پرویز پرستویی در کنار خواننده موسیقی سنتی

پرویز پرستویی در کنار خواننده موسیقی سنتی

پرویز پرستویی علاقه ای خاص و دوستی دیرینه ای با استاد محمدرضا شجریان دارد و به همین خاطر در قالب یک پیام اینستاگرامی تولدش را به وی تبریک گفت. متن پیام تبریک وی را در این بخش خواهید خواند.

پرویز پرستویی برای تولد محمدرضا شجریان پیام اینستاگرامی داد.

پرویز پرستویی (زادهٔ ۲ تیر ۱۳۳۴ در روستای چارلی، شهرستان کبودرآهنگ)، بازیگر و گوینده ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون است. او موفق به دریافت نشان درجه یک گواهی‌نامه هنری گردیده است. پرویز پرستویی با دریافت چهار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از این نظر در بین بازیگران ایرانی رکورددار است.[۳] وی متأهل و دارای دو فرزند به نام‌های بهروز و الناز است. گفته می شود او در زمان تصویربرداری فیلم سینمایی آژانس شیشه ای در یکی از محله های شرق تهران (افسریه) سکونت داشته است. البته این موضوع قابل تأیید نیست.

محمدرضا شجریان (زادهٔ ۱ مهر ۱۳۱۹ مشهد) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس اهل ایران است.[۷]
وی از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی ایرانی است و آلبوم‌های بسیاری را در این زمینه منتشر کرده است. او به دلیل نوع صدا و سبک مخصوص به خود و تصنیف‌های ملی میهنی که اجرا کرده، شناخته می‌شود.
سایت انجمن آسیا وی را پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی[۸]، روزنامهٔ ونکوور سان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی جهان[۹] و همچنین رادیوی عمومی ملی (NPR) در سال ۲۰۱۰ وی را یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌است.[۱۰]
محمدرضا شجریان، رئیس کنونی شورای عالی خانه موسیقی ایران،[۲] بنیان‌گذار گروه شهناز[۱۱] و مبدع چند ساز موسیقی[۱۲] می‌باشد. همچنین از فرزندان محمدرضا شجریان، همایون و مژگان در زمینهٔ موسیقی فعالیت دارند. شجریان در قرائت قرآن نیز فعالیت داشته و دعای ربنامعروف‌ترین تلاوت‌های قرآنیِ اوست. این اثر توسط سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر ملی ثبت شده است[۱۳][۱۴]خوانندگان سرشناسی چون ایرج بسطامی، شهرام ناظری، حسام‌الدین سراج، حمیدرضا نوربخش و پسرش همایون از شاگردان شجریان هستند.

 

آریا بازار

 

myportal

۳ مهر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی