جدیدترین الهه زنده نپال

جدیدترین الهه زنده نپال

در کشور نپال پرستش الهه ها و خرافه پرستی رواج بسیار زیادی دارد. این بار مردم این کشور به پرستش الهه سه ساله پرداختند و  تریشنا شاکیا انتخاب مردم این کشور شده است.

کشور نپال نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای خود سننی خاص دارد که احتملا مایه شگفتی دیگر مردم جهان است و با چشم حیرت به آن می‌نگرند.
یکی از این رسوم عجیب برگزیدن دختران نابالغ به عنوان الهه زنده است که مورد پرستش و احترام این مردم قرار می گیرند.

جدیدترین الهه زنده نپال دختری است که تنها ۳ سال داشته و تریشنا شاکیا نام دارد. اکنون این دختر خردسال قبل از رسیدن الهه قبلی به سن بلوغ، برای این جایگاه برگزیده شده و بسیار مورد محبت و احترام دیگران است تا جایی که برای رفت و آمدش تشریفاتی خاص برگزار می‌شود.

لقب “کوماری پس از این” تا سن بلوغ از آنِ تریشنا خواهد بود و در این مدت برای زندگی سلطنتی در یک معبد از خانواده خود جدا می شود.

گفتنی است؛ تریشنا از میان ۴ کاندیدا برای الهه بودن انتخاب شده است.

پدر تریشنا در این باره گفت: احساسی که من در لحظه انتخاب شدن دخترم داشتم حال غیر قابل وصفی است زیرا همزمان خوشحال و غمگین بودم،
شادی برگزیده شدن او از یک سو و غم جدا شدنش از ما حس غریبی به من می دهد.
تریشنا تنها در روزهای خاصی از سال اجازه ترک معبد را دارد. به دنبال مراسمی که برای این دسته از دختران برگزار می شود حیوانات بسیاری از جمله بوفالو، بز یا اردک به تعداد بالا قربانی می شوند اما اخیرا به خاطر اعتراضات فعالان در زمینه حقوق حیوانات تعداد قربانیان کمتر شده اند.

  

myportal

۷ مهر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی