از گل فراموشم مکن چه می دانید؟

gol (8)

گل فراموشم مکن یکی از جالب ترین و زیباترین گل های موجود است که اگر این نوع گل را دوست دارید ما در قسمت پایین اطلاعاتی درباره ی این گل زیبا برای شما قرار داده ایم.

فراموشم مکن

نام علمی: Myosotis sylvatica

نام انگلیسی: Forget-me-not

تیره: گاوزبانیان (Boraginaceae)

فراموشم مکن

جنس Myosotis (فراموشم مکن) بیش از هفتاد گونه گیاه دارد. از گونه هایی که به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می شوند Myosotis sylvatica از همه معروف تر است. به طور معمول خودروی و شناسایی آن ساده است. این گیاه به طور معمول گیاهی کوتاه قد و دو ساله است. ارتفاع ساقه های کرک دار آن بین ۳۰-۱۲ سانتیمتر و رشد عرضی آن ۱۵ سانتیمتر است.گل های آن دارای پنج گلبرگ آبی  و مرکزی زردرنگ است. امروزه ارقام زیادی از آن تولید شده است و غیر از رنگ آبی این گیاه، سفید و صورتی آن هم موجود است. این گل ها کوچک هستند و در حدود ۸ میلیمتر قطر دارند. گل ها بر روی ساقه های خوشه ای شکوفا می شوند. فصل گلدهی بهار است.برگ ها در محل طوقه ایستاده هستند و  کرک دارند.بیشتر کاربرد آن در باغ یا باغچه های وحشی است. ولی برای حاشیه کاری باغچه ها و پوشاندن بستر باغ یا گلدان های گل های پیازی بسیار استفاده می شود.

 چند گونه ی معروف فراموشم مکن

از میان هفتاد گونه ی فراموشم مکن، غیر از فراموشم مکن زینتی، در این بین چند گونه معروف تر از بقیه هستند:مثل Myosotis scorpioides که گیاهی خودروی و وحشی محسوب میشود و در اروپا، آسیا و شمال آمریکا می روید و در ایران بخصوص در مناطق مرطوب استان های گیلان، کهکیلویه و بویر احمد و استان همدان یافت می شود.این گیاه چند ساله به ارتفاع ۴۰-۲۰ سانتیمتر هست و شاخه های تنک و بالارونده ای دارد. برگ ها غالبا قاشقی-مستطیلی است و طول برگ ۶-۳ است و پهنای آن به یک سانتیمتر هم می رسد. گل آذین کوتاه و انبوه هست و گل آن دارای پنج گلبرگ آبی است و نیم سانتیمتر قطر دارد.دم کرده گل آن جهت درمان ضعف های عمومی، یبوست و کاهش فشار خون تجویز می شود.دو گونه M. arvensis  و M.alpestris   هم دارای گل های زیبایی هستند.

نیازمندی های محیطی

خاک:

در هر خاکی به خوبی رشد می کند. خاکی با بافت متوسط و زهکش خوب برای آن مناسب است. نیاز کودی آن کم است و دو بار در طول فصل رشد کافی است.

آبیاری:

خاک این گیاه باید همیشه مرطوب بماند.

نور:

محل کاشت مناسب  آن آفتاب تا نیم سایه است.

دما:

نسبت به سرما مقاوم است.

تکثیر

به آسانی با کاشت بذر آن در اواخر زمستان تکثیر می شود. همچنین این گیاه قابلیت خودرویی دارد و بذر های ریخته شده آن در سال بعد جوانه می زنند.

منبع: گل و گیاه

myportal

۱ مهر ۱۳۹۴

مطالب پیشنهادی