مقدار پول و سکه در دست مردم چقدر است؟

مقدار پول و سکه در دست مردم چقدر است؟

بانک مرکزی طی آخرین گزارشات خود مقدار پول و سکه در دست مردم را با آمارهای موجود تخمین زده است که به شرح زیر می باشد:
مجموعه گردش حدود ۵۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی تا انتهای تیر ماه ۹۷ بوده است که در مقایسه با مشابه سال گذشته ۴۳۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است، از مجموع اسکناس و سکه رایج نزدیک ۴۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به آنچه در دست مردم قرار دارد، بر می گردد که نسبت به سال گذشته حدود ۶۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.

همچنین حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر از اسکناس و سکه موجود در بانک ها قرار دارد که نسبت به ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سال قبل تا ۲۱۰۰ میلیارد تومان کاهش داشته، همین امر نشان دهنده این است که بخشی از موجودی از بانک ها خارج و در اختیار مردم قرار گرفته است.

اما موجودی اسکناس و سکه در بانک مرکزی به حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان می رسد که کاهش ۲۴۰۰ میلیاردی نسبت به سال قبل دارد. از این موجودی اسکناس و سکه در بانک مرکزی، هر زمان که لازم باشد بنابر نیاز بازار تزریق خواهد شد.

طبق ضوابطی که بانک مرکزی برای چاپ و تزریق اسکناس دارد، عمر اسکناس های موجود در بازار معمولا حدود پنج سال است که بعد از این مدت اسکناس های قدیمی به تدریج از چرخه خارج شده و چاپ های جدید وارد می شوند. پیش تر اعلام شده بود که سالانه حدود ۶۰۰ میلیون برگ اسکناس امحاء شده و نزدیک به ۹۰۰ میلیون برگ جدید بر اساس نیاز بازار، میزان امحاء و همچنین ذخیره گیری زیر نظر هیات نظارت بر اندوخته اسکناس چاپ و به مرور وارد چرخه پولی می شود.

 

پول و سکه موجود در دست مردم

mehdiofficial

۳۰ شهریور ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی