مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

وخامت اوضاع فضای مجازی خیلی فراتر از ذهنیت ما از حال و هوای آن است. چند سالیست تب فحاشی کردن یا انتشار عکس هایی که باعث رنجش خود شخصیت یا خانواده شخصیت به جان جامعه ی ما افتاده است. از لیونل مسی تا فدراسیون فوتبال ژاپن یا از گلشیفته فرهانی تا رضا روحانی همه زخم خورده و دل شکسته از این دسته از افراد هستند. با تاسف تمام در این مطلب نگاه دقیق تر و موردی به دیگر موارد مشابه می اندازیم.

مورد مهرداد اولادی

در چند روز گذشته تصاویری از جسد کالبدشکافی شده ای منتشر شده که گفته می شد مربوط به پیکر مرحوم اولادی بوده است. برخی در ابتدا این موضوع را کتمان کردند اما در نهایت، روز گذشته مشخص شد که این تصاویر واقعی بوده و پزشکی قانونی هم در این مورد اطلاعیه ای صادر کرد.

با توجه به این که کالبدشکافی در پزشکی قانونی صورت می گیرد، انگشت اتهامات به سوی این سازمان نشانه رفت. این سازمان اما با صدور اطلاعیه ای خود را از همه ماجراها مبرا دانسته است. متن اطلاعیه به این شرح است: «متاسفانه تصاویری از جسد کالبدگشایی شده مرحوم مهرداد اولادی در فضای مجازی پخش شده که با توجه به اینکه پزشکی قانونی مراقبت ها و حفاظت های لازم را در کلیه جهات می کند، درباره این موضوع نیز بررسی های لازم انجام و مشخص شد که تهیه و پخش تصاویر خارج از این مجموعه بوده است.»

مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

سوال بی پاسخ این است پس این تصاویر از چه مجاری منتشر شده است؟ موضوعی که تا به حال پیش از این نیز مشابه آن رخ داده و سازمان های مرتبط همگی مجموعه خود را از آن مبرا دانسته اند. چند مورد از آنها را مرور می کنیم.

موارد مشابه

۱- فیلم اتاق عمل

در مهر ماه سال ۱۳۹۲ تصاویری از یک عمل جراحی میان کاربران دست به دست چرخید و سروصدای زیادی به پا کرد. پس از آن بود که وزیر بهداشت اعلام کرد: «این چنین فیلم هایی مربوط به مراکز درمانی ما نیست. البته همه نوع فیلمیم را می توان ساخت، در اینترنت قرار داد و بعد هم کنار آن حاشیه ایجاد کرد و به نوعی باعث آزار مردم شد اما مطمئن باشید آنچه اخیرا مطرح شده هیچ ارتباطی به مجموعه بیمارستان های ما ندارد. در بیمارستان های ما صرفا فیلم های آموزشی تهیه می شود. به عنوان مثال در حوزه چشم می توانم بگویم که روی میکروسکوپ های اتاق عمل که من خودم جراحی می کنم حدود ۲۵ تا ۲۶ سال است که دوربین نصب است و تمام اعمال ما ضبط می شود؛ البته از فیلد عمل و چشم بیمار فیلم گرفته می شود. مباحثی هم که اخیرا مطرح شده مشابه دیگر جوسازی هایی است که در فضای مجازی صورت می گیرد. مطمئن باشید که ساحت حوزه پزشکی از این آلودگی ها بری است.»

در این موضوع هم مشخص نشد پس فیلم از چه طریقی منتشر شده است؟

۲- کلیپ لحظات مرگ مرتضی پاشایی

آبان ماه همان سال و پس از درگذشت مرتضی پاشایی، فیلمی شوک کننده از لحظات مرگ این خواننده منتشر و میان کاربران دست به دست شد. البته پس از چند ساعت، به دلیل اعتراضات مردمی، سایت ها فیلم را از روی خروجی خود حذف کردند.

در این مورد هم معاون وزیر بهداشت گفته بود: «انتشار تصاویر مرحوم پاشایی در بیمارستان از سوی کادر پرستاری نبوده است. مستندات کافی در این زمینه جمع آوری شده و از مجازی مسئول پیگیری خواهد شد. تصاویر منتشر شده مربوط به لحظات احتضار مرتضی پاشایی نیست. چطور ممکن است در شرایط احتضار، پرستاران و کادر درمانی بیمار را در چنین شرایطی رها کنند. در چنین شرایطی کد احیا اعلام می شود و چندین پزشک متخصص و پرستار بر بالین بیمار حاضر می شوند. تیم پرستاری و پزشکی در آن شرایط اقداماتی مانند CPR (احیا) انجام می دهند و تمام تلاش خود را انجام می دهند تا بیمار را نجات دهند.» در این مورد هم مشخص نشد چه کسی تصاویر را منتشر کرده است.

مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

۳- سلفی با جسد

در مرداد ماه سال گذشته بود که تصاویر سلفی دانشجویان رشته پزشکی با جسدهای مخصوص آموزش، منتشر و عصبانیت کاربران را برانگیخت. پس از آن بود که معاون آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد: «هرگونه عکس برداری و فیلم برداری ا اجساد اعم از اجسادی که در این درس ها استفاده می شوند و نیز اجساد بیماران فوت شده توسط دانشجویان، کارکنان و اساتید در محیط های آموزشی بالینی و غیربالینی (پایه) مطلقا ممنوع است.

همچنین در همان زمان رییس سازمان پزشکی قانونی از برخورد شدید انضباطی با دانشجویانی که با اجساد سلفی می گیرند خبر داد. احمد شجاعی گفته بود: «اگر این اتفاق در سالن های تشریح پزشکی قانونی رخ داده باشد، قطعا با این افراد برخورد می شود. این افراد قطعا به کمیته انضباطی معرفی می شوند و با آنها برخورد خواهد شد.» در پایان نیز مشخص نشد عکس ها به چه طریق منتشر شده و سرنوشت دانشجویان چه شد؟

مورد ستایش قریشی

این اتفاق نیز به تازگی فضای مجازی را ملتهب ساخته است. کاربران با هجوم به صفحه فرد متهم به قتل، انواع و اقسام الفاظ نامناسب را در کامنت ها به کار برده اند. مسلما هیچ کس منکر رفتار غیرانسانی و غیراخلاقی فرد محکوم به این جرم نیست و احساسات هر فردی را جریحه دار می کند اما آیا چنین رفتاری از سوی کاربران مورد تایید است؟

مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

موارد مشابه

۱- پورشه زرد

ساعت ۴:۳۰ بامداد ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ اتومبیل پورشه زرد رنگ مدل ۲۰۱۵ با دو سرنشین، از شمال به جنوب خیابان دکتر شریعتی تهران در حرکت بود که پس از عبور از پل صدر، دختر جوان کنترل خودرو را از دست می دهد و پورشه زرد رنگ با یک درخت برخورد می کند. راننده در دم جان می بازد و سرنشین دیگر نیز ساعتی بعدتر. در همان روز نیز یک بنز تصادف کرده بود.

ماجرا زمانی برای کاربران به یک موضوع داغ تبدیل شد که گمان بردند راننده و صاحب پورشه زرد، نوه آیت الله ربانی است و همین موضوع سبب بروز واکنش های تندی در صفحه اینستاگرام راننده مرحوم شد. سرانجام مدتی بعد مشخص شد که نه راننده و نا صاحب خودرو، نوه آیت الله ربانی نبوده است.

مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

۲- ب ام و در نیایش

در اسفند ماه سال گذشته برخورد یک دستگاه خودروی سواری با پل عابر پیاده در بزرگراه نیایش باعث کشته شدن سه نفر شد. در این حادثه، خودرو سواری BMW که با سه سرنشین در مسیر غرب به شرق بزرگراه نیایش در حرکت بود، نرسیده به ورودی اشرفی اصفهانی به نیایش، با پایه های پل عابر پیاده برخورد کرده و در اثر شدت برخورد، آتش گرفت و بلافاصله باک آن منفجر شد.

در اثر انفجار باک، قطعاتی از خودرو به اطراف پرتاب شده بود. در این حادثه، سرنشینان خودرو که سه جون بودند در اتاقک متلاشی شده خودرو جان باختند. پس از این حادثه نیز، کاربران با هجوم به صفحه اینستاگرام این افراد، در کامنت ها آنها را مورد هجوم قرار دادند.

۳- فورد در جاده رشت – انزلی

سه جوان نخبه دانشجوی گیلان به دلیل سرعت زیاد، کنترل خود را از دست دادند و دو نفر از سرنشینان، جان سپردند. کاربران باز هم به صفحه راننده جوان این خودرو حمله بردند، فقط به جرم آنکه راننده، پسر یکی از مشهورترین جراحان قلب رشت بود و ثروتمند.

مورد کوچک زاده

پس از قرار دادن کامنتی در زیر یکی از پست های اینستاگرامی عباس عراقچی (معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه) توسط حساب کاربری منتسب به مهدی کوچک زاده، کاربرها هر یک جوابی زیر این نظر قرار دادند. در حالی که این پست عباس عراقچی برای تقریبا یک ماه پیش است اما به نظر می رسد به تازگی مورد توجه نماینده مجلس و جمع کثیری از کاربران قرار گرفته است.

مرگ حرمت، از پاشایی تا اولادی، از پورشه زرد تا قاتل ستایش

ماجرا از این قرار است که عباس عراقچی با انتشار تصویری از خود و نوه اش، نوشت: «نوه عزیز، علی آقا». در زیر این پست، صفحه منتسب به مهدی کوچک زاده، نماینده فعلی مجلس که البته در دوره بعدی حضور ندارد و نفر ۶۴ شده نوشته است: «شهدای حرم هم فرزندان زیبایی دارند، بسیار دوست داشتنی تر از فرزندان بزرگ شده با دلارهای وزارت خارجه!»

ماجرا زمانی هیجان انگیزتر می شود که کاربران پاسخ کامنت مهدی کوچک زاده را داده اند و او نیز جواب تک تک آنها را داده است. آرام آرام، پاسخ و سوال ها تندتر و تندتر شد تا اینکه هجوم ها به صفحه شخصی منتسب به خود او آغاز شد. در نهایت نیز فضا آنقدر تند شد که ادمین صفحه منتسب به کوچک زاده ترجیح داده این صفحه را ببندد.

موارد مشابه

ذهن من پر است از موارد بی شماری که کاربران به صفحه افراد و شخصیت های مشهور هجوم برده اند. البته در این جا قصد مقایسه این چهره ها با نماینده فوق را نداریم و فقط تشابه عملکرد کاربران مورد مقایسه است. از هجوم به صفحه های آیت الله رفسنجانی و سید حسن خمینی گرفته تا بهرام رادان، هانیه توسلی، بهاره رهنما، مهران مدیری و …

myportal

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی