شیرینی میوه ای عجیب و غریب در قطب جنوب

شیرینی میوه ای عجیب و غریب در قطب جنوب

 

کیکی که در این تصویر میبینید قدمت صد ساله دارد و حدود صد سال پیش تهیه شده است این کیک میوه ای در قطب جنوب کشف شده است گفته می شود کاغذ دور این کیک و مواد کیک هنوز سالم و قابل خوردن هستند دانشمندان در حال بررسی علت سالم ماندن این کیک پس از صد سال می باشند.

کیک میوه‌ای که ظاهرا مربوط به ۱۰۶ ساله قبل است، در یک پناهگاه در قطب جنوب پیدا شده که بعد از گذشت بیش از یک قرن سالم مانده است. این کیک میوه‌ای که در قطب جنوب کشف شده است ۱۰۶ سال از زمان آوردن آن به این منطقه می‌گذرد.

این کیک در سال ۱۹۱۱ به یک پناهگاه که در سال ۱۸۹۹ برای یک عملیات ساخته شده بود، آورده شده است.میوه‌های داخل این کیک تجزیه شده بودند ولی به دلیل انجماد، خود کیک تقریبا سالم مانده بود؛ حتی کاغذ این کیک بعد از بیش از یک قرن هنوز سالم است.

از قطب جنوبپوشیده از یخ به عنوان یکی از سخت‌ترین مناطق زیستی در کره زمین نام برده می‌شود.اما کشف یک تکه کیک میوه‌ای انگلیسی ۱۰۶ ساله توسط “مرکز حفظ میراث جنوبگان” چندان با این تعبیر نمی‌خواند.

گفته شده که این کیک در دماغه ادر پیدا شده و احتمالا به رابرت فالکون اسکات، معروف به اسکات قطب جنوب، تعلق داشته است.

اگرچه قوطی حلبی این کیک زنگ زده، اما به گفته تیمی که این کیک را کشف کرده” این کیک بوی خوبی دارد و در شرایط بسیار عالی قرار دارد.”

کارکنان “مرکز حفظ میراث جنوبگان” واقع در نیوزیلند این کیک را در کلبه‌ای بسیار قدیمی در قطب جنوب پیدا کردند که تیم کارستن بورچگروینگ کاشف نروژی در سال ۱۸۹۹ آن را ساخته بودند.

این کلبه در سال ۱۹۱۱ محل اسکان کاپیتان اسکات و گروهش هم بود.

گفته شده که کاپیتان اسکات به این نوع کیک که تولید کارخانه بریتانیایی بیسکویت هانتلی و پالمرز بود، علاقه خاصی داشت.

به گفته لیزی میک، از مدیران مرکز حفظ میراث جنوبگان “کیک میوه‌ای از جمله خوراکی‌های محبوب در جامعه انگلیس در آن زمان بود و هنوز هم هست. زندگی و کارکردن در قطب منجر می‌شود که افراد تمایل زیادی به خوردن غذاهایی با چربی بالا و قند زیاد پیدا کنند و کیک‌های میوه‌ای از جمله این مواد خوراکی هستند که البته با یک فنجان چای خیلی دلچسب است.”

کارکنان این مرکز از بیش از یک سال پیش در حال اکتشاف در این کلبه هستند و تاکنون حدود ۱۵۰۰ شیئ مختلف به دست آورده‌اند. از جمله اشیا کشف شده لباس و ابزارهایی است که تیم‌های اکتشافی به قطب جنوب استفاده می‌کردند.

 

myportal

۲۵ مرداد ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی