دکتر فرهاد صدرالدینی

متخصص ارتودنسی

 

اصلاح روابط فک و دندان، جفت و ردیف کردن دندان‌های نامنظم، ارتودنسی نامیده می‌شود. با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان‌ها در فک برطرف شده و فرد می‌تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار شود. در ادامه دکتر صدرالدینی در مورد این روش بیشتر توضیح می دهند.

سن مناسب ارتودنسی

 

درمان ارتودنسی را می توان از اواخر ۳ سالگی تا زمانی که دندان‌ها وجود دارند، انجام داد. در سنین پایین و دوره دندان‌های شیری معمولا برای رفع عادات مضر مانند مکیدن انگشت یا پستانک از دستگاه های ساده ارتودنسی استفاده می‌شود. پس از آن از حدود ۶ سالگی یعنی زمانی که اولین دندان دائمی (دندان آسیا) رویش پیدا کرد. تغییرات اسکلتال در محدوده سنی خاصی امکان پذیر است. تا حدود سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی می توان تغییرات اسکلتال و عضلانی مانند بزرگ کردن فک را در بیماران انجام داد. بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت، حدود ۱۲ سالگی است. پس از ۱۲ سالگی با افزایش سن بیمار درمان‌ها باید محافظه کارانه تر انجام شوند. معمولا پس از ۳۰ سالگی اندکی تحلیل استخوان در فک روی می‌دهد و ارتودنتیست باید نسبت به نحوه درمان، انتخاب نوع درمان و وجود محدودیت‌ها به بیمار اطلاعات کامل را بدهد.

 

ارتودنسی سریع چیست؟

این دستگاه های تسریع کننده حرکت دندان که توسط برخی شرکت‌ها ارائه می شوند بعد از شارژ توسط برق روزی بیست دقیقه توسط بیمار ارتودنسی استفاده می‌شود که به صورت تئوری با ایجاد لرزش های سریع باعث جذب سلول های التهابی به ناحیه دندان‌ها و از این طریق باعث تسریع حرکت دندانها می‌شوند. سری دستگاه که در داخل دهان قرار می گیرد قابل جدا شدن و شستشو می باشد. در نتیجه پس از هر بار استفاده حتماً باید سری دستگاه جدا شده و شسته شود.

 

هزینه ارتودنسی سریع

هزینه ی ارتودنسی سریع بیشتر است زیرا شما باید یک دستگاه تسریع کننده خریداری کنید. اما به پیشنهاد ما بهتر است تا این روش جدید آزمایش خود را به طور کامل پس نداده از همان روش های سابق که یکسال و نیم تا دو سال طول می کشد استفاده کنید البته از نظر متخصص ارتودنسی این روش نسبت به جراحی آزاردگی کمتری برای شما ایجاد می کند.

 

ارتودنسی سرامیکی

قدیمی ترین روش ارتودنسی شفاف، استفاده از براکت های شفاف و سفید سرامیکی می‌باشد که در عمل از این طریق باعث کاهش دیده شدن دستگاه‌های ارتودنسی می شود. البته به علت مشکلات فراوان سیم های روکش دار همرنگ دندان، در نهایت سیم هایی که در ارتودنسی سرامیکی به کار می‌رود فلزی می باشد که میزان دیده شدن این نوع ارتودنسی نامرئی را افزایش می دهد ولی در میان انواع ارتودنسی نامرئی ارتودنسی سرامیکی آزمایش خود را بیشتر از همه پس داده است.

 

براکت های سرامیکی ارتودنسی

انواع براکت های سرامیکی ارتودنسی می‌تواند به دو مدل مونوکریستالی که شفاف هستند و برای افرادی که دندان های سفید دارند توصیه می شود و انواع پلی کریستالی که شیری رنگ هستند و برای افرادی که دندان های تیره تری دارند به کار می رود مهم ترین مزیت ارتودنسی سرامیکی نامرئی بودن و زیبایی بیشتر آنها می باشد ولی در کل دارای معایب زیر می باشند کار با این مکانیک ها معمولاً طولانی تر می باشد چون به علت شکنندگی جنس چینی ، معمولاً دکتر ارتودنسی از نیروهای کمتری استفاده می‌کند که باعث طولانی‌تر شدن زمان درمان می شود همچنین این براکت ها به علت شکنندگی حجیم تر ساخته می شوند پس امکان تحریک بافت نرم و یا برخورد با دندان های فک مقابل بیشتر است و در کودکان زیاد توصیه نمی شوند و در نهایت همه اینها باعث افزایش قیمت ارتودنسی سرامیکی می‌شود که یکی از معایب مهم آن است.

 

هزینه ارتودنسی سرامیکی

به تمام دلایلی که در بالا گفته شد و همچنین پروسه سخت تر ساخت دستگاه های سرامیکی هزینه ارتودنسی سرامیکی از روش‌های معمول ارتودنسی بیشتر می باشد و در نظر داشته باشید شما این هزینه بیشتر را فقط به علت نامرئی تر شدن درمان ارتودنسی پرداخت می کنید برای تصمیم گیری راجع به ارتودنسی سرامیکی مشورت با متخصص ارتودنسی بهترین راه است.