تازه ترین تصویر از نخست وزیر جوان کانادا و فرزندش

تازه ترین تصویر از نخست وزیر جوان کانادا و فرزندش

نخست‌وزیر کانادا نیز با فرزندش در جشن هالووین شرکت کرد. او نیز جزو علاقه مندان به این جشن سنتی و دیرینه است. در ادامه با مسئولیت وی در دولت کانادا آشنا خواهید شد.

نخست‌وزیر کانادا وزیر اصلی تاج و رئیس کابینه است و به همین ترتیب به عنوان رئیس دولت کانادا، موظف است تا به فرمانروای کانادا یا نایب السلطنه در مورد استفاده از قدرت اجرایی که توسط قانون اساسی به آن‌ها واگذار شده، مشورت بدهد.

با وجود اینکه در هیچ‌یک از مدارک قانون اساسی ذکر نشده، بر اساس پیمان‌نامه مقرر – که منشأ آن دورانی است که کانادا مستعمره بریتانیا بوده‌است – دفتر نخست وزیر، تنها تا زمانی وجود خواهد داشت که فرماندار کل به عنوان نماینده فرمانروا بر سر کار باشد.

بر همین اساس، فرماندار کل، باید کسی را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند که با احتمال زیاد بتواند اعتماد مجلس عوام را هدایت کند. ابن شخص معمولاً رهبر حزبی است که بیشترین تعداد کرسی مجلس را در اختیار دارد. به نخست‌وزیر کانادا منصب «بسیار محترم» (به انگلیسی: The Right Honourable)؛ (به فرانسوی: Le Très Honorable) اهدا می‌شود که مادام‌العمر است.

جاستین ترودو از حزب لیبرال در انتخابات سال ۲۰۱۵ برابر ۲۷ مهر ۱۳۹۴ رقیب خود استیون هارپر را از حزب محافظه‌کار شکست داد و در حال حاضر بیست و سومین نخست وزیر کانادا از حزب لیبرال است.

انتخاب

myportal

۱۲ آبان ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی