وضعیت آب دریاچه چیتگر چطور است | آیا دریاچه چیتگر خشک می شود؟

وضعیت آب دریاچه چیتگر چطور است | آیا دریاچه چیتگر خشک می شود؟

آب دریاچه چیتگر در حال کم شدن است وضعیت دریاچه چیتگر با بحران کم آبی دریاچه مصنوعی چیتگر خشک میشود یا نه

وضعیت آب دریاچه چیتگر چطور است,آیا دریاچه چیتگر خشک می شود,آب دریاچه چیتگر

در حال حاضر آب دریاچه چیتگر کم شده است و در صورتی که بخواهند آب دریاچه چیتگر را پُر کنند، با مشکل مواجه خواهند شد چراکه با مشکل آبی روبرو هستیم و میزان بارندگی ۲۸ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خانه ملت، دریاچه چیتگر دریاچه‌ای مصنوعی است که در شمال غرب تهران و منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده‌است، وسعت کل مجموعه در حدود ۲۵۰ هکتار است که ۱۳۰ هکتار آن پهنه آبگیر (دریاچه) و مابقی پهنه ساحلی است آبگیری دریاچه توسط رودخانه کن انجام می‌شود.

این دریاچه که در چند سال اخیر با استقبال پایتخت نشینان روبه رو شده و به یکی از مناطق گردشگری تهران تبدیل شده است، امروز حال و روز خوبی ندارد، به طوری که کارشناسان و مسئولان مرتبط نسبت به آینده این دریاچه هشدار داده و اعلام کرده اند که با توجه به بحران آب و افت شدید سطح آب زیرزمینی در منطقه ۲۲، تامین آب مورد نیاز دریاچه را با مشکل مواجه کرده است.

علیرضا محجوب در گفت وگو با خانه ملت، در این رابطه گفت: اگر بخواهیم دریاچه چیتگر را پر از آب کنیم، با مشکل مواجه خواهیم شد چرا که در سال زراعی جاری که ۲۸ درصد میزان بارندگی کاهش پیداکرده و با کمبود منابع آبی مواجه هستیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: برای آبگیری دریاچه چیتگر باید آب جنوبی‌ترین مناطق تهران را که عموما برای کشاورزی استفاده می‌شود را قطع کنیم، تا بتوانیم دریاچه چیتگر را پر کنیم. که این امر به معنی نادیده گرفتن حق آب تعدادی زیادی از شهروندان است که به این آب نیاز دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، خاطر نشان کرد: تماشای منظره دریاچه به این اندازه اهمیت ندارد که کشاورزان زمین ‌هایشان با بی‌آب مواجه شود و زندگی افرادی به خطر بافتد، چراکه این آب حقآبه آنهاست، سال اول احداث این دریاچه و آبگیری مشکلات زیادی برای کشاورزان جنوب تهران به وجود آورد.

در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خانه ملت در این رابطه گفت: احداث دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ نیاز به کارشناسی بیشتری داشت، چرا که مشکلات مختلفی از جمله آب راکد، بوی نامطبوع ، وجود پشه و حشرات شده است. همچنین تبخیر و تامین مجدد آب آن یکی دیگر از مشکلات احداث دریاچه چیتگر است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: حال دیگر پروژه دریاچه چیتگر احداث شده و یک منطقه تفریحی و گردشگری تبدیل شده است و باید با مطالعه و برنامه ریزی، به آن رسیدگی شود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: بهتر بود از ابتدا کارشناسی‌های بیشتری انجام می‌گرفت، ولی در حال حاضر باید به دنبال راهکاری برای کاهش حشرات، نظافت بیشتر محله باشیم همچنین مسئله کم آبی منطقه ۲۲ و منابع تامین آب دریاچه باید به دقت بررسی و راهکار مناسبی برای آن ارائه شود.

محمد امین اکرمی

۹ مرداد ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی