ایاد الجمیلی خلیفه ی جدید داعش می شود؟

خبر خلافت ایاد الجمیلی پس از ابوبکر البغداد

ایاد الجمیلی کیست؟ آیا او خلیفه ی جدید داعش می شود؟

عکس ایاد الجمیلی

«روپرت جونز» جانشین فرمانده ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش با بیان اینکه رهبران داعشی اکنون فقط روی بقایشان تمرکز کرده‌اند، گفته که «نابودی آنها(داعش) حتمی است و مساله تنها زمان تحقق آن است».

از نظر «هشام الهاشمی» مشاور عراقی، «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش، در نقاط پرت و بیابانی که ساکنانش منحصرا قبایل سنی شمال رود فرات هستند، حضور دارد.

از جمله نقاط همجوار این مناطق می‌توان به شهر «البعاج» در شمال غربی عراق تا شهر «البوکمال» در مرز سوریه اشاره کرد.

الهاشمی معتقد است که برای داعش، «این منطقه تاریخی‌شان است و آنها ساکنان  و سرزمین آنجا را می‌شناسند. در آنجا پیدا کردن غذا، آب و سوخت برایشان راحت است و آنها راحت‌تر از مناطق پرجمعیت، جاسوسان را شناسایی می‌کنند».

رویترز در ادامه گزارشش از تعیین یک گروه شامل نیروهای ویژه سیا و دیگر نهادهای اطلاعاتی و ماهواره اطلاعاتی «آژانس ملی اطلاعات مکانی» آمریکا به منظور کشف و پیدا کردن ردی از البغدادی خبر داده است.

در ادامه گزارش این رسانه غربی از اقدامات ابوبکر البغدادی برای حفاظت از خودش و گیر نیافتادن در دام نوشته است.

به گفته منابع اطلاعاتی امریکایی، او از ماجرای کشته شدن اسامه بن لادن درس گرفته و برخلاف سرکرده القاعده، تنها به یک پیام رسان و پیک وابسته نیست بلکه چند پیام رسان و پیک دارد.

سرکرده داعش با درس گرفتن از کشته شدن «انور العولقی» عضو ارشد القاعده در یمن در حمله پهپادی ۲۰۱۱ آمریکا، تنها با یک خودرو جابجا نمی‌شود و مدام از چند خودرو استفاده می‌کند.

در ادامه گزارش رویترز، صحبت از قائم مقام و جانشین ابوبکر البغدادی هم مطرح شده است.

این رسانه به نقل از منابع اطلاعاتی عراقی نوشته که هرچند البغدادی علنا جانشینی برای خودش تعیین نکرده اما «ایاد العبیدی» که به «فاضل هیفا» هم شهرت دارد،‌ عملا قائم مقام البغدادی است.

به گفته منابع عراقی،‌ العبیدی در زمان صدام ‌دیکتاتور معدود عراق در سمت مامور امنیتی مشغول به کار بود.

برخی منابع هم می‌گویند که بیش از ۴۰ عضو ارشد داعش در حملات هوایی «ائتلاف به رهبری آمریکا» کشته شده‌اند.

اما «فضیل ابو رقیف» کارشناس عراقی هشدار داده که با وجود کشته شدن سران داعش، «فرماندهان جدیدی سر بر خواهند آورد چرا که ساختار سازماندهی آن باقی می ماند».

myportal

۲۱ تیر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی