نوشیدنی های بسیار مفید ویژه خانم های باردار

ba3324

در دوران بارداری تمامی خانم ها دچار وسواس خاصی می شوند ببشتر این حساسیت ها ویژه نوع غذا خوردن و استفاده از مایعات می باشد بنابراین در مطلب زیر لیست مایعاتی که در دوران بارداری مفید می باشد رو براتون گذاشتم.

همه شنیده‌ایم كه کافئین موجود در چای و قهوه ضرر دارد، اما چقدر؟ در این دوران چه آبمیوه­ هایی باید مصرف كنیم؟ مصرف آب زیاد باشد یا نه و سوالاتی دیگر از این دست.

برای اینکه به سوالاتی که شما در ذهن‌تان دارید پاسخ داده باشیم با  دکتر وفا، متخصص تغذیه صحبت کرده­ ایم كه امیدواریم توصیه­‌های ایشان برای شما مفید واقع شود.

چه مایعاتی در زمان بارداری مفیدتر است؟
مهم­ترین نوشیدنی آب است. مصرف چای و قهوه و نسكافه و شربت و نوشیدنی ­های گازدار مثل نوشابه، به دلیل این‌كه اسملاریته بالاتری نسبت به آب دارند باعث می­شوند آب بیشتری از بدن دفع شود و دفع آب بیشتر از بدن زمینه تشنگی یا همان دهیدراتاسیون را در بدن مادر باردار فراهم می­كند كه خطرناك است.

طبیعی­‌ترین نوشیدنی آب است. بنابراین توصیه می­ شود شخص باردار تشنگی خود را نسبت به آب حساس نكند، یعنی به محض تشنگی و در فواصل زمانی كوتاه آب بنوشد.

اولین نشانه‌های كم آبی خشكی دهان است. خانم باردار چون نسبت به سایر افراد آسیب پذیرتر است باید تشنگی خود را با آب برطرف كند و اجازه ندهد تشنگی بیشتر شود.

در فصل تابستان یك فرد عادی نسبت به گرما حساس است چه برسد به شخص باردار كه آسیب پذیری او نسبت به سایرین بیشتر است. نیاز به آب و مایعات با توجه به شرایط تماس افراد با نور و گرما و حرارت و با توجه به شرایط شغلی هر فرد متفاوت است.

به‌صورت كلی افرادی كه با توجه به شرایط شغلی خود در معرض نور آفتاب و گرما قرار دارند املاح زیادی از بدن‌شان دفع می­شود، بنابراین آب تنها برای آن‌ها كافی نیست. خانم بارداری كه شغل او به گونه­ ای است كه تماسش با گرما بیشتر است زیاد عرق می ­كند.

در این حالت آبی که از بدن او دفع می­شود همراه با مقداری نمك و املاح دیگر به صورت عرق از بدن او دفع می­شود و آب به تنهایی پاسخگوی تمام نیازها نیست. این دسته از مادران باید مایعات دیگری استفاده كنند كه نیازهای آن‌ها را تامین كند.

حتی در بعضی مواقع آب تنها خطرناك است. مادر باردار باید همراه با آب مایعاتی بنوشد كه مقداری نمك و قند و دی­ كربنات و املاح دیگری داشته باشد تا املاحی را كه از دست داده است، جبران كند.

مقداری نمك و چای شیرین می­تواند دفع املاح را جبران كند. بارداری كه زیاد عرق نمی­‌كند آب ساده برای او كافی است. چنین فردی باید در فواصل زمانی كوتاه، تشنگی خود را با آب رفع كند و در این صورت مشكل خاصی هم پیدا نخواهد كرد.

غیر از آب چه بخوریم؟
مادر باردار باید در برنامه غذایی معمولی خود چای، قهوه، شیر، دوغ ، لبنیات، آبمیوه ­ها و نوشیدنی‌هایی هم قرار دهد كه مقدار قابل توجهی آب به بدن می­رساند.

مصرف چای و قهوه و نسكافه باید ۳ تا ۴ فنجان در روز باشد. چای باید كم رنگ باشد. شیر و لبنیات از نوع کم­ چرب مصرف شود. مصرف شیر و  لبنیات هم ۲ تا ۳ لیوان در روز باشد. در مورد کافئین در چای و قهوه باید گفت برخی مواقع ممکن است خطرناک باشند. همانطور که گفته شد در روز نباید بیش از ۳ یا ۴ فنجان نوشید.

ترکیبات پلی فنولی که در چای و قهوه وجود دارد، باعث به وجود آوردن مشکلات گوارشی می­شود
کافئین ماده محرکی است که در دستگاه گوارش باعث حرکات دودی دستگاه گوارش می­شود و طبیعتا یک خانم باردار با توجه به شرایطی که دارد آسیب‌پذیرتر است و ممکن است برای او عوارضی در پی داشته باشد. از جمله این عوارض یبوست است. یبوست در دوران بارداری میتواند مسئله‌ساز باشد.

ترکیبات پلی فنولی که در چای و قهوه وجود دارد، محرک اسید معده است و باعث به وجود آوردن مشکلات گوارشی می­شود. با توجه به این عوارض، باید در نوشیدن چای، قهوه و مشتقات آن مثل نسكافه، نکات ذکر شده را در نظر گرفت و بیشتر از آنچه گفتیم مصرف نشود.

كدام آبمیوه‌ها بهترند؟
در مورد آبمیو­ها هم باید گفت كه این نوشیدنی‌ها متنوع هستند. بعضی از آنها فقط ۷درصد آبمیوه دارند و بقیه مواد تشکیل دهنده آن آب قند است؛ چنین آبمیوه‌هایی برای خانم باردار نوشیدنی خوبی محسوب نمی‌شود.

بعضی از آن‌ها آبمیوه­‌هایی به عنوان نکتار  هستند که بین  ۴۰ تا ۵۰ درصد آب میوه دارند و بقیه مواد تشکیل دهنده آن‌ها آب و شکر است. بعضی دیگر هم آب میوه خالص هستند و بیش از ۹۴ تا ۹۵ درصد آن آبمیوه است که بهترین آبمیوه‌­ها برای خانم باردار به حساب می‌آید.

تهیه آب میوه به صورت طبیعی برای فرد باردار بهتر است. توصیه می­شود در فصلی که می‌توان آبمیوه را به صورت طبیعی استفاده کرد، مادران حتما آبمیوه را خودشان بگیرند و بنوشند.

منبع : shahrzadseries.com

myportal

۸ آبان ۱۳۹۴

مطالب پیشنهادی