نسل جدید میمون وانزولینی پیدا شد

نسل جدید میمون وانزولینی پیدا شد

 

میمون وانزولینی جزو کمیاب ترین میمون های آمازون است که به تازگی پس از ۸۰ سال دوباره نمونه ای از آن در این جنگل یافت شده است. این گونه از میمون تقریبا منقرض شده بود و حالا به طرز باورنکردنی در جنگل های آمازون دیده شده است.

لورا مارش (Laura Marsh) مدیر موسسه Global Conservation و یکی از برجسته‌ترین متخصصان میمون‌های ساکی (saki monkeys)، از مشاهده مجدد گونه ناپدید شده‌ای از این میمون‌ها در آمازون و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی خبر داد.

در سال ۲۰۱۴، مارش موفق به شناسایی ۵ گونه جدید میمون ساکی – که میمون‌های پرنده نیز نامیده می‌شوند – شد.
اوایل تابستان جاری، این محقق موفق شد یک گونه گریزان از میمون‌های ساکی را پس از ۸ دهه، بار دیگر در منطقه آمازون مشاهده کند.

تلاش برای یافتن ردی از میمون وانزولینی

این گونه از میمون ساکی نخستین بار در سال ۱۹۳۶ توسط طبیعت گرد اهل اکوادور، آلفونسو اولالا (Alfonso Ollala) مشاهده شد،
اما پس از این تاریخ، هیچ گزارشی مبنی بر رویت این حیوان به شکل زنده ثبت نشد.
مارش، سال‌های زیادی را برای تحقیق درخصوص ساختار طبقه بندی گروه Pithecia میمون‌های ساکی صرف کرده است،اما هیچ شواهد تصویری از این حیوان در اختیار نداشت.

برای یافتن این میمون گمشده، تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان، عکاسان، گروه‌هایحفاظت از محیط زیست و راهنمایان محلی، یک سفر اکتشافی ۴ ماهه را در امتداد آمازون غربی آغاز کردند.

محققان قصد داشتند در این طرح، چشم انداز‌های مختلف زیست محیطی این منطقه از آمازون را مورد بررسی قرار دهند؛اما اصلی‌ترین مأموریت آنها، یافتن ردی از گونه ناپدید شده میمون ساکی بود.
در نهایت محققان موفق شدند پس از ۸۰ سال، بار دیگر این میمون ساکی را زنده رویت کنند.

Pithecia vanzolinii

نام علمی این گونه Pithecia vanzolinii است؛ اما برای گرامیداشت یاد جانورشناس برزیلی، پائولو وانزولینی، این میمون به نام وانزولینی (Vanzolini) نامگذاری شده است.

مارش در گفتگو با نشنال جئوگرافی، این کشف را بسیار هیجان انگیز توصیف و تأکید کردکه این گونه، از ویژگی‌های فیزیکی منحصر بفردی برخوردار است.
دست و پا‌هایی پوشیده از مو‌های طلایی و مو‌های چتری روی پیشانی، از جمله خصوصیات ظاهری میمون وانزولینی است.

این منطقه که میمون ساکی وانزولینی در آن مشاهده شد، به ندرت مورد مطالعه قرار گرفته است،
چراکه این منطقه در اعماق آمازون قرار داشته و جستجوی حیوانات در آن بسیار سخت و هزینه بر است.

میزان

myportal

۱۱ شهریور ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی