افزایش قیمت نان در سال ۹۷ | نان امسال از کی گران می شود+جدول

افزایش قیمت نان در سال ۹۷ | نان امسال از کی گران می شود+جدول

زمان افزایش قیمت نان در سال ۹۷ کی است نان در سال ۹۷ از کی گران می شود نان در سال ۹۷ به چه میزان گران می شود امسال نان چقدر گران میشود

افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان در سال ۹۷ افزایش نرخ نان در سال ۹۷ در پی افزایش قیمت گندم و آرد نرخ نان در سال ۹۷ چقدر می شود آیا نان امسال گران خواهد شد

افزایش قیمت نان در سال 97,نان امسال از کی گران می شود,قیمت نان در سال 97

نوای افزایش قیمت نان از سال گذشته به گوش می خورد که آذر سال ۹۶ قرار بود نان پس از سه سال گران شود، اما رئیس جمهور با اجرای این طرح مخالفت کرد و تا این لحظه تصمیمی در این مورد گرفته نشده اما زمزمه های افزایش قیمت نان در سال ۹۷ به گوش می خورد.

با توجه به اینکه قیمت نان در چند سال اخیر تغییری نداشته اما قیمت آرد و خمیرمایه، دستمزد کارگر، بیمه، گاز و . . . افزایش یافته است، این خبر خوبی برای نانوایان و خبر بدی برای افراد دیگر است چراکه با وجود شرایط اقتصادی فعلی، خرید نان برای مردم سخت تر خواهد شد.

قیمت نان در سال ۹۷ چقدر گران میشود

طرح افزایش قیمت نان در سال ۹۶ به میزان ۱۵ درصد در آذرماه به مدت ۳/۴ روز اجرا شد، ولی بعداً از طریق آقای رئیس‌جمهور جلوی آن گرفته شد تا کار کارشناسی بیشتری روی آن انجام شود، اما متأسفانه بررسی‌ها تا شب عید طول کشید و گفتند بعد از عید موضوع را بررسی می‌کنیم، مجدداً اعلام کردند که ماه مبارک رمضان بگذرد، بعد تصمیم بهتری می‌گیریم و تا این لحظه تصمیمی که باید گرفته شود، انجام نشده است.

زراعتکار به صراحت گفت: علیرغم نرخ تورم و افزایش هزینه‌های سربار از جمله دستمزد کارگر و مصرف انرژی به صورت سالانه اما نرخ نان ۴ سال است که از سال ۹۳ هیچ تغییری نکرده است.

علی فاضلی با بیان این که “بحث نان دقیقاً از یک سال پیش در دستور کار اتاق اصناف قرار گرفت و ما پیگیری‌ها و پیشنهادهای مختلفی را درباره قیمت نان به دولت ارائه کردیم”، اظهار کرد: درباره قیمت نان، مؤلفه‌های مختلفی تأثیرگذار هستند که این موضوع باعث افزایش قیمت تمام‌شده آن می‌شود. وی با اشاره به این که نان قوت اساسی مردم بوده و باید در افزایش قیمت آن تدبیر خاصی اعمال شود، گفت: اگر قرار بر افزایش قیمت نان سال ۹۷ نیست باید سیاست‌های تشویقی برای کاهش هزینه‌ها از جمله بحث مالیات، حق بیمه کارفرمایان و اختصاص یارانه به بخشی از آرد مورد نیاز نانوایان در نظر گرفته شود تا به‌دنبال آن هزینه‌ها کاهش پیدا کند.

فاضلی با اعلام این که در جلسه اخیر خود در استانداری که وزیر صنعت هم حاضر بود موضوعات مختلفی از جمله قیمت نان مطرح شد، تصریح کرد: در آن جلسه تأکید کردیم “اگر نمی‌خواهید قیمت نان را افزایش دهید لااقل سیاست‌های تشویقی را برای نانوایان مصوب کنید” که هنوز این موضوع مورد تصویب نهایی نشده است. وی در ادامه گفت وزیر صنعت قول داده در اولین جلسه ستاد تنظیم بازار وضعیت نانوایان بررسی و تصمیمات لازم اعمال شود.

از سوی دیگر معاون وزیر جهاد کشاورزی، کلیت دو برنامه کارگروه سامان دهی گندم، آرد و نان را تشریح کرد. یزدان سیف گفت: برای تصمیم گیری قیمت نان با حضور اعضای کارگروه سامان دهی گندم، آرد و نان به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، سناریوهای مختلفی استخراج و هزینه های تمام شده و درآمدهای نانوایی ها در دست بررسی است.

وی افزود: دو برنامه کارگروه سامان دهی گندم، آرد و نان شامل کاهش هزینه‌های نانوایی ها با توجه به خدمات دولتی همچون مالیات و بیمه و افزایش درآمد نانوایی ها ناشی از افزایش نرخ نان است که این موارد اکنون در دست بررسی است.

سیف ادامه داد: گندم و آرد استحصالی مد نظر مصارف صنف و صنعت در کشور با پرداخت یارانه تامین است. هرچند که گندم مصرفی برای خوراک دام نیز محدودیت هایی دارد.وی با بیان این که قیمت آرد نانوایی ها تغییری نداشته است، تصریح کرد: برای عرضه گندم به نانوایی های یارانه ای به نرخ ۶۶۵ تومان و برای تامین آرد و گندم نانوایی های آزادپز، قنادی ها، شیرینی پزی ها، صنایع و تولیدکنندگان ماکارونی به قیمت ۹۰۰ تومان هیچ محدودیتی نداریم.

محمد امین اکرمی

۳۰ تیر ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی