تاثیری که دویدن روی طول عمر شما دارد

دویدن بهترین گزینه ی ورزشی برای کسانی است که فرصت کافی برای ورزش های دیگر را ندارند، این ورزش کم هزینه می تواند تاثیرات باورنکردنی روی سلامت شما داشته باشد و حتی روی طول عمر شما نیز تاثیر مستقیمی بگذارد.

دانشمندان می‌گویند که دویدن بیش از هر ورزش و تحرک دیگری می‌تواند عمر شما را افزایش دهد. دویدن بدون اینکه سرعت و مسافت دویدن شما اهمیت داشته باشد، احتمال مرگ زودهنگام را در شما تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد و این نرخ کاهش خطر مرگ زودهنگام حتی از میزان روی هم رفته‌ی رژیم غذایی و ترک سیگار هم بیشتر است.

محققان در یک مطالعه‌ی علمی تازه دریافتند که تنها یک ساعت دویدن، هفت ساعت به عمر شما اضافه می‌کند.

دانشمندان می‌گویند که دویدن بیش از هر ورزش و تحرک دیگری می‌تواند عمر شما را افزایش دهد و حتی با دویدن می‌توان تا سه سال به عمر خود اضافه کرد.

دویدن بدون اینکه سرعت و مسافت دویدن شما اهمیت داشته باشد، احتمال مرگ زودهنگام را در شما تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد و این نرخ کاهش خطر مرگ زودهنگام حتی از میزان روی هم رفته‌ی رژیم غذایی و ترک سیگار هم بیشتر است.

این یافته‌ها که در مجله‌ی «پیشرفت در بیماری‌های قلبی و عروقی» (Progress in Cardiovascular Diseases) منتشر شده است، از مطالعه روی بیش از ۵۵ هزار نفر مرد و زن بین ۱۸ تا ۱۰۰ سال در طول مدت ۱۵ سال به دست آمده‌اند.

«داک-چول لی» (Duck-chul Lee) سرپرست این پژوهش و استادیار دانشگاه ایالتی آیووا (Iowa State University) گفت: ما دریافتیم که دوندگان، کاهش چشمگیری را در نرخ مرگ و میر نسبت به سایر افرادی که در ورزش‌ها و تمرینات بدنی دیگری فعالیت دارند، از خود نشان دادند.

دکتر «لی» همچنین اضافه کرد که دویدن با بسیاری از ریسک فاکتورها یا همان عوامل خطر شایع در مرگ زودهنگام از جمله فشار خون بالا و چربی اضافی بدن به ویژه چربی دور شکم، مقابله می‌کند.

این تحقیق همچنین نشان داد که ورزش‌های هوازی، یکی از بهترین شاخص‌های شناخته شده در سلامت بلند مدت انسان هستند.

دکتر لی در پایان گفت که ارتقای امید به زندگی به طور کلی با چهار ساعت دویدن در هفته، تثبیت می‌شود.

myportal

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی