فیلم‌های ایرانی روی پرده سینماهای فرانسه

فیلم‌های ایرانی روی پرده سینماهای فرانسه

اکران چهار فیلم برگزیده ایرانی در فرانسه که لیلا حاتمی و گلشیفته فراهانی در آن ها هنرنمایی میکنند مورد استقبال مردم پاریس قرار گرفت و این رویداد مثال زدنی و باورنکردنی بود. این فیلم ها در سینماهای مطرح فرانسه اکران شدند.

 در هفته فیلم‌های ایرانی در پاریس قرار است فیلم‌های مطرح سینمای ایران به نمایش دربیاید. فیلم سینمایی لیلا ساخته داریوش مهرجویی که این روزها در سینماهای هنر و تجربه مجدد به روی پرده رفته است در سینماهای فرانسه هر روز در چهار سانس به روی پرده رفت که با استقبال تماشاگران روبرو شد.

فیلم «لرد» که با نام فرانسوی « یک مرد درستکار» در فرانسه به نمایش درآمده است توانسته استدر هشت سالن شهر پاریس به روی پرده برود و مخاطبان زیادی را به پای این فیلم بنشاند.

در مطبوعات فرانسه تبلیغات زیادی پیرامون نمایش این دو فیلم ایجاد شده است و سینماهای فرانسه این روزها میزبان فیلم‌ها وهنرمندان سینمای ایران است. از طرفی اکران یک فیلم فرانسوی با نام «سانتا وسی» با بازی گلشیفته فراهانی در ۲۷ سالن سینما در پاریس و استقبال ۲۰۰۰ نفری در هفته نخست اکران خود دیگر رخداد مهم سینمایی در این شهر به شمار می‌رود.

اهمیت نمایش فیلم های تولیدی سینمای ایران در سینماهای فرانسوی علاوه بر اینکه یک امکان اقتصادی را در اختیار آثار سینمایی می گذارد، پتانسیلی هم برای ارائه فیلم های به نمایش در آمده به سایر کشورهای اروپایی است.
در این میان البته با توجه به استقبال یا عدم استقبال تماشاگران فرانسوی از یک فیلم، شکل موفقیت های اقتصادی و هنری فیلم ها نیز متفاوت خواهد بود.
درحال حاضر چهار فیلم ازسینماگران ایرانی بر پرده سینماهای فرانسه است که دو فیلم تولید کارگردانان داخل ایران و دو اثر دیگر توسط دو کارگردان زن در فرانسه جلو دوربین رفته است.

چهار فیلم ایرانی «امروز»، «وارونگی»، «به دنبال زن بگردید» و «قبل از پایان تابستان» تماشاگران فرانسوی را راهی سالن‌های نمایش کردند.

فیلم «امروز» رضا میرکریمی که با نام فرانسوی «روز نو» شرایط چندان مناسبی در اکران خارجی ندارد. این فیلم تنها با نمایش در یک سانس یک سالن در هفته در روزهای جمعه ساعت ده شب به اکرانش ادامه می دهد.

سینما سینما

myportal

۱۹ آذر ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی