گل پرطاووسی نیاز به چه شرایط محیطی دارد؟

gol (9)

گل پرطاووسی یکی از زیباترین گل های موجود می باشد که عکس آن در پست زیر موجود می باشد برای شما قرار داده ایم که دما و محیط مناسب برای این گل در زیر نوشته شده.

درختچه پرطاووسی، شیرآور موردی، شیرافزای موردی

نام علمی: Polygala myrtifolia

نام انگلیسی: Myrtle leaf milkwort

خانواده: شیرآوریان (Polygalaceae)

پرطاووسی

درختچه پرطاووسی یک گیاه همیشه سبز جذاب است که می تواند خود را با انواع باغ ها وفق بدهد. نگهداری آسان، نیاز آبی کم و سرعت رشد بالای آن باعث توجه باغداران به این درختچه گلدار شده است. مقاوم به باد است و حتی برای پرچین گیاهی هم استفاده می شود. حسن ختام ویژگی های این درختچه، گلدهی در تمامی سال است.پر طاووسی درختچه ای با شاخه های انبوه است که شاخه های جوان آن کرک دار است. به طور معمول کمتر از ۲ متر ارتفاع دارد ولی تا ارتفاع ۴ متر هم رشد می کند.رویش برگ ها به صورت متقابل است. برگ ها تخت و به شکل مستطیلی-تخم مرغی است. طول برگ ها به ۲۵ میلیمتر می رسد و بی کرک هستند.گل ها در خوشه های کوتاه انتهای سرشاخه ها شکوفا می شوند. جوانه گل از سه کاسبرگ خارجی سبز رنگ با رگه های ارغوانی تشکیل شده است.از سه گلبرگ آن دو تا مثل دو بال تخت است. گلبرگ پایینی (سوم) ایستاده و ناوی شکل است و بر سر آن زایده تاج خروسی شکل مشهودی روییده است. طول هر گل یک تا دو سانتیمتر است. گل ها در شب بسته می شوند.رنگ گل ها به طور معمول سفید بوده ولی رنگ گل های رقمی از پرطاووسی که به عنوان درختچه زینتی پرورش داده شده اند ارغوانی پررنگ است.نام جنس Polygala در زبان یونانی کهن به معنی much milk بوده و عقیده بر این بوده است که گیاهان این جنس باعث افزایش شیردهی دام ها می شده اند. نام فارسی این گیاه شیرآور موردی یا شیرافزای موردی است و نام پرطاووسی نامی است که مصطلح فروشندگان گل و گیاه است.

نیازمندی های محیطی

خاک:

به انواع خاک ها مقاوم است و به راحتی در خاک های شنی با مواد غذایی کم رشد می کند. در صورتی که خاک آن غنی باشد، رشد بیشتری می کند و پر شاخ و برگ می شود ولی گلدهی کم می شود.

آبیاری:

نیاز آبی این گیاه کم است و مقاومت آن به خشکی زیاد است. در صورتیکه گیاه در فصل زمستان کاشته شده باشد و زمان برای استقرار و رشد ریشه ها بیابد، در فصل گرم با قرار دادن لایه ای مالچ بر پای گیاه نیاز به آبیاری بسیار کم می شود.

نور:

مکانی با نور مستقیم آفتاب یا نیم سایه برای آن مناسب است. کاشت آن در فضایی که در تابستان آفتابی و در زمستان سایه داشته باشد هم مقدور است.

دما:

این گیاه دمای چند درجه زیر صفر را تحمل می کند. برای حفظ گیاه در مناطقی با زمستان های سرد بهتر است گیاه را در گلدان بکاریم.

تکثیر

از طریق قلمه علفی قابل تکثیر است. قلمه ها در فصل بهار یا پاییز از نوک شاخه های سبز انتهایی گیاه به طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر تهیه و در بستری سبک کاشته می شوند.

منبع: گل و گیاه

myportal

۱ مهر ۱۳۹۴

مطالب پیشنهادی