با میوه هالا آشنا شوید

با میوه هالا آشنا شوید

 

تا بحال میوه درخت هالا دیده اید.این میوه بسیار جالب و عجیب و غریب است. این میوه روی درخت های ماده رشد میکند و در سواحل هاوایی یافت می شود. میوه هالا طعم  شیرینی دارد و مزه ای مانند کدوتنبل میدهد. در ادامه با مشخصات این میوه عجیب و غریب آشنا شوید.

توضیحی درباره میوه هالا

اندازه کل درخت: ۴ – ۱۴ متر (۱۳ تا ۴۶ فوت)
اندازه تنه درخت به تنهایی: ۴ – ۸ متر (۱۳ – ۲۶ فوت)
اندازه برگ های درخت: درازا –> 90 – 150 سانتی متر ، پهنا–> 5 – 7 سانتی متر

میوه هالا

میوه درخت هالا فقط بر روی درخت مونث رشد میکند. وقتی این میوه به رنگ زرد روشن در می آید میتوان از آن استفاده کرد. این میوه غذای اصلی اهالی پولینزی (جزایری در قلب اقیانوس آرام) در زمان قحطی بود. این میوه ی خوشه ای شامل تعداد زیادی غلاف دانه است که وقتی این میوه می رسد، میوه به قسمت های کوچک و خار مانندی تقسیم میشود که دانه ها در درون هر کدام از این خار ها جای دارند. این دانه ها میتوانند درخت هالا ی دیگری به وجود بیاورند.
هالا درخت بسیار جالبی است. در هاوایی، به ویژه در خط ساحلی، به آسانی میتوان این درخت را پیدا کرد. در حالی که این درخت به نوعی از درختان بومی هاوایی است، اهالی پولینزی آن را به همراه خود به پولینزی بردند. این درخت دو پایه، یعنی هم نوع نر و هم ماده دارد.

موارد استفاده از درخت هالا

درخت نر خوشه های گل سفید تولید میکند و درخت ماده میوه های کاج مانند حاوی دانه (شبیه آناناس) بر روی خود دارد. هر قسمت از این درخت قابل استفاده است. برگ های درخت برای بافتن انواع سبد، حصیر،دامن های حصیری و پوشاندن سقف به کار میرود. گل های درخت نر بارور است و گرده آن را برای تقویت قوای جـــنـــســـی استفاده میکنند. ریشه درخت ادرار آور و عرق آور است. میوه درخت ماده آداپتوژن است. آداپتوژن ها به گیاهانی نیرو بخش هستند که جسم و مغز را تقویت میکنند. هالا فروت برای تقویت انرژی و بنیه افراد، مشکلات گوارشی، خماری و … مفید است. میوه این درخت در آشپزی سریلانکایی نقش به سزایی دارد.

طعم میوه هالا

در مورد طعم این میوه باید بگویم که طعم خوبی ندارد! کمی شیرین است و طعمی مثل کدوتنبل دارد. بیشتر برای جویدن به کار میرود تا خوردن! و حتی موقع جویدن هم به دندان ها میچسبد!!

منبع:پیک نکا

myportal

۲۲ خرداد ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی