با چه روشی میشود حال بد را به حال خوب تبدیل کرد

با چه روشی میشود حال بد را به حال خوب تبدیل کرد

در زندگی هرکسی هم روز خوب وجود دارد هم روز بد ولی اینکه توانایی تثبیت روزهای خوب و دور کردن روزهای بد را داشته باشی مهم ترین اصل زندگیست و این خودش یکجور موفقیت به وجود می آورد. حتما الان دارید به این فکر میکنید که چگونه میتوانید این توانایی را بدست آورید؟ باید بگویم این توانایی به مرور زمان به دست می آید به شرطی که خودتان بخواهید تحت هر شرایطی زندگی شادی داشته باشید. در ادامه میخواهیم طی یک داستان به شما آموزش دهیم چگونه حال خودتان را خوب نگهداری:

چند روز اخیر در شرایطی بودم که تاثیر بسیار منفی روی شرایط روحی ام گذاشته بود. برای به دست آوردن خوشحالی تلاش زیادی می کردم. به عنوان مثال سعی می کردم به چیزهای خوب فکر کنم، کارهایی که دوست داشتم انجام دهم، با دوستانم تماس بگیرم. اما هیچکدام از این ها کمکی به من نکرد. بنابراین به چیزهایی که باعث شدند من به این حال و روز بیفتم فکر کردم و تصمیم گرفتم دیگر آن کارها را انجام ندهم. در نتیجه خیلی زود حالم خوب شد. پس اگر در وضعیت روحی خوبی نیستید و انجام دادن بعضی کارهای مثبت هم تاثیری ندارد سعی کنید از انجام بعضی کارها که این حس بد را در شما ایجاد می کند بپرهیزید.

چگونه حال بد را به خوب تبدیل کنیم:

احساس بد به خاطر احساس بد

هدف ما نباید همیشه تلاش برای خوشحال بودن باشد. این نظریه که “ما نباید احساسات واقعی مان را حس کنیم” باعث می شود آن حس بد در وجودمان باقی بماند. به جای این که به خاطر عصبانیت، ناراحتی، افسردگی و ناامیدی خودتان را فردی ناتوان ببینید سعی کنید با احساسات خودتان رو به رو شوید و به آن ها اجازه فعالیت در درونتان بدهید. با این کار راحت تر می توانید آن ها را شناخته، از بین برده و جا برای احساسات خوب در درونتان باز کنید.

تمرکز بر مشکل نه بر راه حل

در میان گذاشتن مشکل با دیگران حس خوبی به انسان می دهد. اما اگر مدام درباره مشکلی که دارید شکایت کنید هم روی دوستانتان تاثیر منفی می گذارید و هم به خودتان آسیب می رسانید. به جای شکایت کردن به قدم هایی که باعث می شوند تعادل را به زندگی بازگردانید فکر کنید.

پرخوری در مواقع ناراحتی و عصبانیت

شاید این کار برای لحظاتی حس خوبی به شما بدهد اما خیلی زود و بلافاصله بعد از این که غذای آرامبخش را تمام کردید حس گناه و تقصیر به شما دست خواهد داد. وقتی بی نظم غذا بخورید حس بد شما بدتر خواهد شد. پس این بار اگر به سمت غذاهای ناسالم ترغیب شدید به یادتان بیاورید که این کار حستان را بدتر خواهد کرد و سمت غذاهای سالم بروید چون این غذاها حس خوب و سلامتی را از درون در شما ایجاد می کنند.

حق به جانب بودن

همه در زندگی روزها و لحظات بدی را دارند. اما بعضی ها احساس می کنند که دنیا به آن ها بدهکار است و این احساس در بدتر کردن روحیه بسیار موثر است. به جای این که به خودتان به چشم یک قربانی نگاه کنید سپاسگزار چیزهایی باشید که در زندگی دارید. شکرگزاری تاثیرات مثبت طولانی مدتی در زندگی دارد.

در افکار منفی باقی ماندن

وقتی حس خوبی نداریم فقط روی مسائلی که خوب پیش نمی روند تمرکز می کنیم. و موقعیت ها و بازخوردهای منفی را در ذهنمان تکرار می کنیم. به جای این که گذشته را مدام تحلیل و به حال خودتان دلسوزی کنید سعی کنید زندگی را ادامه بدهید.فعالیت هایی که به شما نشاط می دهد انجام دهید: نقاشی، آشپزی، کتاب خواندن یا ورزش یوگا.

حرکت نکردن

حتی اگر در وضعیتی باشید که هیچ چیزی در دنیا برایتان جذابیت نداشته باشد تنها ۵ دقیقه بالا رفتن ضربان قلب برای ساعت ها حالتان را بهتر می کند. به کلاس های ورزش بروید یا همراه با یک دوست خوب به پیاده روی بروید. تحرک به شما حس تعادل و کنترل بیشتری می دهد و باعث می شود از حالت روحی بد بیرون بیایید.

دور بودن از هوای تازه

بیرون رفتن روحیه را بهتر می کند. به جای این که خودتان را در خانه حبس کنید بیرون بروید و از هوای آزاد بیرون استفاده کنید. نور خورشید به تنهایی یک داروی ضد افسردگی است.

myportal

۴ تیر ۱۳۹۵

مطالب پیشنهادی