توصیه های مفید برای مادران شاغل و پرمشغله

توصیه های مفید برای مادران شاغل و پرمشغله

تمام مادران شاغل وقتی میخواهند از خانه به محل کارشان بروند باید فرزندان را به مدرسه برسانند که غلب اوقات به همین علت دیر به محل کار خود میرسند. و موقع برگشت از محل کار به خانه با تمام خستگی ها استرس این را دارند که آیا فرزندمان حالش خوب است و اتفاقی برایش نیوفتاده است؟ در کل مادران شاغل خیلی زندگی پرمشغله و پر استرسی دارند. به همین خاطر ما توصیه ها و پیشنهاداتی برای اینطور افراد داریم.

عذاب وجدان نداشته باشید

نکند عذاب وجدانی که به خاطر چندساعت نبودن کنار فرزندتان دارید، شما را از رسیدگی به برنامه های شخصی تان دور کند؟ چه اول صبح و چه میانه روز، باید زمانی را برای رسیدگی به کارهایی که دلتان پیششان است اختصاص دهید. اهل نقاشی هستید، می خواهید سریال دوست داشتنی تان را دنبال کنید، یا اینکه فقط دلتان می خواهد کنار پنجره یک لیوان چای بخورید؟ مهم نیست چه چیزی امروز حالتان را خوب می کند، بلکه مهم است که هیچ روزی را به خاطر فداکاری کردن، بدون این لحظات خوش نگذرانید.

به ذهنتان اعتماد نکنید

همه چیز را در حافظه تان نگه ندارید! شلوغ بودن سرتان ممکن است از شما فردی فراموش کار بسازد و برنامه هایتان را به هم بریزد. برای اینکه بی برنامگی به شما استرس وارد نکند، یک تقویم جیبی بخرید و برنامه های هرروزتان را در آن یادداشت کنید. وقتی از ابتدای صبح به تک تک کارهایی که فهرست کرده اید می رسید و هر کار تمام شده را خط می زنید، قطعا حس بهتری پیدا می کنید.

دست تنها نمانید

شما قرار نیست دوشغله باشید و به محض آمدن به خانه، مثل یک خانم خانه دار تنها به کارها برسید. سعی کنید نه تنها از همسرتان، بلکه از فرزندانتان هم برای رسیدگی به کارهای خانه کمک بگیرید و به هر کس، به تناسب توانایی اش کاری بسپرید. اگر حتی با چنین روشی از پس کار های خانه بر نمی آیید، از کسانی که تخصصشان نظافت منزل است کمک بگیرید. شاید بتوانید برای ماهی یکی دو بار کمک گرفتن از آن ها، از برخی هزینه های غیرضروری زندگی تان صرف نظر کنید.

توصیه های مفید برای مادران شاغل و پرمشغله

حواستان به همسرتان باشد

نگذارید وقتی که با آمدن به خانه، دربست صرف رسیدگی به فرزندتان می کنید، شما را از خانه دور کند. برای اینکه میان شما و همسرتان فاصله نیفتد، می توانید مدتی کودکتان را به انجام بازی های فکری و پازل حل کردن مشغول کنید و با همسرتان در مورد اتفاقاتی که در طول روز افتاده گپ بزنید. انجام بازی های چندنفره خانوادگی هم می تواند گزینه خوبی برای حفظ ارتباط شما باشد.

به عذاب صبحگاهی پایان دهید

هر روز دیر رسیدن به مهد کودک و مدرسه و اداره می تواند به شما فشار روانی بالایی را وارد کند؛ اما اگر شب ها مقدمات سر کار رفتنتان را فراهم کنید، این فشار کمتر می شود. آماده کردن لقمه های مدرسه بچه ها، مرتب کردن کیفی که باید با خود ببرید و آماده کردن لباس هایتان می تواند کار شما را آسان کند. هیچ وقت پرکردن باک بنزین را برای صبح نگذارید و تا آنجا که می توانید، کارهایی که وقتتان را در ابتدای روز می کشند را فاکتور خرید بگیرید تا با آرامش بیشتری از فرزندتان جدا شوید و به اداره تان برسید.

عقب بکشید

دلیلی ندارد شما مثل دیگران زندگی کنید. اگر خانم همسایه هر روز با فرزندش پارک می رود و خواهرتان دخترش را در ۳ کلاس آموزشی ثبت نام می کند، معنایش این نیست که فرزند شما هم باید درست مثل فرزندان آن ها زندگی کند. تلاش شما برای مثل همه مادران بودن، می تواند خیلی زود ناامید و آزرده تان کند. باور کنید قرار نیست فرزند شما همه مهارت ها را یاد بگیرد، همه تفریح ها را انجام دهد و به همه دستاوردهای بچه های اطرافتان برسد. برای اینکه عذاب وجدان کلافه تان نکند، الگویی شخصی و متناسب با وضعیت زندگی تان برای فرزندپروری انتخاب کنید و نگذارید غبطه خوردنتان به قابلیت های مادران و بچه های دیگر مادر بودن را برایتان سخت کند.

myportal

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی