راهنمایی های ساده برای اصولی دویدن + عکس

راهنمایی های ساده برای اصولی دویدن + عکس

دو ورزشی است بسیار سالم از آن دسته ورزش هاست که محروریت سنی به هیچ وجه ندارد و برای اکثر اقشار جامعه مفید میباشد. برای همین همه برای به دست آوردن سلامتی به سراغ این ورزش میروند. ولی بی علم دویدن نتنها مفید نیست بلکه بسیار مضر است و امکان آسیب دیدگی در کمر و زانو و … در این حالت به شدت بالا میرود. اگر دوست دارید به پیاده روی های سریع و ورزش دو بروید حتما این مطلب را بخوانید.

اگر سال هاست می دوید و هیچ مشکل و آسیبی در شما ایجاد نشده است نیازی به یادگیری این فنون ندارید. دونده های باتجربه نیازی به ایجاد تغییر در حالت های دویدن خود ندارند زیرا ممکن است این تغییرات در کارایی دویدن آن ها تاثیرات منفی بگذارد.

راهنمایی های ساده برای اصولی دویدن + عکس

 

بعضی از دونده های تازه کار بیش از حد گام های بلند بر می دارند. این حرکت باعث کوفتگی پاشنه پا می شود و باید حتما از آن جلوگیری شود زیرا شوک زیادی به پاها وارد خواهد کرد.

اما گام برداشتن با پاشنه پا ضرورتا چیز بدی نیست. خیلی از دونده ها هستند که با پاشنه یا با میان پا می دوند. آنچه مهم است فاصله ای است که پاها هنگام برخورد با زمین با بدن شما دارد. به طور ایده آل هنگام تماس با سطح زمین پاها باید دقیقا زیر بدن قرار بگیرند نه خیلی جلوتر از بدن. وقتی پاها هم تراز با باسن در زیر بدن قرار بگیرند هیچ کشش و فشاری که در حالت جلوتر از بدن ایجاد می کند را بوجود نخواهد آورد.

این تغییر در حالت دویدن تاثیراتی که دویدن بر پاها می گذارد را کاهش داده و مانع آسیب های جدی می شود.

راهنمایی های ساده برای اصولی دویدن + عکس

 

خمیده دویدن یا خم شدن از قسمت کمر یکی از مشکلات رایج در میان دونده هاست. هنگام دویدن اندکی خم شدن به جلو صحیح است اما نباید از قسمت کمر خم شوید بلکه باید از قسمت مچ پا به سمت جلو مایل شوید.

این حالت مایل شدن به سمت جلو از مچ پا به بالا در حالت طبیعی خودش ایجاد می شود و نیازی نیست برای آن هیچ تلاشی بکنید. پس سعی کنید هیچ تلاشی در جهت خم شدن به جلو انجام ندهید در عوض سعی کنید در حالت صاف و بدون هیچ خمیدگی بدوید.

برای این که حالت راست قامت دویدن همیشه در ذهنتان بماند تصور کنید که به یک رشته طناب که درست بالای سرتان قرار دارد بسته شده اید و شما را به سمت بالا می کشد. شاید زیاد جالب به نظر نرسد اما بهترین راه برای خم نکردن پشت هنگام دویدن است.

راهنمایی های ساده برای اصولی دویدن + عکس

 

کادنس تعداد گام هایی است که در هر دقیقه برمی دارید (با هر دوپا). بهترین تعداد کادنس ۱۸۰ گام در هر دقیقه می باشد. این تعداد چندان زیاد نیست زیرا هنگامی که با سرعت آرام می دوید در دقیقه به طور طبیعی ۱۷۰ گام بر می دارید. این تعداد کادنس یعنی هیچ فشاری روی پاها وارد نکرده اید، احتمال آسیب نداشته و حتی کارایی ورزش دویدن را بیشتر کرده اید.

دفعه بعد که خواستید یک دو آسان داشته باشید تعداد قدم ها در دقیقه را محاسبه کنید. سپس آن را ضربدر ۲ کنید تا برای هر دو پا حساب شود. اگر تعداد گام ها زیر ۱۷۰ باشد سعی کنید هر ۲ یا ۳ هفته ۵ درصد تعداد گام ها را بیشتر کنید.

پس بیش از حد بلند گام برندارید، خمیده ندوید بدن صاف باشد و تعداد گام ها نیز کمتر از ۱۷۰ نباشد.

myportal

۲۵ خرداد ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی