راز تکثیر گل بی صبر زیبا و دوست داشتنی

س (3)

گل بی صبر یکی از جالب ترین و زیباترین گل هایی است که شما می توانید یک گلدان آن را در خانه داشته باشید پس با ما همراه باشید تا نحوه ی تکثیر گل بی صبر رابگوییم.

گیاه یکساله گل بی صبر زینتی

نام علمی:Impatiens balsamina

نام انگلیسی:   Garden balsam, Rose balsam, Touch-me-not

خانواده: تیره گل بی صبر (Balsaminaceae)

گل بی صبر زینتی

گل بی صبر زینتی یا به اختصار گل بی صبر، بهمراه گل حنا و  گل حنا گینه ای  سه گونه از جنس  Impatiens هستند که به عنوان گیاه زینتی مورد کشت و کار قرار می گیرند. اهمیت این موضوع در این است که بدانیم در این جنس نزدیک به هزار گونه گیاه گل دهنده وجود دارد. گل بی صبر، گیاهی محبوب در باغ های قدیم در زمان ملکه ویکتوریا بوده و امروزه زیر سایه گل حنایی قرار گرفته که کشت و کار آن بسیار فراگیر شده است.این گیاه یگ گیاه یکساله واقعی است. دارای ساقه ای ایستاده و ضخیم؛ ولی نرم است. تا ارتفاع ۷۰ سانتیمتر می تواند رشد کند ولی معمولا کوتاهتر است. گاهی ساقه اصلی منشعب می شود.برگ ها با رنگ سبز روشن به حالت حلقوی بدور ساقه قرار گرفته و شکل برگ ها سر نیزه ای باریک یا بیضوی باریک است. طول برگ ها ۹-۳ سانتیمتر است و عرض برگ ها به بیش از ۲ سانتیمتر می رسد. نوک برگ ها تیز و معمولا هر دو سطح برگ کرکدار است. لبه برگ ها دندانه اره ای است و دمبرگ برگ ۱۳-۳ میلیمتر است.گل ها منفرد یا ۳-۲ تایی هستند و رنگ آن ها قرمز، صورتی، بنفش و سفید است. شکل آن استوانه ای و قطر آن تا ۵ سانتیمتر می رسد. شروع گلدهی آن از اواخر بهار است و تا اواسط پاییز طول می کشد.در بخش هایی از آسیا، اندام های هوایی له شده آن مخلوط با زردچوبه، نمک و روغن مانند حنا برای رنگ کردن ناخن ها و پوست بکار می رود.

نیازمندی های محیطی

خاک:

خاکی غنی و ارگانیک ایده آل آن است و به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد.

آبیاری:

به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. تکرار آبیاری زمانی است که چند سانتیمتر از خاک رویی، رطوبت خود را از دست داده باشد.هم به خشکی و هم به خاک همیشه مرطوب مقاوم است.

نور:

احتیاح به مکانی آفتابی تا نیم سایه دارد. به مکانی تمام سایه مقاوم است.

دما:

این گیاه یکساله است و با شروع سرما خشک می شود. همچنین این گیاه به گرما مقاوم است.

تکثیر

به آسانی با کاشت بذر تکثیر می شود.

منبع: گل و گیاه

myportal

۴ مهر ۱۳۹۴

مطالب پیشنهادی