چه قابلمه ای برای آشپزخانه مناسب است؟

چه قابلمه ای برای آشپزخانه مناسب است؟

یکی از عناصر اصلی آشپزخانه یک خانم خانه دار سرویس قابلمه ی آن است. معمولا خانم هایی که دستی در آشپزی دارند و به نوعی کدبانو هستند در خرید قابلمه حساسیت بالایی از خود نشان میدهند. به همین دلیل برای شما مطلبی آماده کرده ایم که نتنها انواع قابلمه ها را معرفی میکند بلکه توضیح واضح و جامعی درباره آنها به شما میدهد.

قابلمه های تفلون

قابلمه های تفلون در مقایسه با دیگر نوع قابلمه ها بدلیل استفاده از کادمیوم درتهیه ظروف، انتخاب های مطمئنی محسوب نمی شوند. این ماده به مرور وارد غذا می شود و احتمال ابتلا به سرطان، کوتاهی قد و ضایعات پوستی را افزایش می دهد.

قابلمه های چدن

این قابلمه ها عمر بالایی دارند. این ظروف مناسب برای پخت طولانی با دمای متوسط تا بالا هستند و حرارت را بطور یکسان پخش میکنندو اگر فاقد آلومینیوم باشند، گزینه مناسبی برای پخت و پز محسوب می شوند.

قابلمه های استیل

این قابلمه ها بهداشتی ترین نوع هستند چرا که زنگ نمی زنند و هیچ گونه واکنشی نسبت به مواد غذایی نشان نمی دهند اما یک مشکل اساسی دارند، اینکه حرارت را مستقیم انتقال می دهند وغذا سریع در آن می سوزد. قابلمه های استیل بیشتر برای پخت انواع خورش و غذاهای آبدار مناسبند.

قابلمه های سرامیکی

این قابلمه های جدیدترین، پیشرفته ترین و بهترین نوع ظروف آشپزخانه هستند که تا زمانی که کاملا سالم و بدون خراشیدگی و ساییدگی باشند، می توان بدون نگرانی از آنها استفاده کرد.

قابلمه های آلومینیومی

این قابلمه ها برای سلامت انسان ضرر دارند. نگهداری مواد غذایی ترش اسیدی یا شور در ظروف آلومینیومی یا طبخ غذا در این ظروف موجب خروج آلومینیوم از ظرف و ورود آن به غذا می شود.

یبوست، اختلالات گوارشی، پوکی استخوان و آلزایمر از مهمترین عوارض ناشی از مصرف آلومینیوم است.

قابلمه های مسی

این قابلمه ها بیشتر برای طبخ غذاهای آبدار به کار می روند و نمی توان داخل آنها برنج پخت. این قابلمه ها می توانند برای نگهداری انواع مواد غذایی ( البته به جز مواد اسیدی) در یخچال مناسب باشند.

قابلمه های لعابی

این قابلمه ها حرارت را به خوبی و به طور یکسان پخش می کنند و معمولا از آنها برای تهیه مربا استفاده می شود.

myportal

۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی