کوچکترین بینی الکترونیک جهان جان انسان های گرفتار زیر آوار را نجات داد

بینی سگ ها بسیار قوی بوده و برای نجات افراد از زیر آوار و… استفاده می شود.  اما به تازگی با اختراع بینی الکترونیک انجام این کار بسیار دقیق و راحت تر شده است. این بینی های الکترونیک از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه هستند.

بینی الکترونیک

 این بینی برای اجرای عملیات امداد و نجات افرادی طراحی شده که به دنبال وقوع زلزله، سیل یا دیگر سوانح طبیعی در زیر خروارها آوار گیر افتاده اند.

دانشمندان سوئیسی موسسه ای تی اچ زوریخ که این بینی را تولید کرده اند می گویند در درون آن از حسگرهای متعددی استفاده کرده اند تا شناسایی ترکیبات و مواد مختلف از این طریق ممکن باشد. این ترکیبات و مواد مختلف مربوط به ترکیبات شیمیایی بدن انسان است و از این طریق می توان از حضور فرد یا افرادی در زیر آوار مطمئن شد.

این گروه تحقیقاتی قبلا هم حسگرهایی تولید کرده بودند که قادر به شناسایی استون، آمونیاک و ایزوپرن می باشند. این مواد از محصولات جانبی متابولیسم داخلی بدن انسان هستند و از طریق تنفس یا پوست بدن به محیط خارج انتقال می یابند. در زمانی که انسانی به علت بلایای طبیعی در محیطی بسته گرفتار می شود از طریق ترشحات آغشته به استون، آمونیاک و ایزوپرن وی می توان او را شناسایی کرد و موقعیت مکانی دقیق وی را پیدا کرد.

در بینی الکترونیک مذکور علاوه بر حسگرهای یادشده از تعدادی حسگر تجاری موجود در بازار Store هم برای شناسایی دی اکسیدکربن و رطوبت استفاده شده که حضور افراد در زیر آوار را به طور قطعی مشخص می کند. این بینی الکترونیک قابل نصب بر روی انواع وسایل الکترونیک هوشمند، ربات ها، پهپادها و غیره است. آزمایش های انجام شده با استفاده از این بینی هوشمند تا به حال موفقیت آمیز بوده و قرار است بررسی های دقیق تری نیز بر روی آن انجام شود.

myportal

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی