تازه ترین مصاحبه روز با جک جیلنهال

تازه ترین مصاحبه روز با جک جیلنهال

حتما جک جیلنهال را در فیلم های اکشن و حادثه ای دیده اید او یکی از پرطرفدارترین هنرپیشه های هالیوودی است در این بخش به مصاحبه و گفتگو با این هنرپیشه هالیوودی پرداخته ایم بد نیست با ابعاد شخصیتیاین هنرپیشه معروف در این بخش آشنا شوید.

جک جیلنهال، بازیگر مشهور و البته خاصی است، می گویند استاد بازی درنقش های سخت و غیرمتعارف است و هر لحظه که بخواهید با او صحبت کنید، باید بدانید حداقل ۱۰ کارگردانهستند که در همین لحظات در انتظار پاسخ مثبت او برای بازی در فیلم هایشان هستند.

برای همین اگر بشنوید این بازیگر سراغ یک کارگردان رفته و از او پرسیده آیا می تواند در فیلمش بازی کند، تعجبخواهید کرد. تعجب آورتر اینکه کارگردانی که جیلنهال سراغش رفته، یک کارگردان مشهور هالیوودی یا حتی اروپایینیست، او یک کارگردان نه چندان سرشناس اهل کره جنوبی است: «در یک تمرین عادی، از بونگ جون هو، کارگرداناهل کره جنوبی، پرسیدم آیا می توانم در اوکجا باشم؟».

این فیلم یک داستان اخلاقی فانتزی درباره تولیدات انبوه در صنایع غذایی دارد و تم داستانی آن درباره رابطه یک کودک با یک حیوان اصلاح شده ژنتیکی است.

جیلنهال که همراه این فیلم در جشنواره فیلم کن شرکت کرده بود، ادامه می دهد: «من بونگ را برای مدتطولانی می شناسم. از خیل سال پیش… ما چندین بار درباره اینکه با هم یک فیلم کار کنیم، صحبت کرده بودیم.

وقتی او اولین عکس از فیلم جدیدش، اوکجا را به من نشان داد، در حالی که ما مشغول صحبت درباره موضوعدیگری بودیم و اتفاقا با حرارت هم گفت و گو می کردیم، از او پرسیدم آیا نقشی برای من وجود دارد؟»

درواقع آنچه جیلنهال دیده بود، تصاویر فیلمبرداری شده از یک خوک ناز، خزدار و فوق العاده بزرگ بود.او میگوید همان لحظه متوجه شده فیلم بعدی بونگ چیز خاصی است. به خصوص اینکه جیلنهال می دانستشاید بونگ در سطح جهان خیلی مشهور نباشد؛ اما فیلم «میزبان» او که یک درام هیولایی ترسناکو در سال ۲۰۰۶ ساخته شده بود، فیلمی ستایش شده از سوی تمام منتقدان بود و جالب اینکه آن فیلمهم با وجود عجیب بودن داستانش مخلوطی از فانتزی با پیام زیست محیطی هم در خود داشت.

بونگ همچنین یک طرفدار جدی دیگر در بین بازیگران دارد

دیگر کارهای تحسین شده این کارگردان کره ای عبارت اند از: درام پر از خون و خونریزی، خاطرات قتل(۲۰۰۳) که درباره یک قاتل سریالی است و شکننده یخ ها (۲۰۱۳) یک هجویه آپوکالیپسی بسیار خشن دربارهیک قطار در حال حرکت دائمی در آینده. این کارگردان، طرفداران بسیاری به ویژه در میان چهره های هنری دارد.

از جمله کوانتین تارانتینو که می گوید بونگ در همان کلاس استیون اسپیلبرگ است: «او دارای ویژگی هاییاست که اسپیلبرگ دارد…نگاهی به زندگی جک جیلنهالاین سطح از سرگرمی و کمدی در میان دنیای خشن ویژگی خاص فیلم های اوست و چیزی استکه بسیار ستایش می شود».

بونگ همچنین یک طرفدار جدی دیگر در بین بازیگران دارد: تیلدا سوینتون که در شکننده یخ ها، به عنوانیک رهبر سیاسی با شباهت های بسیار به مارگارت تاچر بازی کرده است. او آن قدر از بازی در آن فیلم لذتبرده بود که می خواست نه تنها برای بونگ دوباره بازی کند، بلکه همچنین یکی از تهیه کننده های فیلماو هم باشد و این اتفاقی است که در اوکجا افتاده است.

 

سوینتون در اوکجا نقش لوسی میراندو، مدیرعامل شرکت میراندو را بازی کرده است. ذهن شیطانی او با ایده هایخلاقش به دنبال ایجاد منابع غذایی ارزان برای مردم زمین است. هدف او تولید یک حیوان خوک ماننداصلاح شده ژنتیکی است که می تواند به اندازه یک فیل رشد کند. خوک های یکه این گونه تولید شده اند،برای یک مسابقه به سراسر جهان ارسال می شوند، با این هدف که در پایان یک دهه هر کسیکه بزرگترین، چاق ترین و خوشمزه ترین حیوان را شکل دهد، برنده مسابقه خواهدشد و حیوان شکل گرفتهبرای مصرف انبوه شبیه سازی خواهدشد.نگاهی به زندگی جک جیلنهالآنچه میراندو هرگز تصور نمی کرد این بود که در این ۱۰۹ سال یکی از حیوانات یعنی اوکجا حیوان خانگیو بهترین دوست مایا (Ahn Seo- hyun)، دانش آموز نوجوان دختر شیرین کره ای می شود. تلاش میراندو برایبازیابی و تغییر اوکجا منجر به یک سری ماجراجویی های گروه حقوق حیواناتی به رهبری پل دانو می شودکه سعی می کنند در ماجرا مداخله کنند و به استثمار شرورانه و بی رحمانه حیوانات ناشی از طرح میراندو پایان دهند.

دکتر جانی یک بازی بسیار وحشتناک می خواهد

در سمت میراندو شخصیت است که بونگ جون هو، پیشنهاد بازی در نقش او را به جیلنهال داد. این کاراکتردکتر جانی، یک متخصص زیست شناسی افسرده و سخنگوی شرکت میراندو است.نگاهی به زندگی جک جیلنهالبه گفته جان رانسون، همکار فیلمنامه فیلم، جانی موریس، مجری بی بی سی، مجری محبوب برنامه تلویزیونیکودکانه جادوی حیوانات الهام بخش دکتر جانی بوده است. البته هیچ یک از اعضای گروه مطمئن نیستند که
جانی موریس از اینکه جیلنهال نقش دکتر جانی را بازی می کند، خوشحال شده باشد. این یک بازی اغراق شدهبا خصوصیات ظاهری عجیب؛ یک ریش خاص بلند و شلوارهای کوتاه، صدای جیرجیر مانند و تاکید بیمارگونهبر جزییات و ویژگی هایی است که انگار به طور مستقیم از داخل یک کتاب پیتر سلرز بیرون آمده است.

جیلنهال درباره شخصیت خود می گوید: «دکتر جانی یک بازی بسیار وحشتناک می خواهد که البته من آنرا دوست دارم! تعداد زیادی از شخصیت های متخصص محیط زیست و جانورشناسی بود که بونگ به من پیشنهادداد و با من درباره آنها صحبت کرد. به نظرم همه آنهادر این ویژگی مشترک بودند که از نوع موجوداتخشمگین بودند. این خیلی جالب است.

زیرا مثلا برای صحبت با کودکان، همه انگار باید دارای یک مهربانی و ملایمت باشند، این مخلوط احساسیعجیب و غریب است که مردم به طور کلی دارند، همه ما به نظر همین خصوصیات کلی را با چند تغییر کوچکانجام می دهیم؛ اما اینها الگوی مناسبی نیست؛ چرا که خود آدم نیست یک شخصیت دروغین است. این الگوییبد است که ما به بچه ها دهیم تا همگی با تلویزیون بزرگ شوند؛ اما چهره های زیست شناسی وجانورشناسی برنامه های کودکان در این میان استثنا هستند.»

جیلنهال می گوید او و بونگ این کاراکتر را بارها طراحی و سپس ویران کرده اند تا در نهایت به آن چیزی برسندکه مقبول هر دو بوده است. وقتی از جیلنهال می پرسید که در نهایت چه شخصیتی شکل گرفته،می گوید: «یک آدم جالب کمی دیوانه…»نگاهی به زندگی جک جیلنهالاین همان جنون خوشایندی است که این بازیگر ۳۶ ساله اعتراف می کند. هر وقت به دنبال یک نقش است،تمایل دارد آن را در یک شخصیت جدید ببیند و انتخاب کند. درواقع جیلنهال استاد بازی رد نقش هایمشکل دار از لحاظ روحی است. شخصیت هایی بینابینی که در مرز باریک سلامت و جنون قدم می زنندمثل آن روزنامه نگار دوران دیجیتال و اصطلاحا خبرنگار ویدئویی تازه کار در شبگرد یا بوکسور عضلانی در چپدست و جدیدتر از آنها نقشی که اخیرا روی صحنه در نیویورک بازی کرده است، نقشی در «یک شنبه در پارک»اقتباس جدید از نوشته استفان ساندهیم.

او در این موزیکال ستایش شده در برادوی نقش کاراکتر خیالی نوه ژرژ سورا، نقاش فرانسوی بنیانگذارسبک «نو دریافتگری» pointillist را بازی کرده است.نگاهی به زندگی جک جیلنهالاصلا من عاشق ریسک کردن هستم…جیلنهال می گوید: «بیشتر و بیشتر و به طرق مختلف، این چیزی است که من را جذب می کند. هر بارمی خواهم بیشتر جلو بروم. جزء علائق اصلی من ریسک کردن است. اصلا من عاشق ریسک کردن هستم…

چیزهایی که برای دیگران ناراحت کننده و سخت است، برای من ناراحت کننده و سخت نیست. این چالشها را دوست دارم. مشابه چنین حالتی در اوکجا هم وجود داشت و این یکی از آن نقش ها بود که دوست دارم».

نوعی ویژگی و کیفیت شکسپیرگونه در دکتر جانی وجود دارد و این به آن معنی است که شخصیتی داردکه هرگز به خودش اجازه نمی دهد از آنچه هست و آنچه در پیرامونش می گذرد، خوشحال باشد.نگاهی به زندگی جک جیلنهالبونگ می گوید از نظر او دکتر جانی به نوعی تابلویی از واقعیت شرکت میراندو است. همچنین این مرد می پذیردتا در برنامه تلویزیونی زنده شرکت میراندو چالش خود را در نفرت انگیز نشان دادن اجرا کند و در عین
حال اذهان تماشاگران را مسموم کند: «چیزی که درباره دکتر جانی ناراحت کننده است، این است که او هیچگاه تنها نیست. همیشه یا در مقابل دوربین یا در حال بازی کردن است. او در هیچ صحنه ای از فیلم تنهاوقت نمی گذارند و همیشه کسی او را تماشا می کند».

این احساس همیشه در معرض تماشا بودن و همیشه زیرنظر بودن را جیلنهال به خوبی می شناسد. پسراستفان جیلنهال کارگردان شناخته شده و نائومی فونر، فیلمنامه نویس تحسین شده، اولین نقشش را وقتیبازی کرد که فقط ۱۰ سال داشت. او در ۱۹۹۱ در حقه باران شهر بازی کرد اما نقش تاثیرگذار و فیلمی که اورا به شهرت رساند، بازی در کنار خواهر بزرگ ترش مگی، در فیلم ستایش شده «دنی دارکو» در سال ۲۰۰۱ بود.

من اولین بار او را روی صحنه در لندن، در نمایش ستایش شده و برنده چند جایزه کنت لانرگان «این جوانی ما است»در سال ۲۰۰۲ دیدم. جیلنهال به خاطر بازی در نقش وارن، جوانی بی تجربه و سردرگم برندهجایزه «بازیگر تازه کار شگفت انگیز» در جایزه تئاتر اونینگ استاندارد شد.نگاهی به زندگی جک جیلنهالحضور او در سطح اول سینما با فیلم غافلگیرکننده «کوهستان برو کبک: در سال ۲۰۰۵ رقم خورد که او و هثلجر در آن نقش کابوها را بازی کردند.

نگاهی به زندگی جک جیلنهال

جیلنهال دارای عقاید سیاسی

اگر فهرست فیلم های او را مرور کنید، می بینید که حضورش در اوکجا جای تعجب ندارد. جیلنهال دارای عقایدسیاسی و افکار و گفتار همیشه چالش برانگیز است که در فیلم هایی که بازی کرده مشهود است، از اقتباسسام مندز از درام ضد جنگ Jarhead تا زودیاک دیوید فینچر درباره قاتل زنجیره ای زودیاک. او در دو فیلمدنیس ویلنوو در ۱۲ ماه، «زندانیان» و همچنین درام هیجان انگیز عالی «دشمن» بازی کرده است.

او می گوید بزرگ شدن همراه با شهرت و در حالی که دائما زیر نظر هستی، سخت است و سخت تر اینکهبتوانی به هویت شخصی خودت در این شرایط برسی: «در این شرایط شما یک هنرمند هستید که تلاشمی کند هویت و جایگاه شخصی خود را در حالی که مردم تماشا می کنند، به دست بیاورید. بعضی از آدم هامجبورند زودتر از سایرین رشد کنند؛ اما وقتی بزرگ می شوید، آن وقت می فهمید زمان زیادی وجوددارد، بنابراین شما نیز ممکن است آنچه را دوست دارید انجام دهید. این کاری است که من هنوز انجاممی دهم و هنوز هم مبارزه می کنم، اما خب هنوز راضی نیستم چرا که به آن اندازه ای که باید موفق نبوده ام».

 

نگاهی به زندگی جک جیلنهال

در اینجا او به همبازی و دوستش تیلدا سوینتون اشاره می کند: «فکر می کنم اگر از تیلدا بپرسید به شمامی گوید او اصلا درباره آن چیزی که دیگران درباره اش فکر می کنند، نگران نیست و من هم به طور کلیمی گویم همین کار را انجام می دهم، اما می گویم نه کاملا، یعنی به هر حال من به نظر دیگران اهمیت می دهم.

مثلا درباره داستان نظر برخی افراد را که برایم مهم هستند، می پرسم و در عین حال همیشه دوست دارممردم را سرگرم کنم و در نهایت اینکه از آنچه انجام می دهم، لذت ببرم».نگاهی به زندگی جک جیلنهال

جامعه پویا

myportal

۳۰ تیر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی