عکس های دیده نشده زمین از فضا

2

همچنین از زمین وقتی به آسمان نگاه میکنی سیاره ی دیگری دیده نمی شود ولی فقط ماه و خورشید آن هم به علت آن که به زمین نزدیک است و بزرگ هستند مشخص است ولی خیلی زیباست وقتی که زمین را از فضا تماشا می کنید ما یک سری عکس های جالب زمین از فضا را برای شما عزیزان در این بخش از سایت قرار داده ایم.بشر ماموریت های زیادی – هم ماموریت های روباتیک و هم ماموریت های انسانی – به منظور کشف اجرام آسمانی اطرافمان به آنسوی سیاره زمین داشته است. تحقیقات بی باکانه در بعضی موارد تصاویر گیج کننده و در بیشتر موارد تصاویر بسیار جذاب و تفکر برانگیزی را برایمان فراهم آورده است. در ادامه مقایسه ای از ده تصویر برتر تاریخ که از سیاره زمین گرفته شده است خواهیم داشت.

3

۱۰- یک تصویر تمثیلی از بالا آمدن زمین. جزء اولین تصاویر در نوع خود می باشد. این تصویر زمانی که فضانوردان آپولو مشغول چرخش در نواحی دوردست ماه بودند توسط یکی از آنها گرفته شد. تصویر نمایش داده شده در این جا درست در همان فرم، جهت و زاویه اصلی می باشد. شما می توانید از همان زاویه ای که تصویر گرفته شده است به آن نگاه کنید.

4

۹- این تصویر رنگی از زمین در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۱۹۹۰ توسط فضاپیمای گالیله (Galileo) گرفته شده، زمانی که سفر سه ساله خود بسوی ژوپیتر را آغاز نمود. در قسمت پایین تصویر قطب جنوب دیده می شود و سپیده بر فراز اقیانوس آرام در حال بالا آمدن می باشد.

5

۸- این تصویر از زمین و ماه در یک فریم گرفته شده و اولین تصویر در نوع خود می باشد که تا کنون توسط یک فضاپیما تهیه شده است. این عکس در ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۷ توسط وویجر I ناسا (Voyager 1) و در فاصله ۲۵/۷ میلیون مایلی از زمین گرفته شده. به دلیل اینکه زمین چندین برابر روشن تر از ماه می باشد، در این تصویر با کمک تجهیزات کامپیوتری ماه به طور مصنوعی نسبت به زمین سه برابر روشنتر شده تا هر دو جسم به طور واضح دیده شوند.

6

۷- این تصویر مادون قرمز در عملیات روزتا (Rosetta) به مدیریت آژانس فضایی اروپا، در اوایل مارچ ۲۰۰۵ زمانی که در مسیر خود به دنبال ستاره دنباله دار Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko بود تهیه شد. تصویر مذکور این شانس را به تیم روزتا داد تا تجهیزات خود را با یک جسم فضایی واقعی تنظیم کند و مطمئن شود که همه چیز به درستی کار می کند.

7

۶- در این عکس، فضانورد هاریسون اسمیت (Harrison Schmitt) خلبان مدول قمری آپولو ۱۷، در کنار پرچم ایالات متحده به تصویر کشیده شده. این آخرین عملیات فرود بر روی ماه از سری پروازهای آپولو بود.

8

۵- کنترل زمینی مسنجر (MESSENGER) در ۲ آگوست ۲۰۰۵ نه تنها مسیر فضاپیما به عطارد را هدایت و تنظیم نمود بلکه به تیم فضاپیما اجازه داد تا چندین مورد از تجهیزات و دستگاه های موجود بر روی آن را نیز تست کند. دوربین طوری طراحی شده تا قادر به اندازه گیری مواد معدنی که سطح عطارد را تشکیل داده اند، باشد. عکس سمت چپ، مرکب از سه باند، با استفاده از “تصویربرداری با چندین طول موج” گرفته شده و نواحی قاره ای را به رنگ قرمز نشان می دهد. که خود نتیجه بازتاب بالای پوشش گیاهی در این مناطق می باشد.

9

۴- دوربین MRO در ۱۵ آگوست ۲۰۰۵ پس از گذشت سه روز و طی مسافتی بیش از ۷۲۷۰۰۰ مایل موفق به گرفتن این تصویر شد. مهمترین هدف این مریخ نورد، که به دست آوردن تصاویر کاملی در زمینه هواشناسی مریخی به طور روزانه بود، به تعویق افتاد تا در به دست آوردن اندازه گیری دقیق حساسیت تجهیزات به تیم علمی “تصویرگر رنگی مریخ” یا ” Mars Color Imager” کمک نموده و عدم بروز تداخل و آلودگی در دوربین در طول پرتاب را برسی نماید.

10

۳- این تصویر توسط دوربین زاویه باز فضاپیمای کاسینی (Cassini) در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۶، در فاصله ۳/۱ میلیون مایلی از زحل و حدود ۹۳۰میلیون مایل از زمین گرفته شده. قمر انکلادوس (Enceladus) نیز در سمت چپ دیده می شود.

IDL TIFF file

۲- این اولین تصویری است که تاکنون از سطح یک سیاره دورتر از ماه از زمین گرفته شده، این عکس توسط مریخ نورد تحقیقاتی اسپیریت (Spirit) و یک ساعت قبل از طلوع آفتاب در ۶۳مین روز مریخی ماموریتش تهیه شد.

12

۱- در اینجا قسمتی از اولین “عکس فامیلی” از منظومه شمسی که در ۱۹۹۰ توسط وویجر I (Voyager 1) گرفته شده نمایش داده شده است. این تصویر از زمین در فاصله ای بیش از ۴ میلیارد مایل گرفته شده. در این تصویر زمین تنها به صورت یک نقطه ۱۲/۰ پیکسل دیده می شود. کارل ساگان (Carl Sagan) یکی از اعضای وویجر چنین می گوید: “….نقطه ای تنها در کیهانی پوشیده در تاریکی. صحبت درباره پیچیدگی های بزرگ جهانی تاریک است. از دیدگاه من این نکته مسئولیت ما را برای برخوردی مهربانتر و مشفق تر نسبت به یکدیگر و نیز تلاش برای نگهداری و گرامی داشتن این نقطه آبی کم رنگ، تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم، تاکید می کند.”

منبع : سایت نجوم ایران

myportal

۶ آبان ۱۳۹۴

مطالب پیشنهادی