زندگینامه مایک پومپئو

زندگینامه مایک پومپئو
مایک پومپئو قرار است رئیس کنونی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا CIA است که به زودی وزیر خارجه این کشور خواهد شد. در این بخش به بررسی زندگینامه و فعالیت های مایک پومپئو پرداخته ایم با ما همراه باشید.

قرار است، مایک پومپئو در دولت دونالد ترامپ مسئولیت آژانس اطلاعات مرکزی این کشور را بر عهده بگیرد. نامی که پیش از این در محافل رسانه ای ایران کمتر شناخته شده بود، در واقع یکی از دست راستی های افراطی در حزب جمهوری خواه است که خط فکری وی، نشان دهنده دشمنی سخت با ایران و به ویژه توافق هسته ای است.

به گزارش «تابناک»، مایک پومپئو یکی از منتقدان سرسخت توافق هسته ای با ایران است و اتفاقا چهره ای است که در کنار افرادی نظیر جام بولتون وی را در سمت راست خط فکری افراطی در حزب جمهوری خواه طبقه بندی می کنند؛ هر چند به اندازه جام بولتون در خصوص ابراز عقاید افراطی خود صریح و بی پرده نیست.

نماینده ایالت کانزاس در سه دوره کنگره آمریکا، که از آکادمی علوم نظامی وست پوینت در آمریکا فارق التحصیل شده است، را به عنوان یکی از تندروترین اعضای متخصص در امور خارجی در میان حزب جمهوری خواه تلقی می کنند. طی دو سال گذشته، وی بیش از همه به دلیل انتقادات سخت و تند خود از هیلاری کلینتون به خاطر حمله ایالات متحده به بنغازی لیبی و البته تلاش هایش برای بسته شدن زندان گوانتانامو در کوبا شناخته شده است.

وی به محض آنکه نامش به عنوان گزینه اصلی تصدی پست ریاست در CIA مطرح شد، در توییتر خود درباره توافق هسته ای با ایران نوشت: منتظر ملغی کردن این توافق فاجعه بار با بزرگترین حامی تروریسم در دنیا هستم.

روز گذشته وی طی بیانیه ای عنوان کرد که سخت است از نمایندگی ایالت کانزاس در کنگره آمریکا برای تصدی پست جدید اقدام کند؛ اما در نهایت فرصت آن را پیدا کرده که رهبری بهترین نیروهای اطلاعاتی دنیا را ـ که تمام تلاش خود را برای امن نگاه داشتن این کشور و البته کانزاس به کار می گیرند ـ به دست بگیرد و فراخوان برای این خدمت، چیزی است که وی نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

به این ترتیب، قرار است پومپئو جایگزین «جان برنان» در CIA شود که از سال ۲۰۱۳ در این مقام حضور داشته است. نکته جالب در مورد پومپئو این است که وی از جمله افرادی بود که بعد از افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد برنامه های گسترده جاسوسی آمریکا خواهان اجرایی شدن مجدد آنها بود.

مایک پومپئو چنانچه ذکر شده، در ابتدا از کالج نظامی وست پوینت در امریکا فارق التحصیل شده و بعد از آن به تحصیل در رشته حقوق در هاروارد و مدرسه حقوق ویلیامز و کانولی در واشنگتن پرداخته است.

وی برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ به نمایندگی کنگره رسید و در کمیته اطلاعات مشغول کار شد. طی رقابت های اولیه انتخاباتی در حزب جمهوری خواه برای تعیین کاندیدای نهایی این حزب در انتخابات آمریکا، پومپئو از مارکو روبیو سناتور ایالت فلوریدا حمایت کرد؛ اما بعد از آن که دونالد ترامپ به عنوان کاندیدای اصلی حزب معرفی شد، شدیدا به حمایت از ترامپ پرداخت و صریحا بیان کرد که هیلاری کلینتون نمی تواند رئیس جمهور آمریکا باشد.

اما در مورد دیدگاه های وی در مورد ایران و توافق هسته ای باید گفت، پومپئو علاوه بر آن که یکی از منتقدان سر سخت توافق سال ۲۰۱۴ بین ایران و ۵ + ۱ است، از جمله سناتورهایی است که حامی چندین طرح ارائه شده برای اعمال تحریم های بیشتر بر ایران بوده است. وی به همراه دو تن دیگر از نمایندگان جمهوری خواه، در خواست ویزا برای سفر به ایران و بازدید از روند انتخابات مجلس شده بود.

پومپئو و سناتور تام کاتن از جمله کسانی هستند که دولت اوباما را متهم به آن کرده اند که در توافق هسته ای برخی امتیازات محرمانه را به ایران تقدیم نموده است. وی به همراه کاتن گزارشی نیز در همین خصوص آماده کرده و به مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی فرستاده بودند و تأکید کردند، در این توافق دولت اوباما با ایران بر سر ساز و کارهای سری برای بازدید از مراکز نظامی زد و بند کرده است.

وی همچنین همان گونه که ذکر شد، از حامیان سرسخت برنامه جاسوسی گسترده آژانس امنیتی ملی ایالات متحده است و این برنامه را برنامه ای مهم خطاب کرده است. وی همچنین ادوارد اسنودن را برای افشای این برنامه، یک خیانتکار خطاب کرده که باید از روسیه به آمریکا بازگردانده و به مرگ محکوم شود.

وی دیدگاه های ضد اسلامی قوی نیز دارد و بعد از حملات ترویستی به ماراتن بوستون با انتقاد شدید از رهبران گروه های اسلامی در آمریکا از آنها خواسته بود تا وظیفه خود برای تعیین موضع در برابر این حملات را انجام داده و یا به همکاری با تروریست ها متهم شوند.

انتخاب وی به عنوان رئیس CIA از نظر بسیاری از تحلیلگران به همراه انتصابات اخیر دونالد ترامپ نشان از آن دارد که نظام فکری یازده سپتامبر با محوریت راست افراطی در حزب جمهوری خواه در حال بازگشت به سیاست های آمریکاست. این حلقه احتمالا در روزهای آینده با انتصاب وزیر امور خارجه تکمیل خواهد شد.

myportal

۱۰ آذر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی