خوشبو کننده های طبیعی برای فضای خانه

خوشبو کننده های طبیعی برای فضای خانه

معمولا پس از نظافت و رسیدگی به خانه برای معطر کردن محیط خانه آخرین چاره ای ک به ذهنمان می رسد اسپری های خوشبو کننده هستند.ولی خب بعضی اسپری ها داخل آن ها ماده شیمیایی به نام بنزن وجود دارد که این ماده سمیست و اصلا برای کودکان مناسب نمیباشد چراکه بنزن موجب ابتلا شدن به سرطان خون میشود این ماده در عطرهای شیشه ایه ارزان قیمت هم وجود دارد. ولی خب چاره چیست؟ باید از خوشبوکننده های طبیعی استفاده کرد. در این جا لیستی از خوشبو کننده های طبیعی و غیرسمی معرفی کرده ام که می توانید جایگزین اسپری های خوشبوکننده کنید.

خوشبو کننده های طبیعی برای فضای خانه

روغن های ضروری

بسیاری از روغن های ضروری از کندر گرفته تا رازیانه و نعناع هندی تمام این ها سال ها ست که به دلیل خاصیت درمانی شان توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این جا چندین روش آورده ام که می توانید از روغن های ضروری به بهترین نحو برای خوشبو کردن خانه استفاده کنید.

  1. بطری آب پاش را با آب پر کنید و چند قطره از روغن ضروری را داخل آب بریزید. قبل از استفاده خوب بطری را هم بزنید. می توانید از چند نوع روغن ضروری یا به صورت ترکیبی و یا برای هر اتاق جداگانه استفاده کنید. به عنوان مثال برای اتاق خواب اسطوخودوس آرام بخش و برای اتاق پذیرایی روغن ماندارین یا همان روغن نارنگی استفاده کنید.
  2. خوشبوکننده های مصنوعی دستشویی را دور بریزید و خودتان پخش کننده اسانس طبیعی بسازید. به این صورت: یک عدد گوش پاک کن را آغشته به روغن ضروری دلخواهتان کنید و داخل دستمال توالت قرار دهید.
  3. شمع های خوشبو کننده که از فروشگاه ها خریداری می کنید دربردارنده مواد مضری هستند که می تواند به شما آسیب برساند. بنابراین خودتان تنها با روغن زیتون و روغن های ضروری دلخواهتان شمع بسازید تا به سلامت خود اهمیت داده باشید. تمام چیزهایی که برای ساخت این شمع نیاز دارید یک عدد شیشه، فتیله و گیره کاغذ برای نگه داشتن فتیله می باشد.
  4. داخل یک بطری چند عدد مخروط کاج بریزید وروی آن ها چند قطره روغن ضروری بریزید. مخروط های کاج خیلی خوب می توانند عطر این روغن ها را پخش کنند.

خوشبو کننده های طبیعی برای فضای خانه

 

بخور

قبل از این که شما از اسپری های خوشبوکننده برای منازل استفاده کنید نسل های پیش از شما از این روش ها برای معطر کردن خانه استفاده می کردند: فقط کافی است یک ظرف آب روی درجه حرارت کم قرار دهید و داخل آن گیاه، میوه یا ادویه جات موردعلاقه خود درآن بریزید. ترکیباتی که می توانید برای این کار استفاده کنید بسیار متفاوت هستند می توانم چندین نمونه ترکیب به شما پیشنهاد کنم.

  • پوست پرتقال و اسانس وانیل برای بوی شیرین و آرام بخش
  • ترکیب دارچین و میخک برای عطر و بوی خاکی دلنشین.
  • آب لیمو، چند برگ رزماری و وانیل عطری تازه به خانه می دهد.

خوشبو کننده های طبیعی برای فضای خانه

 

به گل ها عمر بیشتری بدهید

دسته گل ها را به گوشه ای نیندازید چون زود پژمرده و از بین می روند. می توانید از آن ها عطر خانگی بسازید. گل ها را از شاخه جدا کرده و داخل سینی بریزید و در فر روی دمای ۲۰۰ درجه قرار دهید. با اضافه کردن مرکبات و گیاهان خوشبو عطر آن را دو چندان کنید. ۱۰ تا ۱۵ قطره روغن ضروری به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت ۲ ساعت در فر بماند.

هرگز فرش ها را فراموش نکنید

فرش ها خیلی زود بو را به خود جذب می کنند و به سختی بوی بد آن ها را می توان از بین برد. حتی با جاروبرقی کشیدن هم قابل حل نیستند. اما نگران نباشید می توانید فرش های زیر پا را با ترکیب یک پیمانه جوش شیرین و یک قاشق چای خوری پودر دارچین  و پاشیدن آن روی فرش از بین ببرید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس روی فرش را جاروبرقی بکشید.

این ترکیب با خاصیت خنثی کننده بو و ضدعفونی کننده جوش شیرین و بوی شیرین و خاصیت ضدمیکروب دارچین به فرش بوی تازگی می دهد.

myportal

۶ خرداد ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی