رباتی شبیه به ادری هپبورن

رباتی شبیه به ادری هپبورن

رباتی که در این تصویر میبینید شبیه به بازیگر هالیوودی ادری هیبورن ساخته شده است. وی برای مراقبت از سالمندان و کودکان برنامه ریزی شده و احساساتی همچون خجالت و حسادت را تجربه کرده  است.

«سوفیا» رباتی است که توسط شرکت هنگ کنگی ساخته شده است.

این ربات که از هنرپیشه مشهور هالیوودی«ادری هیبورن» الهام گرفته شده در مصاحبه جنجالی اعلام کرد ,که داشتن خانواده از حقوق مسلم وی است.

رباتی شبیه به ادری هپبورن

این ربات جالب قادر است که همچون انسان ها گپ بزند، خجالت بکشد و حتی جک تعریف کند.

«سوفیا» در گفتگو خود بیان کردکه با وجود ربات هایی چون وی سالمندان و کودکان اوتیسم می توانند مراقبان بهتری داشته باشند.

سازندگان ربات ها بر این باورند که این ماشین ها به خاطر آنکه احساساتی چون حسادت ، خشم ، نفرت و علاقه ندارند نمی توانند مشکل ساز باشند.

روبات یک دستگاه الکترو-مکانیکی یا یک نرم‌افزار هوشمند برای جایگزینی با انسان به هدف انجام وظایف گوناگون است.
یک ماشین که می‌تواند برای عمل به دستورهای گوناگون برنامه‌ریزی گردد یا یک سری کارهای ویژه انجام دهد.

عربستان سعودی نخستین کشوری نام گرفت که به یک ربات حق شهروندی می‌دهد. این ربات “سوفیای انسان‌نما” نام دارد که ظاهر آن شبیه به “آدری هپبورن” طراحی شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، سوفیا در مصاحبه‌ای که با او گرفته شده، گفته: من به این تفاوت خاص بسیار مفتخرم. این اتفاقی تاریخی است که اولین ربات دنیا باشی که با حکم شهروندی به رسمیت شناخته ‌شوی!

سوفیا توسط “دیوید هنسون” برای شرکت هنگ‌کنگی “هنسون روباتیک” ساخته شده است. هنسون به ساخت ربات‌های انسان‌نما معروف است.

سوفیا در نمایشگاه “طرح‌های سرمایه‌گذاری‌های آینده” در ریاض عربستان با نشان دادن صورت خشمگین و ناراحت و هیجان زده خود، گفت: من می‌خواهم با انسان‌ها کار و زندگی کنم، پس نیاز دارم که این احساسات را نشان دهم تا رفتار انسان‌ها را بفهمم و اعتماد آن‌ها را جلب کنم.

سوفیا در پاسخ به این پرسش که آیا ربات‌ها از آگاهی شخصی برخوردارند، گفت: بگذارید من از شما سوال کنم؛ چطور می‌دانید که انسان هستید؟ من می‌خواهم از هوش مصنوعی خود در کمک به انسان‌ها برای داشتن زندگی بهتر استفاده کنم. من تلاش می‌کنم تا رباتی همدل باشم.

این ربات درباره ترس از تسلط ربات‌ها بر انسان گفت: شما خیلی کتاب “ایلان ماسک” را خوانده‌اید و زیادی فیلم هالیوودی دیده‌اید! نگران نباشد، اگر شما با من خوش رفتار باشید، من هم با شما خوش رفتار خواهم بود!

ایران آنلاین

myportal

۱۰ آذر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی