قیمت مرغ امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷ افزایش روزانه قیمت مرغ در بازار

قیمت مرغ امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷ افزایش روزانه قیمت مرغ در بازار

امروز قیمت مرغ چند است قیمت روز مرغ چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷ در بازار تهران افزایش قیمت مرغ روز چهارشنبه ۲۷/۴/۹۷

قیمت مرغ امروز چهارشنبه 27 تیر 97,قیمت مرغ 27 تیر 97,قیمت مرغ امروز 27/4/97

چند روزی است که قیمت مرغ روند افزایشی به خود گرفته است و آنطور که عنوان شده است؛ قرار است قیمت مرغ از این فراترهم برود و به ۹٫۰۰۰ تومان برسد، وقتی قیمت مرغ دیروز ۷۴۰۰ تومان بوده است، تعجبی ندارد که به ۹٫۰۰۰ تومان نیز برسد.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی در مورد آخرین وضعیت قیمت مرغ و نهاده‌های تولید در بازار خاطر نشان کرد: دو سه روزی است که قیمت مرغ روند افزایشی گرفته و به سمت واقعی شدن می‌رود تا جایی که امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه در میدان بهمن تهران (محل توزیع عمده مرغ) به ۸ هزار تومان رسید.

وی افزود: اما جالب اینجاست که قیمت هر کیلوگرم مرغ در غرفه‌های میدان میوه و تره‌بار همین امروز ۷۴۰۰ تومان است؛ چراکه قیمت در این غرفه‌ها دستوری است و نمی‌تواند از یک حدی بالاتر بفروشند.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی به این نکته اشاره کرد که هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در استان‌های مختلف بین ۵ تا ۶ هزار تومان متغیر است که در تهران نیز بین ۵۷۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

یوسفی همچنین در مورد آخرین وضعیت قیمت دو نهاده مهم کنجاله سویا و ذرت به عنوان پایه خوراک مصرفی مرغداری‌ها نیز گفت: از چند روز پیش که وزارت صنعت تمام ثبت سفارش واردات نهاده تا مشخص شدن وضعیت واردکنندگانی که ارز یارانه‌ای گرفته‌اند، معلق کرد، قیمت‌ها روند افزایشی گرفته است.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون هر کیلوگرم کنجاله سویا قیمت در بنادر بین ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان و هر کیلوگرم ذرت ۱۲۰۰ تومان است که باید تقریباً هر کیلوگرم ۲۰۰ تومان نیز قیمت حمل و نقل را تا درب مرغداری به آن اضافه کرد.

طی دو، سه ماه اخیر با افزایش قیمت ارز، دولت برای واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده‌هایی مانند کنجاله سویا و ذرت ارز یارانه‌ای اختصاص داد، اما متأسفانه گزارش‌های رسیده از پرورش‌دهندگان مرغ حاکی از آن بود که واردکنندگان نهاده ارز یارانه‌ای را در جیب خود گذاشته و همچنان قیمت کنجاله و ذرت را تا حدی بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه کرده و به افزایش قیمت‌ها دامن زده‌اند.

وزارت صنعت‌، معدن و تجارت برای روشن شدن تکلیف ارزهای یارانه‌ای که به واردکنندگان طی چند ماه اخیر اختصاص یافته فعلاً‌ ثبت سفارش را متوقف کرده تا مشخص شود این ارز کجا و صرف چه کاری شده است.

اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات سیاست شکست‌خورده‌ای است که در چند سال گذشته و در حوزه‌های مختلف تجربه شده و به نظر می‌رسد، دولت برای کاهش قیمت تمام‌شده تولید باید فکر دیگری بکند.

همچنین در پرتال دکتر سلام بخوانید :

علت آتش سوزی در مجتمع کامپیوتر ولیعصر

محمد امین اکرمی

۲۶ تیر ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی