گلدانی شگفت انگیز که سموم هوای خانه را کاهش میدهد

گلدانی شگفت انگیز که سموم خانه را کاهش میدهد

از دوران ابتدایی شنیده ایم که گیاهان موجوداتی مفیدی هستند که شرایط تنفس را برای ما لذت بخش تر میکنند. از این رو محققان گدانی به نام Clairy طراحی کردند که به روی این گدان یک دستگاه تهویه قرار دارد که با سیستم مکش دی اکسید کربن و پخش اکسیژن سموم هوای خانه را میگیرد و اکسیژن برمیگرداند.

در این مطلب بیشتر با قابلیت های این اختراع شگفت انگیز آشنا میشویم.

ین گلدان کوچک ۸۵ درصد سموم خانه شما را کاهش می‌دهد + تصاویر
همواره شنیده‌ایم که گیاهان می‌توانند با تولید اکسیژن شرایط محیطی را برای زندگی انسان بهتر کنند. به همین دلیل محققان گلدان جدیدی به نام Clairy را طراحی کرده‌اند: یک گیاه آپارتمانی کوچک که درون یک گلدان سرامیکی دارای فن کاشته شده است و می‌تواند سموم موجود در هوا را مکش کند.

 

گلدانی شگفت انگیز که سموم خانه را کاهش میدهد

گلدان Clairy برای کاهش سموم خانه

 

ناسا مدتی پیش با انجام یک مطالعه مجموعه‌ای از گیاهانی را معرفی کرد که می‌توانند در کاهش آلاینده‌هایی همچون بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن تا حد زیادی موثر باشند. عوامل مختلفی همچون رنگ‌، فرش، اسباب بازی های پلاستیکی، مواد شوینده، مبلمان و غیره می‌توانند موجب آلودگی هوای داخلی خانه شوند.

گلدانی شگفت انگیز که سموم خانه را کاهش میدهد

گلدان Clairy می‌تواند سموم موجود در هوا را مکش کند

 

زمانی که در معرض این آلاینده‌های هوای داخلی قرار می‌گیریم دچار مشکلات پزشکی موقت همچون سوزش چشم‌ها، بینی و گلو می‌شویم. این آلاینده‌ها هم چنین می‌توانند موجب تشدید علایم بیماری‌هایی همچون آسم شوند. در صورتی که به صورت طولانی و مکرر در معرض این آلاینده‌ها قرار داشته باشیم بیماری‌هایی تنفسی، قلبی و حتی سرطان به سراغ ما خواهند آمد.

به همین دلیل است که گلدان Clairy می‌تواند تا حد زیادی مانع از این شود که افراد در معرض این سموم قرار بگیرند.

 

گلدانی شگفت انگیز که سموم خانه را کاهش میدهد

گلدان Clairy

 

گلدان Clairy چگونه می تواند سموم هوا را کاهش دهد؟

طراحان Clairy، چند گیاه را که توسط ناسا در زمینه کاهش آلاینده‌ها و سموم هوا تایید شده‌اند، انتخاب کرده‌اند. اما یک گیاه نمی‌تواند به تنهایی تاثیر اثربخشی بر حجم زیاد سموم موجود در هوا داشته باشد. به این ترتیب طراحان این گیاهان را درون گلدان‌های دست سازی کاشته اند که دارای یک فن داخلی است و می‌تواند هوا را به داخل خاک مکش کرده و درنتیجه گلدان نقش فیلتر را برای هوای خانه ایفا می‌کند.

 

گلدانی شگفت انگیز که سموم خانه را کاهش میدهد

در صورت استفاده از خاک صنعتی در گلدان Clairy، کاهش سموم و آلاینده‌ها به ۹۳ درصد می‌رسد

 

مطابق با مطالعه‌ای که توسط طراحان و زیست شناسان دانشگاه فلورانس انجام شده است، Clairy می‌تواند میزان آلاینده‌های موجود در هوا را به طور میانگین تا ۸۵ درصد کاهش دهد. گلدان Clairy همچنین به چندین سنسور هوشمند مجهز شده است که در زمان واقعی میزان مفید بودن گلدان را برای کاهش سموم خانگی در اپلیکیشن Clairy نمایش می‌دهند. در صورت استفاده از خاک صنعتی در این گلدان، کاهش سموم و آلاینده‌ها به ۹۳ درصد می‌رسد.

 

گلدانی شگفت انگیز که سموم خانه را کاهش میدهد

myportal

۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی