علت دستگیری ۱۵ حاجی ایرانی در عربستان

علت دستگیری ۱۵ حاجی ایرانی در عربستان

مدیر کل حراست سازمان حج و زیارت خبر از دستگیری ۱۵ حاجی داده است و گفت: تعداد دستگیری های در امسال بسیار کمتر بوده است و مسئولین قبل از اینکه حکمی برای این افراد در عربستان صادر شود فورا زمینه آزادی این عزیزان را فراهم می‌کنند.

نصیری اضافه کرد امسال تعداد حجاج بازداشتی بسیار پایین تر از سالهای گذشته بوده است.

نصیری در ادامه گفت: تعداد حجاج بازداشتی در سال گذشته حدود ۱۴ – ۱۵ نفر بوده، ولی امسال این تعداد بسیار کمتر از سال گذشته بود.

مدیر کل حراست سازمان حج برای جلوگیری از وقوع حادثه منا سازمان حج اقدام به تشکیل ستاد بحران و استفاده از افراد با تجربه در این زمینه برای وارد عمل شدن در زمان بروز اتفاقاتی از این قسم کرد.

نصیری در ادامه با اشاره به اقدامات خوب سازمان حج در حوزه سلامت تغذیه حجاج گفت: با توجه به حساسیت‌ها و تهدیداتی که به صورت کارشناسی شده مورد بررسی قرار رفته بود سازمان برای اطمینان از صحت و سلامت غذا اقدام به گذاشتن نیرو‌های حراستی در کلیه آشپزخانه‌های مرکزی عربستان کردیم.

وی در ادامه گفت: سازمان حج همچنین اقدام به آزمایش‌های رندمی از مواد غذایی با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته که از ایران به عربستان منتقل شده بود از این جهت که سم ارسونیک، تشعشعات رادیواکتیوف و فلزات سنگین در مواد غذایی وجود نداشته باشد، کرد.

نصیری در ادامه با اظهار اینکه مراسم حج امسال نرم افزار زائر یاب بسیار راهگشا بود اضافه کرد: این نرم افزار علاوه بر اینکه کمک به پیدا کردن حجام گمشده می‌کرد به سازمان حج درباره آگاهی داشتن از آمار حجاج که چه تعداد به رمی جمرات رفته و برگشته اند و نیز برای کمک به زائرانی که دچار مشکل شده بودند نیز راهگشا بود.

مدیر کل حراست سازمان حج و زیارت با اشاره به مذاکرات با طرف عربستانی برای حج ۹۸ گفت: تاکید ما در مذاکرات برای حج ۹۷ نیز روی تامین امنیت، عزت و کرامت حجاج است. تامین امنیت حجاج در حیطه وظایف کشور میزبان یعنی عربستان است. وزیر حج عمره عربستان در مذاکرات با ایران اظهار کرد: عربستان با استفاده از کنترل نامحسوس و ابزار پیشرفته امنیت برای حجاج ایرانی تامین می‌شود.

نصیری در ادامه گفت: مسئولان حج با توجه به حضوری که در کنار زائران داشتند شاهد رضایت زائران بودند

دستگیری ۱۵ حاجی ایرانی

mehdiofficial

۲۹ شهریور ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی