کارنامه ورزشی کیانوش رستمی

کارنامه ورزشی کیانوش رستمی

کیانوش رستمی یکی از پرافتخارترین اعضای تیم ملی وزنه برداری کشورمان است که مدال های زیادی را در این رشته به دست آورده است. می خواهیم در این بخش با بیوگرافی و کارنامه ورزشی وی آشنا شویم با ما همراه باشید.

کیانوش رستمی (زاده ۱ مرداد ۱۳۷۰ در اسلام‌آباد غرب استان کرمانشاه)، عضو تیم ملی وزنه‌برداری ایران است. او دارندهٔ یک مدال طلا و یک نقره المپیک (به ترتیب از المپیک ۲۰۱۶ ریو و المپیک ۲۰۱۲ لندن) و رکورددار مجموع جهانی و المپیک در دستهٔ ۸۵کیلوگرم مردان است.

موفقیت‌های بین‌المللی

وی در سال‌های ۲۰۱۱ میلادی و ۲۰۱۲ میلادی موفق به کسب نشان نقره مسابقات قهرمانی آسیا شد. وی در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۱ در شهر پاریس فرانسه به مدال طلا دست یافته‌است و همچنین در رقابت‌های المپیک لندن[۱][۲] و المپیک ریو موفق به دریافت مدال‌های نقره و طلا شد.

المپیک لندن ۲۰۱۲

در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن، در وزن ۸۵ کیلوگرم مردان با ۱۷۱ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۲۰۹ کیلوگرم در دو ضرب و مجموع ۳۸۰ کیلوگرم پس از آدریان زیلینسکی از لهستان و آپتی آیوکادوف از روسیه، موفق به دریافت مدال برنز شد؛ و پس از ۴ سال و در پی مثبت اعلام شدن نتیجه دوپینگ آپتی آیوکادوف مدال نقره بازی‌ها به کیانوش رستمی رسید.

المپیک ریو ۲۰۱۶

رستمی در دومین دوره حضور خود در مسابقات المپیک توانست در مسابقات وزنه‌برداری وزن ۸۵ کیلوگرم المپیک ریو، ضمن کسب مدال طلا، هم رکورد مجموع المپیک را بشکند و هم برای دومین بار رکورد مجموع جهانی را از آن خود کند. وی در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در دستهٔ ۸۵ کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا و جابجایی رکورد به میزان ۳۹۶ کیلوگرم مجموع المپیک شد.[۵] بنابراین رستمی برای دومین دوره پیاپی اولین ورزشکار ایران در المپیک بود که اولین مدال کاروان ورزشی ایران را به دست آورد.

حراج مدال طلای المپیک ریو برای زلزله زدگان استان کرمانشاه

پس از وقوع زلزله در سال ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه رستمی مدال طلای خود را برای کمک به زلزله زدگان این استان به حراج گذاشت. او در این خصوص اظهار داشت:

اینجانب کیانوش رستمی فرزند کوچک این ملت بزرگ که هنوز در این چند روز خواب به چشمانم نیامده بر خود وظیفه دانستم قدمی هر چند کوچک برای هموطنان زلزله زده کشورم پرداخته و مدال طلای بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو را که در واقع متعلق به همین مردم است به آن ها بازگردانده و برای کمک به مردم زلزله زده غرب کشور به حراج بگذارم و عواید حاصل از آن را به این عزیزان اختصاص دهم.[۹]

مسابقات جهانی قزاقستان

رستمی در حالی کار خود را در مسابقات جهانی قزاقستان آغاز کرد که تمام نگاه‌ها به او بود تا بالاخره ایران نیز در این رقابتها صاحب مدال شود.

در گروه Aدسته ۸۵ کیلوگرم ۱۰ وزنه‌بردار حضور داشتند که رقابت اصلی میان کیانوش رستمی، آپتی آیوکادوف و آرتیم اوکولوف از روسیه، ایوان مارکوف از بلغارستان، اندری ریباکو از بلاروس بود.

رستمی در پایان با ثبت رکورد ۱۷۸ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۲۱۳ کیلوگرم در دوضرب و ۳۹۱ کیلوگرم در مجموع مدال طلا جهان را برگردن آویخت.

او در یک‌ضرب مدال نقره کسب کرد و در دوضرب مدال طلا را بدست آورد.

شکستن رکورد جهان

کیانوش رستمی در مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر در حرکت ۲ضرب وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را مهار کرد تا ضمن شکست رکورد این حرکت، به حدنصابی جدید از رکورد مجموع دست پیدا کند

کیانوش رستمی در مرداد ماه ۱۳۷۰ در استان کرمانشاه به دنیا آمد .
وی بعد از گذراندن دوران تحصیلی بر اساس علاقه از همان دوران کودکی ، به رشته ورزشی وزنه برداری ورود پیدا کرد و مدت زیاد طول نکشید که وزنه برداری را به صورت حرفه ای پیگیری کرد .

 

رستمی در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن،در وزن ۸۵ کیلوگرم مردان با ۱۷۱ کیلوگرم در یک ضرب، ۲۰۹ کیلوگرم در دو ضرب و مجموع ۳۸۰ کیلوگرم پس از آدریان زیلنسکی از لهستان و آپتی آیوکادوف از روسیه، موفق به دریافت مدال برنز شد که یکی از بزرگترین افتخارات ثبت شده در کارنامه ورزشی این وزنه بردار کرمانشاهی است .
کیانوش رستمی در حال حاضر به عنوان نماینده استان کرمانشاه عضویت تیم ملی وزنه بردار ی بزرگسالان کشور را دارد .

از جمله مدال ها و عناوین کسب شده این وزنه بردار کرمانشاهی می توان به موارد ذیل اشاره کرد  :

* مدال طلا مسابقات نوجوانان آسیا (اردن ۲۰۰۷)

* مدال طلا مسابقات جوانان جهان (بلغارستان ۲۰۱۰)

* مدال نقره مسابقات بزرگسالان آسیا (چین ۲۰۱۱)

* مدال طلا مسابقات جوانان جهان (مالزی ۲۰۱۱)

* مدال برنز یکضرب مسابقات بزرگسالان جهان (ترکیه ۲۰۱۰)

* مدال طلا مسابقات بزرگسالان جهان (فرانسه ۲۰۱۱)

* مدال نقره مسابقات بزرگسالان آسیا (کره جنوبی ۲۰۱۲)

* مدال برنز مسابقات المپیک (لندن ۲۰۱۲)

* مدال نقره مسابقات بازیهای آسیایی (اینچئون کره جنوبی ۲۰۱۴)

* مدال طلا مسابقات بزرگسالان جهان (قزاقستان ۲۰۱۴)

 

myportal

۱۲ آذر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی