داود اغلو رسما استعفا داد +‌ علت

داود اغلو رسما استعفا داد +‌ علت

صحبت های داود اغلو نخست وزیر ترکیه درمورد استعفا دادنش

چرا داود اغلو از سمت نخست وزیری استعفا داد؟ +‌جزئیات

احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی عصر امروز خود که به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ پخش شد، خواهان برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب عدالت و توسعه در ۲۲ ماه جاری میلادی برای تعیین رئیس جدیدی برای آن شد.

وی با دفاع از عمکرد خود برای ریاست حزب افزود: دوره من مرحله ای موفق بود و احساس نمی‌کنم که هر هیچ زمینه‌ای شکست خورده باشم.

اوغلو با اعلام کناره‌گیری رسمی از ریاست حزب افزود که در اندیشه نامزد کردن خودش برای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه در کنگره عمومی روز ۲۲ ماه جاری نیست.

نخست وزیر ترکیه در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر اختلاف خود با اردوغان  افزود: به هیچ کس اجازه نمی‌دهم که درباره روابط من با رئیس جمهور ترکیه که با وی ۲۵ سال کار کردم، صحبت کند.‬‎

‫اوغلو تصریح کرد: یک کلمه علیه رئیس جمهور حرف نخواهم زد و شرافت او شرافت من است و من به او اعتماد دارم.‬‎

نخست وزیر ترکیه گفت: حاضرم برای حزب عدالت و توسعه همه پست‌ها و مناصب را ترک کنم‬‎.

‫وی گفت: از دوستان در حزب عدالت و توسعه می خواهم که از هرگونه شکاف در حزب پرهیز کنند.‬‎

اوغلو گفت: حزب عدالت و توسعه یک حزب ترکی نیست بلکه حزبی برای همه منطقه است.‬‎

وی تصریح کرد که در مسیر حزب عدالت و توسعه حرکت خواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه دیروز چهارشنبه دیداری با رئیس جمهور این کشور در کاخ ریاست جمهوری داشت که جزئیاتی از آن بیرون نیامد.

شبکه عربی “بی بی سی” پیشتر نوشت: بینالی یادریم از نزدیکان اردوغان و بیرات آلبیراتک داماد اردوغان از بارزترین نامزدهای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه برای جانشینی احمد داود اوغلو هستند.

به نوشته این شبکه، اخیرا شایعاتی درخصوص اختلاف بین نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه و تنش در روابط بین آنها مطرح شده است.

اردوغان برای اصلاح قانون اساسی به منظور افزایش اختیارات سیاسی خود و تعیین نزدیکانش در ریاست حزب عدالت و توسعه تلاش می کند.

به نوشته سایت عربی بی بی سی، برخی گزارش ها فاش کرد که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه از تمایل اردوغان برای تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی برای منتقل کردن همه اختیارات به آن و تغییر توازن بین دستگاهها به نفع خودش ناخرسند است.

دوره اخیر شاهد نشانه های کاهش نقش و تاثیر احمد داود  اوغلو در حزب عدالت و توسعه از جمله سلب اختیار هفته گذشته از او در تعیین مسئولان  این حزب در مناطق بوده است.

این تحولات درحالی است که بی ثباتی در ترکیه از تشدید اقدامات حزب “پ.پ.ک” گرفته تا افزایش حملات تروریستی و سرازیر شدن مهاجران و آوارگان رو به افزایش گذاشته است.

به نوشته سایت روسیا الیوم، برخی منابع ترکیه پیشتر اعلام کرد که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه نامزد ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه نخواهد شد.

یک روزنامه نگار نزدیک به رهبر حزب عدالت و توسعه در این زمینه گفت که احمد داود اوغلو بار دیگر برای ریاست حزب نامزد نخواهد شد.

روزنامه ینی شفق نزدیک به دولت ترکیه نوشت: حزب حاکم عدالت و توسعه کنگره عمومی خود را اواخر ماه مه جاری برگزار خواهد کرد و اطلاعاتی از درون حزب در این زمینه به دست روزنامه رسیده است.

اوغلو پیشتر تهدید کرده بود که به خاطر اینکه نزدیکان اردوغان به وی اتهام خیانت زده اند، استعفا خواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه در برابر نمایندگان حزب عدالت و توسعه گفت: فقط از خدا می ترسم؛ نه از چیزهایی که درباره من نوشته شده یا گفته می شود. آماده استعفا و فدا کردن خودم به خاطر منسجم بودن حزب هستم.

برخی گزارش‌ها در اینترنت ، احمد داود اوغلو را به خیانت و توطئه علیه اردوغان متهم کرده بود و دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز واکنشی به این گزارشها نداده بود.

myportal

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی