نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

پروژه مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب در جنوب شهر تهران در زمینی به مساحت ۱۳۸ هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و به فاصله اندکی از فرودگاه امام خمینی (ره) در مسیر اتوبان تهران – قم واقع شده است. این مجموعه دارای یک ورودی شرقی از طریق اتوبان تهران – قم و یک ورودی از کمربندی شهرآفتاب است.

این مجموعه از چهار بخش اصلی نمایشگاه ها، مرکز تجارت، مرکز اقامتی و بخش خدمات و پشتیبانی تشکیل شده است .

بخشهای اصلی مجموعه :

۱– بخش نمایشگاهی:
نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

این بخش شامل سالنهای نمایشگاه ، سالن ملل و نمایشگاه های روباز می باشد.

۱-۱- سالنهای نمایشگاهی:
این بخش در شمال سایت سازمان یافته است. سالن های نمایشگاهی به مساحت تقریبی ۱۲۰/۰۰۰ مترمربع و در سه تیپ طراحی شده اند. یک عدد سالن بزرگ (سه قلو) به مساحت ۲۵/۰۰۰ مترمربع ، چهار عدد سالن متوسط (۲ قلو) هرکدام به مساحت ۱۵/۰۰۰ مترمربع و چهار عدد سالن کوچک (تک قلو) هرکدام به مساحت ۸/۰۰۰ مترمربع . این سالنها محل اصلی غرفه های نمایشگاهی است. هرکدام از سالنها فضایی یکپارچه و بزرگ است که با سقفی عظیم و زیبا فضایی منحصر به فرد و فاخر را پدید آورده است.

۱-۲- سالن ملل :
این ساختمان در بخش نمایشگاهی در شمال سایت در ۲ طبقه با زیر بنای ساختمانی ۸/۰۰۰ مترمربع و به ارتفاع ۲۴ متر ساخته می شود. بدنه ها و ستونهای این ساختمان از جنس بتنی و شیشه و سقف آن با پوشش سازه فضا کار اجرا می گردد. ساختمان ملل بعنوان هال اصلی ورودی مجموعه نمایشگاه است و با الهام از تالار تاریخی صد ستون پرسپولیس در شیراز طراحی شده است. این ساختمان ابتدای ورود بازدیدکنندگان به سالنهای نمایشگاهی محسوب می شود و نقطه ثقل کاربریهای نمایشگاهی محسوب می گردد.

۱-۳- نمایشگاههای روباز:

نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

این بخش به مساحت تقریبی ۳۲/۰۰۰ مترمربع شامل فضایی باز است که در برخی از نمایشگاهها کاربرد دارد.

 

۲- مرکز تجارت:
ساختمان مرکز تجارت ۱و۲ هریک با زیربنایی حدود ۷۶/۰۰۰ مترمربع و در پهنه های جنوبی سایت پیش بینی شده است.  مرکز تجارت به عنوان نمایشگاه دائمی برخی از برگزار کنندگان (برندهای مشهور) و مکانی برای سازماندهی و پاسخگویی پس از هر نمایشگاه در نظر گرفته شده است و شامل فضاهایی از قبیل نمایشگاههای تجاری – مدیریت خدمات تجاری – نمایندگی ها – دفاتر بازرگانی – پارکینگ های اختصاصی و … می باشد.

۳- مرکز اقامتی:
مراکز اقامتی با مساحت تقریبی ۱۶۰/۰۰۰ متر مربع در پهنه جنوبی سایت شامل دو هتل پنج ستاره ۳۵۰ اتاقه و یک هتل آپارتمان با امکانات و فضاهای جانبی مناسب می باشد که محل اسکان برگزار کنندگان نمایشگاه و بازدیدکنندگان خواهد بود. همچنین به منظور رونق بیشتر مرکز تجارت ، این بخش، امور مرکز تجارت را تسهیل خواهد نمود.

۴- بخش خدمات و پشتیبانی:
این بخش شامل چند کاربری مهم می باشد.

۴-۱ ساختمان ورودی جنوبی ، اداری و سمینار:
در این ساختمان بازدیدکنندگان بعد از عبور از دروازه های کنترل ورود و خروج ، به سمت سالن ملل هدایت می شوند . مدیریت اداری مجموعه نمایشگاه در این ساختمان مستقر شده و ضمن سازماندهی فعالیت های نمایشگاه ، امکان ملاقات های تجاری و سمینارهای کوچک را فراهم می آورد همچنین این ساختمان نیازهای خدماتی و رفاهی کارمندان نمایشگاه را برآورده می سازد. ساختمان ورودی جنوبی ، اداری و سمینار با متراژ حدود ۳۷/۰۰۰ مترمربع در شمال میدان مرکزی مجموعه مابین سالن ملل و میدان در راستای شمالی جنوبی قرار دارد.

نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

 

 

۴-۲- ساختمان همایش (کنفرانس):
در اغلب نمایشگاهها ، برگزاری همایشهای بزرگ ، اصلی ترین دستاورد علمی آن محسوب می گردد. سالن همایش ساختمانی است جهت برگزاری سمینارها ، سخنرانی ها و مراسم ویژه. این ساختمان در منتهی الیه غربی محور گودال باغچه و در تراز سالن های نمایشگاهی قرار گرفته است مساحت تقریبی آن ۳۲/۰۰۰ متر مربع است که دارای دسترسی نزدیکی به رینگ پیرامونی سواره و پد هلی کوپتر می باشد.

نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

 

۴-۳- ساختمانهای خدمات جنبی:
ساختمانهای خدمات جنبی به تعداد ۸ عدد و در طرفین سالن های نمایشگاهی قرار دارند. هر کدام از ساختمانهای جنبی حدود ۲/۲۰۰ مترمربع شامل فضاهای خدماتی همچون نمازخانه ، رستوران ، چایخانه و سرویسهای بهداشتی می باشد که نیازهای خدماتی بازدیدکنندگان را برطرف می سازد.

۴-۴- پارکینگها:
این پارکینگها با ظرفیت ۷/۵۰۰ اتومبیل نیاز بازدیدکنندگان برای پارک اتومبیل را به صورت کامل برطرف می سازد.

۴-۵- ایستگاه وسایل نقلیه عمومی:
این ایستگاهها مجاور هردو ورودی اصلی مجموعه بوده و امکان تردد بازدیدکنندگان با وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی را فراهم می سازند.

۴-۶- ایستگاه مترو:
این ایستگاه اختصاصی در ورودی شرقی مجموعه واقع شده و امکان تردد بازدیدکنندگان را از خطوط متروی تهران و بالعکس فراهم می سازد و به عنوان اصلی ترین مبدأ تردد مجموعه در نظر گرفته می شود.

۴-۷- محور چهار باغ:
محور چهارباغ به عنوان شاهراه اصلی مجموعه ، مسیر تردد تفکیک شده سواره و پیاده در مجموعه است که با اتصال دو ورودی مجموعه ، قسمت جنوبی مجموعه (مراکز تجاری و اقامتی) را از قسمت شمالی (بخش نمایشگاهی و خدماتی) جدا نموده و در مرکز ثقل خود با یک میدانگاهی بزرگ ، ورود به بخش نمایشگاهی را تعریف می سازد . این محور با برخورداری از فضای سبز و آبنماهای ویژه ، ضمن ایجاد یک جلوه بصری زیبا در سایت مجموعه ، مسیر اصلی توزیع جمعیت در پروژه می باشد و استخوان بندی هندسی مجموعه محسوب می گردد.

۴-۸- محور گودال باغچه:
این محور به عنوان یک مسیر فرعی تردد ، بازدیدکنندگان را درون بخش نمایشگاهی هدایت می نماید و با اتصال به دو ورودی فرعی شرقی و غربی ، امکان جابجایی افراد را بین بخشهای اصلی نمایشگاه (سالن ها) فراهم می سازد . این مسیر نیز دارای جلوه های بدیع باغسازی ایرانی بوده و فضایی دلپذیر را در قلب نمایشگاه بوجود می آورد.

نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

 

 

۴-۹- رواق ها:
اغلب فضای تردد عابرین پیاده در کل مجموعه و به ویژه در محور چهارباغ و گودال باغچه از داخل رواقهایی است که با سازه ای نسبتاً سبک ، مسیر پیاده را مشخص نموده است و عبور و مرور عابرین را تسهیل می نماید . به دلیل بزرگی مجموعه و مسیرهای طولانی پیاده ، این رواقها امکان تردد آسان افراد پیاده را فراهم می سازد.

۴-۱۰- مسجد:
میدانگاهی اصلی مجموعه که در محور چهارباغ قرار دارد از یک سو به ورودی نمایشگاه و از سوی دیگر به مسجد ختم می شود. مسجد مجموعه با هویتی مستقل در نقطه عطف پروژه قرار دارد و دسترسی به آن برای همگان آسان خواهد بود.

۴-۱۱- ساختمان های خدماتی و تأسیساتی:
این ساختمانها به عنوان تأمین کننده نیاز نمایشگاه در بخشهای خدمات جنبی و تأسیساتی مجموعه در مساحتی بالغ بر۵۰/۰۰۰ متر مربع طراحی و ساخته می شوند که شامل موتورخانه های اصلی و فرعی ، پستهای برق ، ایستگاه تقلیل فشار گاز ، منابع آب ، تصفیه خانه فاضلاب و همچنین خدماتی شامل گمرک ، انبارها ، ساختمان های مدیریت و حراست ، آتش نشانی ، مهدکودک و مرکز اورژانس می باشد که کاربری پروژه را تکمیل می سازد. این ساختمانها در دو محدوده مشخص و به صورت خطی در سایت جانمایی شده اند.

 

 

نمایشگاه آفتاب مکان برگزاری نمایشگاه های تخصوصی + عکس و نشانی

myportal

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی