وضعیت بازگشت جناب خان به خندوانه

وضعیت بازگشت جناب خان به خندوانه

خندوانه از مجموعه های طنز تلویزیونی است که با کارگردانی و مجریگری رامبد جوان به اجرا در می آید و مخاطبین زیادی دارد. قرار است به زودی جناب خان به این مجموعه بازگردد و این بار حال و هوای تازه ای به این برنامه ببخشد.

فصل چهار خندوانه بدون جناب خان عروسک محبوب اهالی خندوانه روی آنتن رفت و انتقادها به رامبد جوان آغاز شد، اگرچه برنامه ریتم خوبی را در پیش گرفته بود اما جای خالی جناب خان در خندوانه مشهود بود و این ماجرا تا جایی پیش رفت که رامبد جوان و شبکه نسیم را وادار به مذاکره با صاجب امتیاز جناب خان کرد.

شاید آن روز که جناب خان با سریال «کوچه مروارید» پا در دنیای تصویر گذاشت، کسی فکرش را هم نمی کرد که این عروسک بتواند تا این حد خبرساز شود
و برنامه ای مثل خندوانه را تحت الشعاع خود قرار دهد.
ورود جناب خان در خندوانه که ابتدا شاید برای برنامه ای با آن قالب جای تعجب داشت، باعث شد تا این عروسک به واسطه دیالوگ ها، رفتار و شیوه حضورش، به شخصیتی مبدل شود که نقش جالب توجهی را در خندوانه، برای جذب مخاطب به عهده بگیرد.

بازگشت جناب خان به خندوانه

با همه این ها در دیماه سال گذشته بود که حرف و حدیث ها و مشکلات بر سر حقوق مادی و معنوی جناب خان به اوج خود رسید و آقای سعید سالارزهی، صاحب امتیاز این عروسک بنا به این که حقوق او زیرپا گذاشته شده است، با اعلام شکایت دیگر راضی به ادامه حضور جناب خان در خندوانه نشد.
در همین راستا آقای رامبد جوان در برنامه ای که یکم دی به روی آنتن رفت، پیرامون دامن زدن رسانه ها و ساخت حواشی مبنی بر حذف جناب خان و صحبت های سعید سالارزهی صاحب امتیاز این شخصیت عروسکی گفت: بارها در رسانه و خبرهای رسیده از حذف جناب خان، به نقل از سالارزهی خواندیم که هیچ پیشنهادی برای ادامه همکاری و دریافت مالی از سوی عوامل برنامه ساز یا شبکه نسیم نشده است، اما سعید عزیزم، می دانم الان دلخور هستی، اما هم من و هم شبکه پخش، بارها با شما تماس گرفتیم و پیشنهاد ادامه همکاری و تصمیم برحضور جناب خان در فصل جدید را دادیم و خدا را شکر خانم مرضیه برومند به عنوان شاهد درکنار ما بودند و با شما بارها صحبت کردند، ولیکن شما نپذیرفتی.

باید به یکدیگر احترام بگذاریم

بعد از این برنامه صاحب امتیاز جناب خان هم درباره جدایی جناب خان از خندوانه و پیشنهادات مالی که به او شده گفت: هیچ وقت نفهمیدم این پیشنهاد ها را رامبد داده یا تلویزیون. هیچ وقت با من مذاکره مستقیم نشده.مهم نیست چه قیمتی؛ مسأله اینجاست که به شکلی که اصلاً محترمانه نیست، چنین پیشنهادی با پیغام به من داده می شود و آخر سر هم یک تبصره می آید که اگر نفروشی احتمالاً در ساخت فیلم سینمایی هم موفق نخواهی بود.

ادامه مذاکرات با صاحب جناب خان برای حضور در خندوانه

۲میلیارد تومان برابر با قیمت یک آپارتمان ۱۰۰متری در سعادت آباد است.
یعنی من باید جناب خان و زحمات گروه و همکارانم را با یک آپارتمان ۱۰۰متری عوض می کردم.
ضمن اینکه همین الان هم حدود سه و نیم تا چهار میلیارد هزینه شده تا جناب خان شکل گرفته.
در بخش خصوصی، با مبلغی بسیار بالا تر از این ها داوطلب برای خرید وجود داشت.
اگر کارم بساز بفروشی بود به آن ها می دادم.
من از هیچکس دلخور نیستم اما فکر می کنم باید به یکدیگر احترام بگذاریم و روش صحبت کردنمان، روشی انسانی و صمیمی باشد تا به نتیجه برسیم.
روش های همراه با فشار، تطمیع و غیراصولی جواب نمی دهد.

برای اینکه این مشکل حل شود، آمادگی مذاکره مستقیم با سازمان صداوسیما را دارم و همه تلاشم را می کنم که این کار انجام شود.
اگر من مالک مادی و معنوی جناب خان هستم، باید با صاحب خندوانه که سازمان صداوسیماست، وارد مذاکره شوم. بعد از این صحبت ها تا مدتی داستان جناب خان و خندوانه در سکوت باقی ماندتا اینکه بازهم بحث مذاکره بر سر حضور این عروسک از سوی شبکه مطرح شد و در جدیدترین اخباری که از این اتفاق منتشر شد، آقای محمد احسانی مدیر شبکه نسیم، ضمن اشاره به تغییرات در خندوانه و زمان پخش آن درباره حضور جناب خان اعلام کرد:به احتمال زیاد جناب خان برمی گردد و اگر مسأله غیرمترقبه ای پیش نیاید، این برنامه از نوروز روی آنتن خواهد رفت.

مذاکرات خوب پیش رفته است

این اتفاق و مذاکرات مجدد بهانه ای شد تا ما گفت وگویی با صاحب امتیاز جناب خان داشته باشیم.
سعید سالارزهی در خصوص صحبت های احسانی و حضور مجدد جناب خان در خندوانه گفت: واقعیت این است که در حال حاضر مذاکرات به خوبی در حال پیشرفت است و بعد از صحبت های انجام شده، یکسری از کارهای حقوقی و اداری در حال انجام است که باید روند لازم برای آن ها پشت سر گذاشته شود، اما به نظر می رسد که این سری از گفت وگوها در صورت پیشروی با همین روند به نتیجه می رسد و به قول آقای احسانی اگر اتفاق خاصی در این بین رخ ندهد و روال حقوقی و اداری که در حال وقوع است ادامه پیدا کند، ان شاءالله به مشکل برنمی خوریم و صحبت ها نتیجه می دهند.

وی همچنین درباره واگذاری کامل جناب خان به خندوانه یا شراکت با این برنامه در فصل جدید آن بیان کرد: جزئیات این تفاهم موضوعی است که فعلاً دقیق نمی توانم از آن بگویم و این موضوع تأثیر چندانی هم بر پیشروی کار نمی گذارد، چرا که به نظر من نکته کلی همین است که مذاکرات به خوبی در حال پیشرفت است و من هم امیدوار هستم که این روند ادامه پیدا کند، چون علاوه بر من، سازمان صدا و سیما و تیم سرپرستی خندوانه هم تمایل دارند تا این همکاری صورت بگیرد، به همین دلیل به زودی اخبار خوبی را در این باره می شنوید.

ساخت سینمایی جناب خان بعد از حل مشکلات

ساخت سینمایی جناب خان که چندی پیش به شکل جدی در حال پیگیری بود، از جمله مواردی بود که سالارزهی درباره آن گفت:برای ساخت فیلم سینمایی جناب خان هم باید صبر کنیم تا بعد از رفع ابهامات و صحبت هایی که در حال بررسی و پیشروی است،درباره آن صحبت و جزئیات بیشتر را اعلام کنیم.

حقوق معنوی قابل واگذاری نیستند

صاحب امتیاز جناب خان در ادامه درباره بحث حقوق مادی و معنوی که درباره یک شخصیت این چنینی وجود دارد، گفت:به طور کلی تعریف حقوق معنوی این است که تمام کسانی که به لحاظ هنری در خلق و شکل گیری یک پدیده هنری نقش دارند، چه یک نفر چه ۱۰ نفر، صاحب حقوق معنوی می شوند که کسی حق نقض آن را ندارد، این حقوق قابل واگذاری نیستندو مستقیماً نشان دهنده این است که یک پدیده هنری توسط چه کسی طراحی شده؛اما حقوق مادی به افرادی برمی گردد که برای شکل گیری یک پدیده روی آن سرمایه گذاری می کنند،مثل کلاه قرمزی یا شهر موش ها که چون هنرمندان در بستر فراهم شده توسط صدا وسیما
شروع به خلق اثر کرده اند، مالکیت مادی آن هم به سازمان برمی گردد و این مالکیت قابل انتقال است.

او یادآور شد:اما در مورد جناب خان و همه عروسک های کوچه مروارید ، مالکیت مادی آن ها به نام است،اتفاقی که توسط ارشاد ثبت شده است.
در مورد جناب خان هم مسائلی پیرامون این فضا ایجاد شد که شکر خدا در حال برطرف شدن است.

صبح نو

 

myportal

۱۶ آبان ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی