لیست قطعی کابینه ی روحانی

چه کسانی در کابینه ی حسن روحانی قطعا حضور خواهند داشت؟

آخرین اخبار از تغییرات کابینه ی حسن روحانی

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی برای تعیین شاخص‌های وزاری انتخابی در دولت دوازدهم با رئیس‌جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمدرضا عارف نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هفته جاری با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دیدار به منظور مشورت با رئیس‌جمهور درباره تعیین شاخص‌های وزرای کابینه و همچنین توقعات و انتظارات مردم از دولت دوازدهم صورت گرفت.

لیست کسانی که در کابینه ی روحانی ماندگار هستند

کمتر از یک ماه به عمر دولت یازدهم باقی مانده است و قرار است از اواسط مردادماه حجت‌الاسلام روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور دوازدهم کار خود را آغاز کند.

آغاز به کار دولت جدید در فضای سیاسی کشور با گمانه‌زنی‌هایی درباره چیدمان کابینه و افرادی که قرار است به‌عنوان وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شوند، همراه بوده است؛ به‌طوری که بر اساس برخی اخبار، شنیده شده کابینه دولت دوازدهم کاملاً متفاوت با کابینه گذشته و با تغییر برخی وزرای کنونی همراه خواهد بود.

کابینه دولت شامل وزرا و معاونین رئیس‌جمهور و برخی مدیران است که ۱۸ تن از آنها را وزرای دولت تشکیل می‌دهند.

گفته می شود در حال حاضر دو گروه‌ از سوی رئیس‌جمهور مسئول بررسی گزینه‌های مطرح برای تصدی وزارتخانه‌ها و نحوه چیدمان کابینه شده‌اند؛ گروه اول شامل اسحاق جهانگیری، محمد شریعتمداری و محمدعلی نجفی و گروه دوم شامل محمدباقر نوبخت، محمود واعظی و محمد نهاوندیان هستند.

هرچندکار بررسی کارگروه‌های مورد نظر به اتمام رسیده و آنها هم نظرات خود را براساس تفکیک وزارتخانه‌های صنعت و بازرگانی، ورزش و جوانان و راه و مسکن به رییس جمهور منعکس کرده‌اند اما هنوز مجلس تکلیف لایحه دولت در خصوص تفکیک وزارتخانه‌ها را مشخص نکرده است.

تسنیم در این باره نوشته است: بر اساس این خبر که هنوز از سوی مسئولان دولتی تأیید نشده، گروه‌های مورد اشاره پس از ارزیابی‌ها و در جمع‌بندی نهایی‌ خود به حجت الاسلام روحانی اعلام کرده‌اند که برخی وزرا نباید تغییر کنند که از جمله آن می‌توان به وزرای امور خارجه، کشاورزی، نفت و معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده اشاره کرد. همچنین بر اساس اعلام این گروه‌ها چند وزیر باید از کابینه دولت خارج شوند. طبق همین خبر غیررسمی گزارش شده معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور و محمد شریعتمداری گزینه‌هایی هستند که طبق اعلام این گروه‌ها باید در دولت حضور داشته باشند اما از مسئولیت قبلی خود در دولت به جایگاه دیگری منتقل شوند.

ایلنا نیز نوشته است:تاکید حسن روحانی بر این است که برخی گزینه‌ها همچون سید رضا صالحی امیری، محمد باقر نوبخت و حجت الاسلام سید محمود علوی به هر طریقی و در هر پستی در کابینه دوازدهم حضور داشته باشند.

myportal

۲۰ تیر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی