گزارش تصویری از حضور هنرمندان در مراسم تشییع نادر گلچین

گزارش تصویری از حضور هنرمندان در مراسم تشییع نادر گلچین

پیکر خواننده موسیقی سنتی نادر دلدار گلچین امروز به خاک سپرده شد در این مراسم هنرمندانی همچون مرجانه گلچین و شهرام ناظری حضور داشتند. در ادامه گزارش تصویری از این مراسم را خواهید دید.

پیکر نادر دلدار گلچین، خواننده موسیقی سنتی، امروز یکشنبه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع شد. نادر دلدار گلچین پدر نادیا گلچین-بازیگر درگذشته در سال ۱۳۹۱- و عموی مرجانه گلچین -بازیگر تلویزیون- بود.

در این مراسم مسئولان و هنرمندانی چون علی مرادخانی، فرزاد طالبی، حمیدرضا نوربخش، شهرامناظری، مرجانه گلچین، هادی منتظری، بیژن بیژنی، عباس تهرانی، حسین علی شاپور و … حضور داشتند.

پیکر زنده‌یاد نادر گلچین پس از تشییع از تالار وحدت، در قطعه هنرمندان آرام گرفت.مراسم تشییع پیکر نادر گلچینگفتنی است؛ این هنرمند فقید جمعه (۳۱ شهریور) پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

نادر گلچین (زاده ۱ مهر ۱۳۱۵ رشت – درگذشته ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران) خواننده آواز سنتی اهل ایران بود.

نادر گلچین از جمله خوانندگان صاحب سبک و دارای صدایی خاص خود بود. بیشتر آثار او به سال‌های پیش از انقلاب بازمی‌گردد. از آثار مهم او در آن دوران می‌توان به «یوسف گم گشته» اشاره کرد و از دیگر آثار او می‌توان به تصنیف مرغ سحر، ناوک مژگان، قصه شهر عشق، مسبب، من دیگه بچه نمیشم و آلبوم‌های گریز، نفس باد صبا، زلف بنفشه یاد کرد.

در سال‌های پس از انقلاب پس از ۳۵ سال کناره‌گیری تنها آلبومی به نام «گریز» که کار مشترک با فریدون شهبازیان است را منتشر کرد.

گلچین صدایی خاص با سوزی پنهانی و نیز پخته و پرورده داشت که با ساختار ارکستری هماهنگی زیادی دارد. او همچنین از تحریرهای شمرده و پخته آوازی برخوردار بود و سعی می‌کرد که محدوده صدایش را بشناسد و در همان محدوده از تمامی ظرفیت‌های صدایی اش بهره ببرد. وی شعر را به خوبی می‌شناخت و به همان خوبی و شمردگی در آوازهایش ادا می‌کرد او با آهنگسازان و هنرمندان زیادی از جمله فریدون شهبازیان، عماد رام، مجتبی میرزاده، حسن یوسف زمانی، عبدالکریم مهرافشان، عباس خوشدل، همایون خرم، مهدی خالدی، محمد حیدری، فرامرز پایور و دیگران همکاری داشت.

 

  

myportal

۳ مهر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی