چگونه از ورود گرد و غبار به منزل جلوگیری کنیم؟

hou8444

خانم ها معمولا از گردگیری فراری هسند و معمولا گرد و غبار جز کارهای ناتمام منزل بشمار می روند اگر شما جز آن دسته از خانمهایی هستید که از گردگیری کردن منزل خسته شده اید می توانید با استفاده از راهکارهای زیر از ورود گرد و غبار به منزل جلوگیری کنید و از گردگیری کردن منزل راحت شوید.

‌اول از همه راه هاي ورود گردوخاك به خانه‌تان را پيدا كنيد. درز در و پنجره‌ها يكي از اصلي‌ترين راه‌هاي ورود گرد وخاك به خانه هستند. حتما اين درز‌ها را بگيريد تا علاوه بر جلوگيري ازورود گردوخاك، گرماي خانه از اين درزها خارج نشود. دريچه‌هاي كولر نيز يكي ديگر از راه‌هاي ورود گردوخاك به خانه است. حتما دريچه‌هاي كولر را ببنديد و بعد از تميز كردن آنها، يك كاغذ يا مقوا جلوي دريچه بچسبانيد تا مانع ورود گرد و خاك به خانه وخارج شدن گرما شود. در فصل‌هاي گرم سال نيز هربار بعد از جارو كشيدن خانه، كولر را خاموش كنيد و با سر فرچه‌اي جاروبرقي، دريچه‌هاي كولر را جارو كنيد تا گردوخاك آن گرفته شود.

ورود خود شما به خانه نيز يكي از راه‌هاي آمدن گردوخاك به منزل است. گردوخاكي كه روي كفش، لباس و وسايل‌تان نشسته، با شما وارد خانه مي‌شود. پس بهتر است كفش‌هايتان را خارج از در ورودي خانه دربياوريد و در جاكفشي بگذاريد. لباس‌هايتان را قبل از ورود به خانه بتكانيد و اگر خريد كرده‌ايد آنها را مستقيم به آشپزخانه ببريد و جابه‌جا كنيد. موكت يا فرش كوچكي در ورودي خانه پهن كنيد و هفته‌اي يك‌بار آن را بشوييد يا جارو بكشيد.

روزنامه يا كاغذ باطله را در اتاق پاره نكنيد، زيرا ريزذراتي كه آنها را تشكيل داده‌اند در هوا معلق مي‌شوند و روي وسايل مي‌نشينند.

فيلتر جاروبرقی تان را طبق دستوري كه دارد هر چند وقت يکبار تميز يا عوض كنيد، چون منافذ اين فيلترها بعد از مدتي كثيف و مسدود مي‌شوند و نمي‌توانند گردوخاك را در جارو محبوس كنند و به بيرون بازمي‌گردانند.

قبل از شروع گردگيري، خانه‌تان را جارو بزنيد؛ چون بيشتر گردوغبارها با جارو جمع مي‌شود و مقدار كمي روي وسايل باقي مي‌ماند كه براي تميز كردن آنها بهتر است از گردگيرهاي پري استفاده نكنيد چون گرد و خاك به آنها نمي‌چسبد و فقط از يك مكان به مكان ديگر منتقل مي‌شوند. بهترين گزينه، گردگيرهاي ريزبافت يا پارچه‌هاي ميكروفيبر يا الكترواستاتيكي هستند كه گردوخاك را به‌خود مي‌گيرند و نگه‌مي‌دارند و بعد از تمام شدن گردگيري به راحتي شسته مي‌شوند و دوباره قابل استفاده هستند.

اگر دستمال يا پارچه‌های معمولی در دسترس داريد و با آنها خانه را تميز مي‌كنيد، حتما با كمی آب مرطوبشان كنيد تا گردوخاک به آنها بچسبد.

منبع : hamshahrionline.ir

myportal

۱۲ مهر ۱۳۹۴

مطالب پیشنهادی