ارقام نوجومی حقوق مدیران بیمه مرکزی + عکس فیش حقوقی

ارقام نوجومی حقوق مدیران بیمه مرکزی + عکس فیش حقوقی

زلزله در برج رومی بیمه مرکزی، شکاف فروخفته میان مدیران و طبقه فرودستِ این سازمان را بیش از گذشته آشکارتر کرده و اکنون دیگر، زمزمه دریافت حقوق و مزایای  افسانه‌ای اعضای هیات عامل ، از راهروهای ساختمان خیابان “ماندلا” (آفریقای سابق)، فراتر رفته و در رگ‌های شبکه مجازی سراسر کشور دست به دست می‌شود.

نتیجه چنین پدیده‌ای، سرخوردگی عمده کارکنان فرو دست این سازمان از دریافت حقوق ناچیز و پرده برداری غیر رسمی از ارقام به غایت درشت مندرج در صفحات نحیف فیش حقوقی است که با دیدن آن، دود از کله هر بیننده‌ای به آسمان بلند می‌شود.

براستی مگر نه اینکه ماده ۷۶ قانون خدمات کشوری تصریح می‌دارد، هیچ فردی در دولت نمی‌تواند بیشتر از هفت برابر حداقل حقوق پایه یک کارمند عادی حقوق دریافت کند! پس اعضای هیات عامل بیمه مرکزی چگونه می‌توانند ارقامی اینچنین درشت را به کیسه خود سرازیر سازند؟

بررسی نامه اعتراضی کارکنان بیمه مرکزی خطاب به رئیس‌جمهوری که نسخه‌ای از آن در اختیار اصحاب رسانه  قرار گرفته پیرامون تبعیض‌های فراگیر در این سازمان، تصویری جالب از اقدامات رئیس کل و هیات عامل در بیمه مرکزی را به نمایش می‌گذارد.

بر اساس سنوات گذشته و در پایان هر سال، مجوز پرداخت سقفی مشخص از اضافه کار به عنوان ردیف خارج از شمول از ناحیه وزیر امور اقتصادی و دارایی اخذ و در میان جملگی کارکنان تقسیم می‌شده است. این بار اما، علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی با نصف سقف اعتبار درخواست شده سال  ۹۴ موافقت کرده که گمان می‌رود، هیات عامل نیز در اقدامی جالب، تصمیم به اختصاص این اعتبار در دایره خودی کرده اند.

ارقام نوجومی حقوق مدیران بیمه مرکزی + عکس فیش حقوقی

 

 

اتفاقی که به شدت باعث رنجش سکاندار بیمه مرکزی شده و در همین کش و قوس فرصت باقیمانده دید و بازدید، فشار مدیر دفتر رئیس کل تا حدودی کارگر افتاده و مدیر اداری این سازمان توانسته بخش کوچکی از حضور کم رنگ کارکنان را در این مراسم جبران سازد.

بر این اساس کارکنان معترض اذعان داشته اند که کارمندان تصمیم گرفته اند تا به نشانه اعتراض، نسبت به دریافت حقوق و مزایای ۸۷ میلیون تومانی مدیران ارشد بیمه مرکزی در دیدار نوروزی، حضور نیابند.

دریافت حقوق و مزایای بالای هیات عامل یکی از مهمترین بندهای اشاره شده در نامه اعتراضی بوده که می افزاید: از زمان ریاست  محمد ابراهیم امین بر بیمه مرکزی، حقوق و مزایای هیات عامل به صورت نجومی افزایش یافته و حتی بخشی از حقوق ماهیانه اعضای هیات عامل که بیش از ۲۰۰ میلیون ریال بوده خارج از فیش به آنها پرداخت می‌شود.

در ادامه این نامه آمده که با گذشت دو سال همچنان هیچگونه سیاستی برای نظارت و کنترل بارار بیمه‌ای کشور طراحی نشده و بیشتر فعالیت‌ها مقطعی است، عدم بکارگیری  نیروی انسانی متخصص و انتخاب مدیران بی‌تجربه به صورت مستقیم و با نظر رئیس کل بیمه مرکزی صورت گرفته که این اقدامات، تحت الشعاع برخی روابط سیاسی انجام پذیرفته است.

کارکنان معترض در نامه خود آورده اند که در کنار هیات عامل ناهمگون و ناکارآمد که هدف خاصی را دنبال می کنند، این اواخر هم یک فرد با دو سال سابقه در بیمه مرکزی به صورت تحمیلی و فرمایشی به عنوان قائم مقام بیمه مرکزی منصوب شده که نه تنها حضور وی مثمر ثمر واقع نشده بلکه حاکی از فقدان دیدگاه شایسته سالارانه بوده که باعث بی انگیزگی در بین کارکنان شده است.

کارکنان معترض، هشداد داده اند که اصرار در جداسازی بخش اتکایی بیمه مرکزی هم نه تنها منجر به تضعیف این سازمان دولتی خواهد شد بلکه تاسیس یک شرکت  ملی اتکایی موجب ایجاد رانت در این بخش خواهد شد.

ارقام نوجومی حقوق مدیران بیمه مرکزی + عکس فیش حقوقی

 

در انتهای  این نامه هم، رتبه بندی شرکت های بیمه ای بر اساس شاخص های غیر کاربردی،پرداخت مبالغ خارج از فیش حقوقی به هیات عامل و قائم مقام وی تا سه برابر حقوق و مزایا، ارتباط با کارگزاران بورسی برای  خرید و فروش واستفاده از رانت های اطلاعاتی و معاملاتی، سپرده گذاری هدفمند در بانکها، عدم توجه به مسائل معیشیتی بازنشستگان بیمه مرکزی و ورود دستوری بخش انبوهی از منابع بیمه مرکزی به بازارهای بورسی آنهم بدون مطالعه که  دستکم ۲۵ درصد زیان داشته، به عنوان بخش دیگری از مواردی قید شده که اعتراض کارکنان بیمه مرکزی را به دنبال داشته است.

ارقام نوجومی حقوق مدیران بیمه مرکزی + عکس فیش حقوقی

 

صرفنظر از پرداختن بیشتر به محتوای این نامه، اما چنانچه اظهارات کارکنان معترض بیمه مرکزی پیرامون اتفاقات رخداده در دوران سه ساله اخیر مدیریت بیمه مرکزی قرین به صحت باشد، چگونه می توان این اظهارات محمد ابراهیم امین را در جمع حسابرسان صنعت بیمه کشور تفسیر کرد:”ما در ایران هم با مفاسدی در ۸ سال گذشته روبرو بودیم که بسیاری از صاحبنظران و دلسوزان سوال داشتند چطور این همه اتفاقات در بانک ها، بیمه ها و در موسسات اقتصادی روی می دهد ولی گزارش های بازرسی و حسابرسی آلارم و هشدار نمی دادند و افشا نمی کردند؛ به نظرم همة این اتفاقات یک نتیجه را به ما می رساند و آن اهمیت کارِ بازرسی و حسابرسی است و اینکه این کار چقدر به مسئولان و اداره کنندگان اطمینان خاطر می دهد که جریان فعالیت های اقتصادی به نحو صحیح و منطبق بر ضوابط و استانداردها صورت می گیرد.

این به نظر من آغاز فساد است که وقتی یکی دو نفر در بانک یا بیمه همه کاره می شوند اینها هستند که منابع بیمه ها را برای بیزنس های دیگر صرف می کنند . یا در بانک به خودشان و موسسات زیر مجموعه شان وام می دهند ( فساد از همین چا پیدا می شود).”

myportal

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی