علت گرانی مواد غذایی در بازار مرداد ۹۷ چرا قیمت مواد غذای هرروز گرانتر میشود

علت گرانی مواد غذایی در بازار مرداد ۹۷ چرا قیمت مواد غذایی هرروز گرانتر میشود

چرا مواد غذایی هر روز گران تر می شود علت گرانی قیمت مواد غذایی مرداد ۹۷ دلیل گران شدن قیمت مواد غذایی مرداد ۹۷ گرانی مواد غذایی ۹۷

علت گرانی مواد غذایی در بازار مرداد 97,چرا قیمت مواد غذای هرروز گرانتر میشود,گرانی مواد غذایی مرداد 97

نوسان قیمتی این روزها فقط برای دلار و ارز و سکه و خودرو نیست، بلکه قیمت مواد غذایی نیز روز به روز گران تر می شوند. تنها نان در طی این مدت گران نشده بود که آن هم قرار است با افزایش ۱۵ درصدی گرانتر شود. آب معدنی ۱۰۰۰ تومان شده است!

حالا قیمت اجناس فروشگاهی بی‌حساب و کتاب بالا رفته است. برخی ١٠ تا ٢٠‌د‌رصد‌ و برخی د‌یگر تا ٤٠‌د‌رصد‌ بالا رفته‌اند‌. بیشترشان افزایش قیمت را روی محصول د‌رج کرد‌ه‌اند‌ و برخی د‌یگر نه.

از مرغ که حالا در آستانه ۹ هزار تومان قرار گرفته تا برنج خارجی به قیمت ۱۰ هزار تومان در هر کیلو خرید و فروش می شود. این روزها دیگر فروشندگان مواد غذایی هم از قیمت اجناس بی اطلاعند و هر بار قیمت کالاها را چک می‌کنند. محمد صاحب یک سوپر مارکت در حوالی میدان صادقیه در اینباره به پول نیوز می‌گوید: خود ما هم از تغییر مدام برچسب قیمت روی اجناس خسته شدیم و دیگر قیمت کالاها را روی قفسه ها نصب نمی کنیم . نوشابه، شیر، بستنی، مواد‌ شویند‌ه، آب معد‌نی و هرچه که فکرش را بکنید‌، گران شد‌ه است.

گرانی های مکرر در همه اجناس از جمله مواد غذایی

او با بیان اینکه برخی مردم گمان می کنند که فروشندگان خرد از شرایط پیش آمده سواستفاده می‌کنند و کالاها را به قیمت‌های بالاتری عرضه می‌کنند، ادامه داد: در فروشگاه‌های مواد غذایی تنها عرضه اجناس انجام می شود و فروشندگان هیچ دخل و تصرفی در قیمت ها ندارند. به گفته او‌، افزایش قیمت ها به یک یا چند کالا محدود نمی شوند. حتی برخی از اجناس از ابتدای امسال چندین بار طعم گرانی را چشیده‌اند و کارخانجاتی که یک بار قیمت محصولات خود را بالابرده اند دوباره درصدد تغییر قیمت محصولات خود بر آمده‌اند.

کمبودی در بازار مواد غذایی نداریم

اما در حالی محصولات غذایی این روزها در مسیر گرانی قرار گرفته که فعالان این صنف می گویند هیچ کمبودی در بازار مواد غذایی وجود ندارد. محمد کریمی تفرشی رییس هییت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار مواد غذایی وجود ندارد، می‌گوید: متاسفانه برخي جنگ رواني عليه بازارها راه انداخته اند و زمينه نوسان را ايجاد کرده اند. وقتي که بازاري مانند ارز و طلا دچار نوسان شود ساير بازارها را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد به همين دليل دربازار کالا نيز شاهد رشد قيمت‌ها هستيم.

او که معتقد است بخش زیادی از افزایش قیمت اجناس ناشی از رفتارهای هیجانی بازار و بی اعتمادی مردم به دولت است، ادامه داد: زماني نياز به تنظيم بازار است که در تامين و عرضه مشکلي وجود داشته باشد ولي تمام اطلاعات نشان مي دهد که دراين بخش ها هيچ کمبودي وجود ندارد.

به گفته رییس هییت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران با تولید ۱۳۰ میلیون تن مواد غذایی و محصولات کشاورزی بیش از ۹۰ درصد نیازش در این بخش از محل تولیدات داخلی تامین می شود و تنها ۱۰ درصد مواد مصرفی در این بخش وارد می‌شود . به عبارتی حتی اگر تحریم‌ها علیه ایران از سال های ۹۱ و ۹۲ و هم شدیدتر شود نباید مشکل چندانی در این بخش داشته باشیم .

او ادامه داد: بیشتر گرانی این صنف مربوط به افزایش قیمت به افزایش قیمت مواد اولیه بسته بندی مواد غذایی در ماه های اخیر بوده است.

رییس اتحادیه مواد غذایی با انتقاد به اختصاص ارز به برخی از تولیدکننده نماها، می گوید: روند اختصاص ارز دولتی در ماه‌های گذشته بیشتر از آنکه بر اساس ظرفیت واحدهای تولیدی و میزان عرضه کالاها در بازار باشد بر اساس نام و نشان بنگاه های اقتصادی بوده است.

محمد امین اکرمی

۳ مرداد ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی