تاثیر معدل در کنکور ۹۸ تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

تاثیر معدل در کنکور ۹۸ تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

میزان تاثیر معدل در کنکور امسال ۹۸ چقدر است تاثیر معدل در کنکور ۹۸ نظام قدیم تاثیر قطعی مدل در کنکور ۹۸ چقدر است؟

تاثیر معدل در کنکور سال ۹۸ مقدار تاثیر معدل نهایی در کنکور سراسری ۹۸ تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ چقدر است

تاثیر معدل در کنکور 98,تاثیر قطعی معدل در کنکور 98,تاثیر معدل در کنکور سراسری 98

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به صورت ۳۰ درصد قطعی تصویب شد ولی این مصوبه اعتراض بسیاری از داوطلبان کنکور را به دنبال داشت. بسیاری از داوطلبان معتقدند اعمال ۳۰ درصد تاثیر معدل قطعی در کنکور ۹۸ باعث عدم قبولی آنها در رشته مدنظر دانشگاهی خواهد شد.

چند سالی است مسأله حذف کنکور مطرح شده است و مسؤولان آموزش عالی به مرور در حال اجرای برنامه‌هایی برای حذف کنکور هستند.

مسأله تاثیر مثبت یا قطعی سوابق تحصیلی در کنکور نیز یکی از این برنامه‌ها بوده که هر سال به صورتی تصویب شده تا به مرور به سمت حذف کنکور برویم.

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸ به چه معناست

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور در سال‌های گذشته به صورت تاثیر مثبت لحاظ می‌شد و این مساله برای داوطلبان شرایط بهتری را رقم می‌زد ولی در هفته گذشته خبر از تصویب تاثیر قطعی معدل در کنکور شنیدیم که این مسأله اعتراض بسیاری از داوطلبان بخصوص داوطلبان نظام قدیم را به دنبال داشته است.

در هفته گذشته کمیته سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه داد و میزان سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی را ۳۰ درصد قطعی تصویب کرد.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این رابطه گفت: دروس امتحانات نهایی دانش‌آموزان هم در این جلسه مشخص شد و ما درس‌هایی را که روی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است بر اساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود را پیشنهاد کردیم. عناوین دروس و تعداد دروس باید در شورای عالی آموزش پرورش تصویب شود و پس از تصویب اطلاع رسانی می شود که این مصوبه در راستای اجرای قانون سنجش و پذیرش است.

به گفته خدایی، این امتحانات نهایی برای خرداد ۹۸ برگزار می شود و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می شود، همچنین ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی همان ضرایب خواهد بود و تغییری ندارد.

انتشار این خبر اعتراضات زیادی را به دنیال داشت. یکی از داوطلبان گفت: من با معدل ١٩.٢٣ نمی‌توانم هیچ امیدی به رشته پزشکی داشته باشم حتی اگه در کنکور رتبه خوبی کسب کنم.

داوطلب دیگر این شرایط را ناعادلانه دانست و اظهار داشت: من به عنوان داوطلب نظام قدیم که معدلش ۱۸٫۶۵ شده با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به شدت مخالفم، این کار ناعادلانه است.

داوطلب دیگری که از مسؤولان تقاضای بازگشت تاثیر مثبت معدل را داشت، گفت: چطور با این حجم تقلب، تخلف، لو رفتن سوالات امتحانات نهایی، تاثیر قطعی معدل در کنکور امکان‌پذیر است.

فرد دیگری نیز با بیان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی به هیچ وجه عادلانه نیست، عنوان کرد: کنکور بهترین مرجع برای پذیرش است، نمره و معدل دلیلی بر بالابودن سواد نیست چرا که همه افراد در یک سطح نیستند، چطور با این ضریب امنیتی امتحان نهایی و عدم یکسان بودن سطح علمی امتحان نهایی و کنکور این دو را با هم ادغام کردند؟ کنکور تنها راه عادلانه برای تعیین سطح علمی دانش آموزان است استدعا دارم مسئولان زی ربط نظرشان را به تاثیر مثبت تغییر دهند.

داوطلب دیگری، تاثیر قطعی معدل در کنکور را سبب ایجاد مافیا در آموزش دانست و گفت: در این صورت می‌توان با پول نمره خرید و هر دانش‌آموزی که به مدارس غیرانتفاعی برود در کنکور هم رتبه بهتری را کسب می‌کند.

از این دست اعتراضات از سوی داوطلبان کنکور در این چند روز پس از اعلام خبر قطعی شدن تاثیر معدل کم نشنیدیم و این چند گفت‌وگو مشتی نمونه خروار بود.

داوطلبان کنکور از مسؤولان خواستار شدند تا در حال حاضر در این مصوبه تجدید نظر کنند و تا زمانی که هنوز شرایط برای برگزاری امتحانات نهایی به صورت کاملا یکسان و سراسری و عادلانه فراهم نشده، تاثیر معدل در کنکور ۹۸ را به صورت مثبت در نظر بگیرند.

همچنین در پرتال دکتر سلام بخوانید:

زمان اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۹۷

محمد امین اکرمی

۲۵ تیر ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی