گرامیداشت تولد گوهر خیراندیش

گرامیداشت تولد گوهر خیراندیش

گوهر خیراندیش از فعال ترین هنرمندان زن سینما و تئاتر و تلویزیون به شمار می رود که سال های طولانی در این عرضه فعالیت داشته است به مناسبت تولد وی به بررسی بخشی از کارنامه هنری پرداخته ایم بد نیست با بیوگرافی این هنرمند پرکار رسانه تصویری آشنا شوید.

امروز یکم شهریورماه، زادروز گوهر سینمای ایران است! بازیگری که طی سالهای فعالیتش، در سه عرصه سینما، تلویزیون و تئاتر حضوری مستمر و پربار داشته

 امروز زادروز یکی از پرکارترین بازیگران سینما، تلویزیون و تئاتر است، هنرمندی که طی سالهای فعالیتش در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی، ۲۰ سریال تلویزیونی و ۴۸ تئاتر ایفای نقش کرده است؛ گوهر خیراندیش!

گوهر خیراندیش که در میان مخاطبان محبوبیت بسیاری دارد، زاده یکم شهریور ۱۳۳۳ و اهل شیراز است.
او فعالیت هنری خود را از تئاتر دبیرستان آغاز کرد و در همان سالها با زنده یاد جمشید اسماعیل خانیبازیگر محبوب تئاتر و سینما آشنا شد و با او ازدواج کرد و سالها در کنار او به فعالیت هنری اش ادامه داد.

گوهر خیراندیش که حین فعالیتش در تئاتر شیراز، کارمند اداره فرهنگ و هنر بود، سال ۱۳۵۷ دردانشگاه هنرهای زیبای تهران پذیرفته شد و به همراه همسر و دو فرزندش به تهران آمد تا در رشته بازیگریو کارگردانی تحصیل کند؛ و پس از فارغ التحصیلی کارشناس امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران شد.

گوهر خیراندیش در سال ۱۳۶۵ با فیلم «روزهای انتظار» ساخته اصغر هاشمی پا به عرصه سینما گذاشتو در این فیلم با زنده یاد فیروز بهجت محمدی، محمد مطیع، مجید مظفری و فرشته صدرعرفائی که درآن دوران هنوز بازیگر مطرحی نبود همبازی شد و در این اثر سینمایی خوش درخشید.

«با من از فردا بگو»، ساخته فریدون کوچکیان دومین اثر سینمایی گوهر خیراندیش است که در سال ۱۳۶۶ ساخته شد و بازیگرانی چون سیروس گرجستانی، پروانه مرزبان و کمند امیر سلیمانی که در آن دوران
کودکی بیش نبود، همبازی شد.

گوهر خیراندیش در سومین اثر سینمایی اش در فیلم «روز باشکوه» جلوی دوربین کیانوش عیاری رفتو پس از آن بود که با کارگردان های مطرح همکاری کرد.خیر اندیش تا اواخر دهه ۷۰ با کارگردان هایی چون داریوش مهرجویی، سیروس الوند، امرلله احمدجو،مسعود جعفری جوزانی، ابولحسن داوودی، مرضیه برومند و کمال تبریزی همکاری کرد و در نقش های متفاوتی ظاهر شد.

گوهر خیراندیش بازیگر پرکار ایرانی

این بازیگر پرکار در دهه ۸۰ نیز در فیلمهایی چون «نان عشق موتور۱۰۰۰» ساخته ابولحسن داوودی،«رسم عاشق کشی» ساخته خسرو معصومی، «واکنش پنجم» ساخته تهمینه میلانی، «ارتفاع پست»و «دعوت» ساخته ابراهیم حاتمی کیا،«نقاب» کاظم راست گفتار، «مکس» ساخته سامان مقدم، «گل یخ» ساخته کیومرث پوراحمد، «محاکمه» ساخته ایرج قادری، «دایره زنگی» ساخته پریسا بخت آور، ایفای نقش کرد.

«آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» ساخته بهروز افخمی، «ایران برگر» ساخته مسعود جعفری جوزانی،«رخ دیوانه» ساخته ابولحسن داوودی، «آتش بس۲» ساخته تهمینه میلانی و «نیمه شب اتفاق افتاد» ساخته تینا پاکروان آخرین آثاری هستند که در دهه نود ساخته شده اند و گوهر خیراندیش در آنها ایفاینقش کرده است.گوهر خیراندیش طی سالهای فعالیتش در عرصه بازیگری، علاوه بر حضور در سینما با کارگردان هایمطرح تئاتر نیز همکاری کرده است که حمید سمندریان، علی رفیعی و زنده یاد رضا کرم رضایی برخیاز آن بزرگانند!

گوهر خیراندیش، چند بار نامزد سیمرغ شده و بالاخره آن را در بیست و دومین جشنواره بین المللی فیلمفجر برای بازی در فیلم «رسم عاشق کشی» ساخته خسرو معصومی از آن خود کرده است. او همچنینبرای بازی در فیلم «ارتفاع پست» ساخته ابراهیم حاتمی کیا دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را گرفته است.

گوهر خیراندیش بازیگر محبوب و دوست داشتنی سینمای ایران امروز یکم شهریورماه ۶۳ ساله می شود.
به امید حضور مستمرش در سینما، تئاتر و تلویزیون. زادروزش مبارک.

دیباچه

myportal

۱ شهریور ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی