دکتر مهرنوش تیموری

جراح - دندانپزشک

 

طریقه انجام ونیر

 

پس از تراش بافت مینای دندان و آماده سازی دندان قالب گیری از آن انجام می شود و یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده می شود و قالب تهیه شده به لابراتور ارسال می گردد. لابراتور وظیفه ی فرم دهی قالب با توجه به درخواست دکتر و بیمار را دارد. در نهایت با آماده شدن لمینت سفارش داده شده، آن را بر روی دندان می چسبانند.

 

انواع لمینت های سرامیکی

  • لمینیت های فلدسپاتیک: که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده و به صورت پودر گذاری در لابراتوار ، توسط تکنسین بر روی  cast   (مدل قالبگیری شده از دندان ) فرم داده می شود.
  • انواع سیستمهای ips empress  یک و دو، که به صورت پرسی ( by pressing ) بر روی cast ، در کوره فرم داده می شود، با نام .High pressed ceramic که امروزه بسیار مورد استفاده است. مثل Ips-impress
  • انواعی که با استفاده از سیستمهای CAD-CAM به صورت ماشینی از بلوکهای سرامیکی تراش داده می شود. مثل  cerec
  • لمینت با بیس آلومینا و لمینیت با بیس زیرکونیا : پرسلنهای با بیس آلومینا و زیرکونیا به دلیل این که در سیستم باند به دندان دچار مشکل هستند، زیاد استفاده نمی شوند. از طرفی این دسته سیستمها بسیار اپک هستند و به راحتی نور را عبور نمی دهند.

 

برای انجام لمنیت دانستن چه نکاتی مهم است؟!

گاهی نیاز است تا کمی سطح مینای دندان توسط دندان پزشک تراش داده شود تا بعد از انجام لمینت طبیعی جلوه کند و بیرون نزند. اما گاهی نیاز به انجام این کار نیست، تشخیص این قسمت به عهده دندان پزشک می باشد. اما باید به این نکته اشاره کنیم که اگر نیاز به تراش باشد حجم آن نسبت به زمانی که احتیاج به روکش است کمتر است. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام لمینیت پاسخ به این سوال را با دقت بخوانید. 

 

لمینت چگونه انجام می شود؟

1. دندانپزشک متخصص با تجربه بالا و دقت نیم میلیمتر از دندان را می تراشد.

2. لبه های دندان را میزان می کند. لبه های دندان را میزان می کند.

3. از دندان های موردنظر قالب می گیرد. و برای آماده سازی به لابراتوار می فرستد.

4. پس از اماده شدن لمینت را با چسب مخصوص و دقت بالا روی دندان می چسباند.

 

چه افرادی نمی توانند از لمینت استفاده کنند؟

- کسانی که دارای عادت های بد دهانی از قبیل دندان قروچه هستند نمی توانند از لمینت دندان استفاده کننده زیرا این عمل باعث ایجاد فشار بر لمینت ها شده و به مرور زمان به آن ها آسیب وارد می کند و آن ها را می شکند.

- کسانی که دارای پوسیدگی بر روی سطح دندانشان هستند. این اشخاص ابتدا باید به رفع پوسیدگی دندان های خود بپردازند و سپس از لمینت استفاده کنند.

- کسانی که  بافت مینای دندان ها به اندازه ی کافی نمی باشد. این افراد به جای لمینت مجبور به استفاده از روکش دندان هستند.

 

مراقبت های بعد از انجام لمینت

- پس از انجام لمینیت دندان، هنگام نوشیدن مایعات باید مراقب مایعات سرد و گرم باشید. زیرا لمینیت دندان در برابر تغییر ناگهانی دما حساس می باشند.

- از مصرف مقادیر زیاد قهوه و چای که باعث تغییر رنگ لمینت می شود بپرهیزید.

- از جویدن و گاز زدن غذاهای و میوه های سفت بپرهیزید، همچنین شکستن آجیل با دندان.

- به طور منظم هر روز مسواک زده شود و برای استفاده از دهانشویه حتما از پزشک خود مشورت بگیرید. زیرا برخی از دهانشویه تاثیر منفی روی لمینت ها می گذارند.

- مصرف دخانیات و سیگار نیز باعث تغییر رنگ لمینت ها می شوند. 

- هر 6 ما یک بار برای چکاپ به پزشک خود مراجعه نماید.