درگذشت حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت + بیوگرافی حسین عرفانی

درگذشت حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت + بیوگرافی حسین عرفانی

امروز (۲۱ شهریور ماه) سال ۱۳۹۷ هجری شمسی حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت در سن ۷۶ سالگی در گذشت، وی در تلوزیون و سینما دوبله های معروفی را به نام خود ثبت کرد.

حسین عرفانی به دلیل سرطان ریه در روز چهارشنبه در بیمارستان در بخش مراقبت‌های ویژه در گذشت.

عرفانی با اسم کامل حسین عرفانی پارسایی در سال ۱۳۲۱ در تهران متولد شد و بسیاری از فیلم‌های تلوزیونی و سینمایی را دوبله کرد.

او با بیش از پنج دهه فعالیت، دوبلور بازیگرانی همچون اکبر عبدی در فیلم «سفر جادویی»، کاظم افرندنیا، جمشید هاشم پور، محمد برسوزیان و محمد مطیع بوده است.

صداپیشگی به جای همفری بوگارت از مهمترین فعالیت‌های عرفانی در عرصه دوبله است و در فیلم‌هایی چون سراسر شب، داشتن و نداشتن، گذرگاه تاریک، دست چپ خدا، کی لارگو، گنج‌های سیرا مادره به جای این بازیگر مطرح هالیوود صحبت کرده است.

حسین عرفانی به جای شان کانری در فیلم‌های هایلندر، اژدهادل (قلب اژدها)، صخره، یافتن فارستر، گذرگاه مارسی و هرچه سخت‌تر باشی زمین می‌خوری هم صداپیشگی کرده است.

او به عنوان دوبلور آرنولد شوارتزنگر هم شناخته می شود و در فیلم‌های انتقام منصفانه، روز ششم، داغ سرخ، ترمیناتور (۱، ۲، ۳، ۵)، نقشه فرار، سابوتاژ، آخرین ایستگاه، بی‌مصرف‌ها (۱، ۲، ۳)، پاک‌کننده، غارتگر، تلفات جانبی، یادآوری مطلق، آخرین حرکت قهرمان، کماندو به جای او صحبت کرده است.

این هنرمند دوبله سابقه اجرا و بازیگری هم دارد. عرفانی در سریال «عالیجناب» که سال ۱۳۹۶ در شبکه نمایش خانگی منتشر شد، به ایفای نقش پرداخته‌ است.

عرفانی در فیلم‌های دی دی که سال‌ها قبل از تلویزیون ایران پخش می‌شد، صداپیشه نقش اصلی بود.

او همچنین در سریال لوک خوش شانس به جای جالی صداپیشگی کرده است.

گویندگی به جای هامفری بوگارت در فیلم شاهین مالت و کازابلانکا و کلارگ گیبل در فیلم بربادرفته از نمونه کارهای شاخص و بیادماندنی وی هستند.

حسین عرفانی درگذشت

mehdiofficial

۲۱ شهریور ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی