عکس اولین درخت مریخی

خبر جالبی که این روزها در بسیاری از رسانه های جهان به آن پرداخته می شود، مشاهده ی درختی است که در مریخ وجود دارد. در این تصویر همانطور که مشاهده می کنید، شی ای مانند تنه ی درخت وجود دارد. در ادامه نظر کارشناسان در رابطه با این تصویر را می خوانیم. با ما همراه باشید.

شکارچیان بیگانگان در تصاویر منتشر شده ادعا می کنند که کنده یک درخت را در سیاره سرخ پیدا کرده اند.با این ادعا می‌توان بیان کرد که انواع گیاهان نیز در مریخ همچون زمین می‌رویند. به عبارتی این سیاره سرخ زمانی سرسبز بوده و پوشش گیاهی فراوانی داشته است.

به گزارش بولتن نیوز، سال‌هاست که شکارچیان بیگانگان با دیدن تصاویر مختلف بر سطح مریخ وجود بیگانگان را در فضا تائید می‌کنند و هر بار این اشکال به تصویری خاص شباهت دارد که ذهن انسان را به خود معطوف می‌کند اما کارشناسان سازمان فضایی ناسا تصویر منتشر شده را خطای چشم انسانی می‌دانند که برگرفته از اشکالی است که از گذشته در ذهن انسان به جا مانده است. ناسا معتقد است که در تصویر، یک تخته‌سنگ شبیه به کنده درخت بر سطح سیاره سرخ قرار دارد.
محققان این تصاویر را «پاریدولیا» می‌نامند. پاریدولیا (Pareidolia) یک پدیدهٔ روان‌شناختی است که در آن، فرد علائم و یا صداهایی را که ادراک می‌کند به صورت معنادار می‌شناسد. از مثال‌های معمولی که در این باره زده می‌شود می‌توان به این موارد اشاره کرد: دیدن چهره در ابرها، دیدن چهره در ماه، شنیدن پیام‌های ناشناخته وقتی نوار و یا صدای ضبط‌شده به‌صورت برعکس پخش می‌شود. تصویر یک انسان و ماه بالای سر او و درخت پشت سر او در سنگ عقیق شجر.
پاریدولیا از دو واژهٔ یونانی تشکیل شده‌است: «پارا» که به معنی «کنار» یا «همراه» است، و «ایدولون» که به معنی تصویر است، و در کل، به معنی و مفهوم جانبیِ یک شکل اشاره دارد.

myportal

۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی