچ پی وی,HPV

ویروس اچ پی وی ( HPV ) چیست؟

ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی یکی از شایع ترین عفونت های آمیزشی است که راه انتقال آن از پوست به پوست فرد دیگر می باشد و این انتقال از طریق آمیزش جنسی به خصوص آمیزش تناسلی و مقعدی صورت می پذیرد.

ویروس اچ پی وی انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها را پرخطر و برخی را کم خطر می نامند. انواع پرخطر ویروس HPV اچ پی وی می توانند منجر به سرطان گردن رحم، مقعد و یا سرطان دهانی شوند و به عنوان پرخطر شناخته می شوند. درمان شناخته شده ای برای این ویروس وجود ندارد اما در کشورهای پیشرفته واکسن ویروس HPV وجود دارد که خطر ابتلا به آن را بسیار کاهش می دهد.

زگیل تناسلی یکی از انواع کم خطر ویروس اچ پی وی

همانطور که در بالا نیز گفتیم یکی از عوامل ویروس اچ پی وی، ایجاد زگیل تناسلی است. همانطور که در برنامه ماه عسل نیز توضیح داده شد اگر شخصی، زگیل تناسلی به علت این ویروس در فرد ایجاد شود، خوب است چراکه نشان می دهد ویروس منتقله به وی از نوع کم خطر بوده و با زگیل تناسلی رفع شده است.

علائم ویروس HPV چیست ؟

اکثر افرادی که به ویروس اچ پی وی مبتلا هستند علائمی ندارند اما ممکن است علائم خفیفی نظیر درد، خارش و یا خونریزی نیز داشته باشند. مدت زمان بروز این علائم معمولا از ۲ تا ۳ ماه بعد از ابتلا به عفونت HPV رخ می دهد البته ممکن است از یک ماه تا چند سال پس از عفونت، مبتلا شوند.

در صورتی که سیستم ایمنی بدن سالم باشد، ۹۰ درصد موارد اچ پی وی از بدن پاک می شود. در بحث علائم ویروس HPV دو گروه داریم : گروهی که HPV از بدن آنها دفع می‌شود و گروهی که HPV باقیمانده و سبب تغییر سلولی غیر طبیعی و یا زگیل می‌شود.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم ۹۹/۷% با ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV مطابقت دارد و معمولاً تا مراحل پیشرفته بدون علامت است و همچنین متأسفانه در مراحل پیشرفته بسیار سخت درمان می‌شود.

تشخیص ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی

یکی از روش های تشخیص این ویروس، زگیل های تناسلی است. زگیل های تناسلی که در ناحیه مقعد و یا ناحیه تناسلی بوجود آیند، دال بر وجود این ویروس هستند. اما وجود هر زگیل تناسلی دلیل بر ابتلا به ویروس اچ پی وی نیست. در این حالت، دکتر از بافت زگیل نمونه برداری کرده تا آزمایش HPV را انجام دهد تا وجود انواع پرخطر ویروس را شناسایی کند.

آیا اچ پی وی HPV درمان می شود؟

اچ پی وی درمانی ندارد اما می توان علائم آن را درمان کرد. با اینکه زگیل های تناسلی به خودی خود از بین می روند، اما اگر به ظاهر خود اهمیت می دهید و دوست دارید زودتر آن ها را رفع کنید می توانید از طریق لیزر، جراحی یا انجماد آن را درمان کنید.

در صورتی که شما زگیل های خود را درمان کردید و یا آن ها بدون درمان برطرف شدند، عفونت HPV می تواند در سلول های بدن شما باقی مانده باشد. حتی اگر علائمی نداشته باشید، نیز می توانید عفونت را به شریک جنسی خود منتقل کنید.

نحوه پیشگیری از اچ پی وی و زگیل های تناسلی

ساده ترین روش برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV عدم داشتن رابطه جنسی و تماس پوست به پوست است. همچنین اگر رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید ؛ کاندوم باعث عدم تماس کل ناحیه تناسلی با پوست فرد مقابل نمی شود اما استفاده از آن خالی از لطف نیست.

در نظر داشته باشید که داشتن شریک جنسی متعدد باعث افزایش احتمال ابتلا به اچ پی وی می شود. اگر خود و یا شریک جنسی شما دارای علائم بیماری های آمیزشی است، از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.

همچنین از راه های دیگر پیشگیری از HPV همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم، واکسن HPV است که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد و تعداد افراد مبتلا به این ویروس را از هر ۱۰۰ نفر به ۱ نفر می رساند. در برنامه ماه عسل نیز خانم یاسی اشکی، مدیر و موسس انجمن راه توضیح دادند که با کمک های مردمی قصد دارند فرمول این واکسن را خریداری کنند و بدین سان در داخل کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ویروس HPV

محمد امین اکرمی

۱۰ خرداد ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی