بررسی لباس‌های سریال گیم آف ترونز از الف تا ی

بررسی لباس‌های سریال گیم آف ترونز از الف تا ی

 

در سریال بازی تاج‌ وتخت لباس های عجیب غریبی بر تن بازیگران دیده می شود.طراحی این لباس ها بسیار هنرمندانه بوده و هزینه های بالایی نیز دربرداشته است در این مطلب می خواهیم به بررسی انتخاب پوشش شخصیت های اصلی این داستان بپردازیم با ما همراه باشید.

لباس‌های بازی تاج‌وتخت زیر ذره‌بین

بازی تاج‌وتخت که فصل جدیدش هر دوشنبه پخش می‌شود، در سراسر دنیا و همین‌طور ایران طرفداران زیادی دارد. داستان عالی، بازیگرهای حرفه‌ای، جلوه‌های ویژه و طراحی لباس‌های منحصربه‌فرد در این سریال هم باعث شد تا طراح لباس این سریال، میشل کلاپتون هر سال کاندیدای دریافت جایزه امی شود. ساخت هر قسمت این سریال به‌طور متوسط بیش از ۷میلیون دلار هزینه دارد و بخش زیادی از این هزینه صرف لباس‌ها می‌شود. فقط بخش طراحی لباس را یک تیم ۱۰۰نفره تشکیل می‌دهد. شاید این هزینه برای چند دست لباس معقول نباشد، اما واقعیت این است که بیشتر لباس‌ها و زره‌ها با دست تهیه می‌شوند و همین مسئله هزینه زیادی دارد؛ و همه بازیگرها، حتی آن‌هایی که سیاهی‌لشکر هستند هم لباس خاص خود را دارند. همه بازیگرها هم که تقریبا کلاه‌گیس دارند و کلاه‌گیس‌های همگی از موی واقعی انسان است که خیلی هم هزینه زیادی دارد. (هرکدام این کلاه‌گیس‌ها ۷۰۰۰دلار قیمت دارد) روی جزئیات این لباس‌ها هم خیلی کار می‌شود و لباس‌ها مخصوصا لباس‌های شخصیت‌های اصلی زن اکثرا گلدوزی می‌شود.

دو هفته زمان برای کهنه‌شدن لباس‌ها

بعضی از لباس‌ها مانند لباس آریا در بیشتر قسمت‌ها تغییری نمی‌کند؛ بنابراین یک تیم اختصاصی وجود دارد تا این لباس‌ها را کهنه، گل‌آلود و استفاده‌شده نشان دهد. هر لباسی دو هفته زمان می‌برد تا نو و مصنوعی به نظر نیاید.

 

طراحی لباس مارجری و تأثیر بر کل سریال

ازجمله زیباترین و مهم‌ترین لباس‌های این سریال، لباس عروسی مارجری و جافری در اپیزود عروسی بنفش است. لباس هردو خیلی سمبلیک بوده. تاج جافری با تزئین‌هایی از طرف نام‌خانوادگی‌اش (باراتیون) و گل رز، ولی تاج مارجری فقط رز بوده که این نشان از سلطه مارجری روی جافری بود که با ورودش کم‌کم شکل گرفت. این تأثیر مارجری فقط روی جافری نبود. بلکه در سرزمین پادشاه تا قبل همه دختران و ندیمه‌های قصر شبیه به سرسی لباس می‌پوشیدند، اما با ورود مارجری کم‌کم تغییراتی در لباس‌پوشیدن آن‌ها هم رخ داد و لباس‌ها به لباس‌های مارجری شباهت بیشتری پیدا کرد.

 

سیر تکاملی لباس دنریس تارگرین

بیشترین تغییر و سیر تکاملی شخصیت مربوط به دنریس تارگرین یا همان کلیسی بوده که در لباس‌هایش مشهود است. در فصل‌های اول بیشتر رنگ آبی (که مربوط به دوتراکی‌هاست) را می‌پوشید؛ اما در فصل‌های بعدتر که فاصله بیشتری با آن دوران می‌گیرد، بیشتر رنگ‌های سفید، خاکستری و حالا هم در اولین و دومین قسمت فصل ۷ دیدیم که کاملا از رنگ آبی فاصله گرفته و رنگ تیره‌ای پوشیده که این رنگ می‌تواند نشانه این باشد که می‌خواهد وارد جنگ شود و اشاره به قدرت او دارد. و همین‌طور اشاره به شروع زمستان و هوای سرد هم دارد.

چرا دنریس همیشه چکمه می‌پوشد؟

معمولا لباس‌های دنریس همگی دارای پوتین و شلوار هستند و این برای این است که اگر زمانی احتیاج داشت که فرار کند یا پرواز کند، راحت باشد.

 

طراح لباس‌ها چه کسی است؟

برای ۵فصل اول میشل کلاپتون طراح لباس بود، اما برای فصل ۶ مدتی از سریال فاصله می‌گیرد و طراحی لباس بر عهده آپریل فری (برنده جایزه امی) قرار می‌گیرد؛ اما در آخر فصل بار دیگر میشل به سریال بازمی‌گردد و لباس سرسی در قسمت آخر را طراحی می‌کند. خودش می‌گوید که خواسته این لباس شبیه لباس تایوین لنستر (پدر سرسی) باشد؛ چون زمانی که بر تخت آهنی می‌نشیند، شبیه پدرش و تمام حرف‌هایی که زمانی به او می‌زده، شده است.

وایت‌واکرها چه می‌پوشند؟

وایت‌واکرها (White Walkers) نه‌تنها شخصیت‌های روی اعصابی هستند، بلکه گریم‌شان هم روی اعصاب است و وقت زیادی می‌برد. بازیگران نقش وایت‌واکرز علاوه‌بر این که باید لنز و ماسک بگذارند، مجبور هستند با رنگ سفید نقاشی شوند.

 

منبع: مجله زندگی ایده آل

myportal

۲۵ شهریور ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی