علت فوت حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه

علت فوت حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه

علت فوت حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی به دلیل ایست قلبی در ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه دوشنبه شب ۳۱ اردیبهشت ۹۷ درگذشت. حجت الاسلام حسنی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعهٔ شهر ارومیه بود.

غلامرضا حسنی پیش از انقلاب سر دفتری ازدواج و کشاورزی را داشت. او از مخالفان دودمان پهلوی بود و به گفتهٔ خود از ۱۸ سالگی تا امروز (قبل و بعد از انقلاب) همیشه اسلحه گرم به همراه داشته و به مبارزه مسلحانه با نظام پهلوی پرداخته است.

او در ماه‌های انتهایی حکومت پهلوی هم از عوامل مؤثر در بسیج مردم علیه حکومت بود. جمشید حقگو نخستین استاندار آذربایجان غربی نقل می‌کند که حسنی «یکروز در بالای منبر بطور غافلگیرانه یک کلاشنیکف از زیر عبای خود درمی‌آورد و می‌گوید مردم این یک تفنگ است نوک مگسک قلب شاه! مردم با دیدن این صحنه به هیجان در می‌آیند و از آن تاریخ مردم ارومیه به سرعت مسلح می‌شوند.»

پس از انقلاب
حسنی پس از انقلاب ریاست کمیته‌های انقلاب در آذربایجان غربی را برعهده گرفت و در عملیات مقابله با گروه‌های مسلح کرد، با لباس نظامی و به طور مسلح شرکت می کرد. حسنی از معدود افرادی بود که با سلاح به دیدار سید روح‌الله خمینی رفت.

او در اوایل انقلاب محل اقامت پسر خود رشید حسنی که از اعضای سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران بود را به کمیته انقلاب اسلامی اطلاع داد. رشید حسنی پس از محاکمه اعدام شد.

برخی حسنی را در کشتار قارنا در ۱۱ شهریور ۱۳۵۸ متهم می‌دانند. در این واقعه عده‌ای از اهالی کرد روستای قارنا و بعضی از اعضای حزب کومله که اهالی روستا به آن‌ها پناه داده بودند در شهرستان نقده توسط گروهی خودجوش از مردم نقده که عزیزانشان را در حملات تروریستی حزب دموکرات از دست داد بودند حزب کشته شدند.اما خود وی هرگونه دخالت در این ماجرا را رد کرده‌است.

غلامرضا حسنی بزرگ آباد با ۷۷/۹ درصد آرا نمایندهٔ دوره نخست مجلس شورای اسلامی بوده‌است.

در اسفند سال ۱۳۸۸ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی به خبرگزاری ایلنا گفت که برای «ثبت معنوی» نام غلامرضا حسنی در فهرست «آثار معنوی» از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقاضا کرده‌است و امیدوار است تا پایان سال ۸۸ نام حسنی، به‌عنوان یکی از میراث فرهنگی ایران به ثبت برسد.

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ و در جلسه اعضای هیئت دولت ایران، حسنی «نشان درجه یک شجاعت» را از محمود احمدی‌نژاد دریافت کرد. به گفتهٔ خبرگزاری فارس، این نشان به‌خاطر سوابق مبارزاتی حسنی پیش از انقلاب ۵۷، مبارزه با کُردها در سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب و حضور در جنگ ایران و عراق به او داده شده‌است.

غلام رضا حسنی از منتقدان شدید ریاست جمهوری سید محمد خاتمی و از حامیان محمود احمدی نژاد بود. وی از دولت سید محمد خاتمی به “دولت افسادات” نام برده و دولت ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد را “دولت عدالت” به سبک امام زمان می‌دانست.[۴]

او در سال ۱۳۹۲ به علت کهولت سن و بیماری از امامت جمعه و نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان غربی کنار گذاشته شد.

حسنی از جمله روحانی‌های شیعه بود که معاش و رزق خود را از فعالیت غیر مذهبی (کشاورزی) کسب می‌کرد.

بر پایه مرکز اسناد انقلاب اسلامی وی ۳ بار هدف ترور (یکبار در تهران و دو بار در ارومیه) قرار گرفته‌است.

او تا خارج فقه و اصول حوزه پیش رفته بود.

علت فوت حجت الاسلام غلامرضا حسنی

محمد امین اکرمی

۱ خرداد ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی