ازدواج مردگان

ازدواج مردگان

مردم هندوستان در مراسم عجیب و غریبی ازدواج ارواح را جشن میگیرند.  چندی پیش یک خانواده هندی ازدواج ارواح دو فرزندشان را جشن گرفتند. آن ها از دو عروسک به عنوان نماد برای کودکانشان استفاده کردند.

به گزارش میرر، ازدواج ارواح این بار در «پرلا» در جنوب غربی هند با حضور دو عروسک عروس و داماد برگزارشد.

به گفته بومیان منطقه دو کودک مرده به نامهای «رامش » و « سوکانیا» سالها پیش مرده اند اما اکنون مراسم ازدواجشان به شکلی عجیب برگزار شد.

به گفته بومیان خانواده این دو کودک علاقه زیادی به ازدواج آنها با یکدیگر داشته و گفته اند که هر دو کودک نیز دوران خوبی با هم داشته و به هم وابسته بوده اند
پس آنها موظفند تا مراسم ازدواجشان را حتی پس از مرگشان اجرایی کنند.

به عقیده آنها عروسک ها نماد کودکان هستند و ارواح آنها با این مراسم به یکدیگر خواهد پیوست.

«ساجی راج » یکی از مهمانان عروسی گفت:« عروس و داماد پس از مراسم با یکدیگر قدم می زنند اما اکنون این کار را برادر عروس با بغل کردن عروسکها انجام می دهد و طوری رفتار می شود که گویی عروس و داماد زنده اند.»

چند سال پیش شبکه ۵ تلویزیون فرانسه برنامه جالبی را درباره مراسم سنتی مردم در کره (جنوبی) به نمایش گذاشته بود. از بین این مراسم “ازدواج مردگان” جالبتر از همه بنظرم رسید که برایتان نقل میکنم.

این ازدواج برای مردگان جوانی است که مجرد از دنیا میروند. بسیار جالب بود؛ چرا که تقریباً فرقی بین این مراسم با همان برای ازدواج زندگان دیده نمیشد. خانواده یک پسر فوت شده دختر فوت شده ای را از خانواده اش خاستگاری میکند. سپس هر چیز به صورت عادی ادامه مییابد تا به مراسم ازدواج منتهی میشود. مثلاً، خانواده عروس جهیزه ای را به خانه داماد میبرد، جشن عروسی برای عروس و داماد گرفته میشود، میهمانان کادوه هایشان را تقدیم خانواده ها میکنند و در پایان مراسم هم شام صرف میشود. در واقع، در این مراسم بجای عروس و داماد عکس و ماکتهایی از آنان قرار داده میشود. رقص و آوازخوانی نیز در این مراسم جایگاه خود را حفظ کرده است. تنها با این تفاوت که در موقع معرفی عروس و داماد و گفتگوی آنان با والدین خود مادرها نمیتوانستند گریه نکنند. البته معلوم است که فراموش کردن جای خالی فرزندانشان برایشان سخت است آنهم در چنین مراسمی. در نهایت نیز، ماکتهای عروس و داماد در کنار یکدیگر خوابانده میشوند؛ البته، در اتاقی خلوت! بهرحال، این مراسم با به آسمان رفتن ماکتهای عروس و داماد دربامداد روز سوم به پایان میرسد و خانواده ها هر آنچه را که در این مراسم استفاده شده بود آتش میزنند.

هر چند که دیگر کمتر کسی به افسانه ای که پشت این مراسم خوابیده است باور دارد، این مراسم همچنان نقش خود را در کاستن از ناکامی جوانان و اندوه بازماندگانشان بازی میکند. همین نقش دوست داشتنی است که ماندگاری آنرا موجب شده است؛ مگر نه…

myportal

۱۸ آبان ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی