فرشته دست پاک رئیس جدید مرکز ملی فرش ایران نویدبخش وضعیت

فرشته دست پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران

فرشته دست پاک رئیس جدید مرکز ملی فرش ایران نویدبخش وضعیت

در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۹۷، فرشته دست پاک با حکم آقای شریعتمداری وزیر صنعت،معدن و تجارت به منصب رئیس مرکز ملی فرش ایران نایل آمد. این مهم باید در راستای افزایش جایگاه فرش دستباف ایرانی و بهبود روند صادرات فرش ایران به سایر کشورها باشد.

پیش از این، «حمید کارگر» ریاست مرکز ملی فرش ایران را برعهده داشت و فرشته دست پاک معاون مرکز ملی فرش ایران بود.
مرکز ملی فرش ایران به عنوان نهادی متمرکز و با هدف حمایت همه جانبه در عرصه‌های مختلف تولید، عرضه، حفظ و صیانت از ارزش‌های هنری و فرهنگی فرش دستباف ایران در سال ۱۳۸۲ و بر پایه مصوبه شورای عالی اداری بنیان نهاده شد.

حفظ و اعتلای مقام و جایگاه والای فرش دستباف ایران به عنوان یک میراث گرانقدر فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین المللی از طریق نظارت، هدایت و حمایت تشکل‌های مختلف مردمی، هنرمندان، بافندگان، صادرکنندگان و همه دست اندرکاران عرصه این صنعت و هنر ملی، حمایت از توسعه صادرات این محصول در سطح جهان و تلاش در راستای حفظ موقعیت اقتصادی و معرفی موثر این محصول با ارزش، از اهداف تشکیل این مرکز به شمار می رود.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در پایان سال ۱۳۹۶ پس از چند سال، میزان صادرات فرش دستباف ایران به بالای ۴۰۰ میلیون دلار رسید و در مجموع ۱۲ ماه بیش از ۴۲۴ میلیون دلار فرش دستباف با وزن نزدیک به پنج هزار و ۴۰۰ تن به بازارهای هدف صادر شد.

این میزان صادرات نسبت به سال ۱۳۹۵ رشدی حدود ۱۸ درصدی را نشان می دهد و تداوم این روند افزایشی می تواند نویدبخش وضعیت بهتری برای این کالای ایرانی و صادرات مهم غیرنفتی کشور باشد.

آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئیس در اروپا، آمریکا در آمریکای شمالی، امارات، کویت، قطر و لبنان در غرب آسیا و ژاپن در شرق آسیا از بازارهای سنتی فرش دستباف ایران محسوب می شوند.

فرشته دست پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران

محمد امین اکرمی

۱۱ خرداد ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی